Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WINTER UNIVERSIADE - Krasnoyarsk, Russia - 1-12 March 2019
Preliminaries 500 meter Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 23, Group 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
119
Shuta MATSUZU
JPN
42.094
Q
2.
2
109
WANG Guodong
CHN
42.203
Q
3.
3
140
Szymon WILCZYK
POL
42.306
4.
4
115
Milan GRUGNI
ITA
-
Race 24, Group 1 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
123
Denis NIKISHA
KAZ
41.722
Q
2.
2
131
Endijs VIGANTS
LAT
44.952
Q
3.
3
148
Fatih AYDEM
TUR
53.338
ADV
4.
4
103
Liam O'BRIEN
AUS
-
5
152
Michael KOENIG
USA
P
Race 25, Group 1 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
138
Lukasz KUCZYNSKI
POL
44.041
Q
2.
2
121
Nurlybek BEISEYEV
KAZ
44.244
Q
3.
3
117
Tatsuro KAWAI
JPN
44.334
4.
4
102
Skyler KAH
AUS
56.745
Race 26, Group 1 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
127
HONG Kyunghwan
KOR
41.979
Q
2.
2
141
Artem DENISOV
RUS
42.100
Q
3.
3
149
Tunay SIMSEK
TUR
42.809
4.
4
134
Caspar DOUMA
NED
43.147
Race 27, Group 1 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
130
PARK Jiwon
KOR
41.542
Q
2.
2
106
AN Kai
CHN
41.801
Q
3.
3
124
Yevgeniy REBIK
KAZ
42.430
4.
4
104
Heinrich LIU
AUT
45.282
Race 28, Group 1 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
143
Daniil EIBOG
RUS
41.403
Q
2.
2
135
Bram STEENAART
NED
41.557
Q
3.
3
101
Joshua KAH
AUS
43.453
4.
4
153
Roen RIEHL
USA
-
Race 29, Group 1 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
111
Quentin FERCOQ
FRA
41.370
Q
2.
2
129
LIM Yongjin
KOR
41.422
Q
3.
3
136
Ingmar VAN DE GRIEK
NED
43.208
4.
4
105
Matthias WOLFGANG
AUT
44.139
Race 30, Group 1 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
144
Konstantin IVLIEV
RUS
41.476
Q
2.
2
110
ZHONG Yuchen
CHN
41.581
Q
3.
3
147
Fabrice DUFBERG
SWE
41.591
4.
4
112
Ethan TREACY
GBR
42.264
Race 31, Group 1 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
151
Firat YARDIMCI
TUR
42.332
Q
2.
2
137
Pawel ADAMSKI
POL
42.486
Q
3.
3
114
TIBORCZ Daniel
HUN
42.623
4.
4
116
Dan IWASA
JPN
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters