Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS ITALY - Courmayeur, Italy - 9-10 March 2018
 
Heats 1000 meter MEN
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 62, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.223 Mattia ANTONIOLI  CSE1:28.054Q
2.535 Lorenzo MORRONE  VGT1:28.279Q
3.331 Milan GRUGNI  SES1:28.501q
4.137 Davide OSS CHEMPER  CPP1:32.205
5.440 Riccardo PONTALTI  SCP1:34.606
 Race 63, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.325 Andrea CASSINELLI  VGT1:29.001Q
2.526 Yuri CONFORTOLA  CSC1:30.693Q
3.230 Damiano GIULIANI  AEV1:31.592 
4.138 Mattia PEGHINI  CPP1:38.099
5.446 Surendra VILLA  SES1:47.480
 Race 64, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Nicola RODIGARI  CSC1:32.449Q
2.534 Pietro MARINELLI  BOR1:32.529Q
3.441 Alberto RAVA  SES1:34.557 
4.639 Nicoḷ PERETTI  VGT1:34.930
5.224 Paolo BATTAIOLA  SCP1:38.218
6.332 Davide LESCHIUTTA  PCL1:40.328
 Race 65, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.427 Tommaso DOTTI  FOM1:27.550Q
2.229 Marco GIORDANO  CSC1:27.571Q
3.545 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:27.752q
4.348 Federico ZAMBELLI  SES1:29.529
5.633 Alessio LORENZI  PCL1:31.398
6.142 Davide RICOSSA  VGT-    
 Race 66, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.447 Davide VISCARDI  CSE1:33.519Q
2.128 Augusto DUZIONI  SES1:34.151Q
3.349 Damiano ALBERTI  BOR1:34.223 
4.236 Thomas NADALINI  CPP1:36.747
5.544 Giuseppe ROMEO  VGT1:39.155
 
Quarter Finals 1000 meter MEN
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus one fastest fourth)
 Race 70, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Damiano GIULIANI  AEV1:33.203Q
2.340 Riccardo PONTALTI  SCP1:33.306Q
3.546 Surendra VILLA  SES1:33.584Q
4.444 Giuseppe ROMEO  VGT1:38.639q
237 Davide OSS CHEMPER  CPPP
 Race 71, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Alessio LORENZI  PCL1:33.488Q
2.336 Thomas NADALINI  CPP1:34.105Q
3.424 Paolo BATTAIOLA  SCP1:34.574Q
4.532 Davide LESCHIUTTA  PCL1:39.751 
5.241 Alberto RAVA  SES1:44.994
 Race 72, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.249 Damiano ALBERTI  BOR1:35.298Q
2.148 Federico ZAMBELLI  SES1:35.578Q
3.339 Nicoḷ PERETTI  VGT1:39.024Q
4.438 Mattia PEGHINI  CPP1:45.865 
5.542 Davide RICOSSA  VGT1:49.750
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 73, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.223 Mattia ANTONIOLI  CSE1:26.316Q
2.443 Nicola RODIGARI  CSC1:26.551Q
3.335 Lorenzo MORRONE  VGT1:26.706q
4.145 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:27.009
 Race 74, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.226 Yuri CONFORTOLA  CSC1:26.219Q
2.129 Marco GIORDANO  CSC1:26.320Q
3.334 Pietro MARINELLI  BOR1:26.427q
4.428 Augusto DUZIONI  SES1:31.247
 Race 75, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.447 Davide VISCARDI  CSE1:26.861Q
2.325 Andrea CASSINELLI  VGT1:27.047Q
3.231 Milan GRUGNI  SES1:27.146 
4.127 Tommaso DOTTI  FOM1:28.315
 
Semi Final 1000 meter MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 78, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.448 Federico ZAMBELLI  SES1:58.998Q
2.130 Damiano GIULIANI  AEV1:59.075Q
3.346 Surendra VILLA  SES1:59.337 
4.240 Riccardo PONTALTI  SCP2:01.338
539 Nicoḷ PERETTI  VGTP
 Race 79, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.449 Damiano ALBERTI  BOR1:43.570Q
2.236 Thomas NADALINI  CPP1:44.322Q
3.544 Giuseppe ROMEO  VGT1:48.174q
4.133 Alessio LORENZI  PCL2:23.584ADV
324 Paolo BATTAIOLA  SCPP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 82, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Mattia ANTONIOLI  CSE1:45.374Q
2.235 Lorenzo MORRONE  VGT1:45.644Q
3.425 Andrea CASSINELLI  VGT1:45.770 
4.347 Davide VISCARDI  CSE-    
 Race 83, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Yuri CONFORTOLA  CSC1:29.334Q
2.443 Nicola RODIGARI  CSC1:29.662Q
3.334 Pietro MARINELLI  BOR1:29.949 
4.229 Marco GIORDANO  CSC1:33.877
 
Final 1000 meter MEN
 Race 87, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.241 Alberto RAVA  SES1:48.091 
2.639 Nicoḷ PERETTI  VGT1:48.251
3.338 Mattia PEGHINI  CPP1:49.725
4.132 Davide LESCHIUTTA  PCL1:51.413
5.442 Davide RICOSSA  VGT1:57.048
724 Paolo BATTAIOLA  SCPDNS
537 Davide OSS CHEMPER  CPPDNF
 Race 88, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Surendra VILLA  SES1:59.115 
2.240 Riccardo PONTALTI  SCP1:59.194
 Race 89, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.530 Damiano GIULIANI  AEV1:36.601 
2.149 Damiano ALBERTI  BOR1:37.155
3.236 Thomas NADALINI  CPP1:37.820
4.633 Alessio LORENZI  PCL1:38.215
5.344 Giuseppe ROMEO  VGT1:40.348
6.448 Federico ZAMBELLI  SES-    
 Race 90, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.327 Tommaso DOTTI  FOM1:45.009 
2.231 Milan GRUGNI  SES1:45.118
3.428 Augusto DUZIONI  SES1:45.612
4.145 Luca SPECHENHAUSER  BOR-    
 Race 93, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.325 Andrea CASSINELLI  VGT1:37.0485 
2.229 Marco GIORDANO  CSC1:37.1433
3.447 Davide VISCARDI  CSE1:37.2692
4.134 Pietro MARINELLI  BOR1:47.0551
 Race 94, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Yuri CONFORTOLA  CSC1:34.49334 
2.323 Mattia ANTONIOLI  CSE1:34.60921
3.243 Nicola RODIGARI  CSC1:34.79313
4.435 Lorenzo MORRONE  VGT1:35.0698
 
Distance Classification 1000 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.26 Yuri CONFORTOLA  CSC1342|1|1|11:26.219
2.23 Mattia ANTONIOLI  CSE2211|1|1|21:26.316
3.43 Nicola RODIGARI  CSC3131|2|2|31:26.551
4.35 Lorenzo MORRONE  VGT482|3|2|41:26.706
  Final, Group 2
5.25 Andrea CASSINELLI  VGT151|2|3|11:27.047
6.29 Marco GIORDANO  CSC232|2|4|21:26.320
7.47 Davide VISCARDI  CSE321|1|4|31:26.861
8.34 Pietro MARINELLI  BOR412|3|3|41:26.427
  Final, Group 3
9.27 Tommaso DOTTI  FOM11|4|11:27.550
10.31 Milan GRUGNI  SES23|3|21:27.146
11.28 Augusto DUZIONI  SES32|4|31:31.247
12.45 Luca SPECHENHAUSER  BOR43|4|41:27.009
  Final, Group 4
13.30 Damiano GIULIANI  AEV13|1|2|11:31.592
14.49 Damiano ALBERTI  BOR23|1|1|21:34.223
15.36 Thomas NADALINI  CPP34|2|2|31:34.105
16.33 Alessio LORENZI  PCL45|1|4|41:31.398
17.44 Giuseppe ROMEO  VGT55|4|3|51:38.639
18.48 Federico ZAMBELLI  SES64|2|1|61:29.529
  Final, Group 5
19.46 Surendra VILLA  SES15|3|3|11:33.584
20.40 Riccardo PONTALTI  SCP25|2|4|21:33.306
  Final, Group 6
21.41 Alberto RAVA  SES13|5|11:34.557
22.39 Nicoḷ PERETTI  VGT24|3|P|21:34.930
23.38 Mattia PEGHINI  CPP34|4|31:38.099
24.32 Davide LESCHIUTTA  PCL46|4|41:39.751
25.42 Davide RICOSSA  VGT56|5|51:49.750
26.37 Davide OSS CHEMPER  CPPDNF4|P|NF1:32.205
27.24 Paolo BATTAIOLA  SCPDNS5|3|P|NS1:34.574


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Evoskates
Sebra Sports
Hunter
pb-event
Customboots.de
eraton