Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS GERMANY JUN+SEN - Dresden, Germany - 10-11 March 2018
 
Heats 500 meter Junioren D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 76, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.464 Byung Wook AHN  EVD51.851Q
2.130 Louis ROSS  ETR51.916Q
3.239 Lucas TÄUBRICH  EVD53.704 
331 Hannes ENGER  ETRDNS
 Race 77, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Rafael SCHLOSSAREK  EVD52.536Q
2.233 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR53.140Q
3.436 Linus MEINKE  ETR55.789 
4.377 Xaver GROß  SLI1:09.356
 Race 78, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.265 Brandon JAHN  EVD53.596Q
2.378 David HUBER  ECK54.179Q
3.134 Gustav HAMANN  ETR56.075 
 Race 79, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.276 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI54.211Q
2.432 Bent SCHOOB  ETR55.346Q
3.167 Emil KOCH  EVD57.591 
4.366 Samuel BEETZ  EVD1:12.972
 
Semi Final 500 meter Junioren D
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 84, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.234 Gustav HAMANN  ETR55.240Q
2.136 Linus MEINKE  ETR55.939Q
3.377 Xaver GROß  SLI57.920 
 Race 85, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Lucas TÄUBRICH  EVD54.739Q
2.267 Emil KOCH  EVD56.543Q
3.366 Samuel BEETZ  EVD58.072 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 86, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Rafael SCHLOSSAREK  EVD51.813Q
2.365 Brandon JAHN  EVD52.862Q
3.233 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR53.125 
4.476 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI1:20.261
 Race 87, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Byung Wook AHN  EVD52.758Q
2.230 Louis ROSS  ETR52.808Q
3.432 Bent SCHOOB  ETR54.529 
4.378 David HUBER  ECK54.637
 
Final 500 meter Junioren D
 Race 95, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.266 Samuel BEETZ  EVD57.258 
2.177 Xaver GROß  SLI57.336
 Race 96, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.234 Gustav HAMANN  ETR54.439 
2.139 Lucas TÄUBRICH  EVD54.474
3.467 Emil KOCH  EVD54.963
4.336 Linus MEINKE  ETR55.007
 Race 97, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.476 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI52.6895 
2.378 David HUBER  ECK53.0753
3.232 Bent SCHOOB  ETR54.0892
4.133 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR1:12.9571
 Race 98, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Rafael SCHLOSSAREK  EVD51.62534 
2.465 Brandon JAHN  EVD52.49921
3.264 Byung Wook AHN  EVD52.57913
4.330 Louis ROSS  ETR1:21.8308
 
Distance Classification 500 meter Junioren D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.63 Rafael SCHLOSSAREK  EVD1341|1|151.625
2.65 Brandon JAHN  EVD2211|2|252.499
3.64 Byung Wook AHN  EVD3131|1|351.851
4.30 Louis ROSS  ETR482|2|451.916
  Final, Group 2
5.76 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI151|4|152.689
6.78 David HUBER  ECK232|4|253.075
7.32 Bent SCHOOB  ETR322|3|354.089
8.33 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR412|3|453.125
  Final, Group 3
9.34 Gustav HAMANN  ETR13|1|154.439
10.39 Lucas TÄUBRICH  EVD23|1|253.704
11.67 Emil KOCH  EVD33|2|354.963
12.36 Linus MEINKE  ETR43|2|455.007
  Final, Group 4
13.66 Samuel BEETZ  EVD14|3|157.258
14.77 Xaver GROß  SLI24|3|257.336


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
pb-event
Evoskates
Customboots.de
Hunter
Sebra Sports
eraton