Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ÉLITE COMPETITION QUEBEC NR 2 - Chicoutimi, QC, Canada - 7-8 October 2017
 
Qualification 500 meter Ladies
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 44, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCP45.020Q
2.6 Léa TESSIER  CRCE45.179Q
3.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE47.346 
4.7 Camille BLAIS  CEPVRQ47.355
12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TRP
 Race 45, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Alyson CHARLES  CNCP44.935Q
2.9 Sabrina PAUL  CRCE45.092Q
3.17 Catherine MAILLOUX  CRCE45.961 
4.13 Mégan BOUDRIAS  CRCE46.388
5.18 Maude TREMBLAY  DOL46.679
 Race 46, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Danaé BLAIS  CNCP46.312Q
2.4 Joanie GERVAIS  CNCP46.375Q
3.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE46.452 
4.16 Jade QUEVILLON  CRCE47.834
5.24 Rosemarie CHAREST  MNG48.571
 Race 47, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Claudia GAGNON  CNCP45.598Q
2.11 Rikki DOAK  CRCE45.622Q
3.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP45.691 
4.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL47.773
14 Leonie BRADET  CRCEP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 54, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG47.255Q
2.25 Béatrice DELORME  LAS48.126Q
3.30 Ariane BOURGET  MNN48.772 
4.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ50.317
5.41 Claudelle JOLICOEUR  TL-    
 Race 55, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQ47.381Q
2.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ48.715Q
3.33 Sarah GILBERT  NB48.825 
4.22 Laurie CAYER  CEPVRQ48.867
5.29 Éliane MARTIN  PAT-    
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 56, Group 3     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Anne-Clara BELLEY  MNG49.511Q
2.43 Florence ROCHON  MNA49.992Q
3.42 Mélina TREMBLAY  SFE50.388 
 Race 57, Group 3     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 Sibylle D'AOUST  MNA49.536Q
2.35 Maripier MILLETTE  CRCP49.728Q
3.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ50.411 
 Race 58, Group 3     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Mariane GUAY  SFE49.781Q
2.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ49.811Q
3.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ51.054 
 Race 59, Group 3     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Karelle BERGER  MNG48.445Q
2.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ48.880Q
3.39 Zoé CANDELIER  MNG49.157 
4.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ49.269
 
Demi Finale 500 meter Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 65, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Alyson CHARLES  CNCP45.260Q
2.9 Sabrina PAUL  CRCE45.380Q
3.3 Danaé BLAIS  CNCP45.778 
4.4 Joanie GERVAIS  CNCP46.403
 Race 66, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCP45.573Q
2.6 Léa TESSIER  CRCE45.591Q
3.11 Rikki DOAK  CRCE45.907 
4.15 Claudia GAGNON  CNCP46.603
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 67, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP45.802Q
2.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE46.097Q
3.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR47.228 
4.7 Camille BLAIS  CEPVRQ47.357
 Race 68, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Leonie BRADET  CRCE47.108Q
2.17 Catherine MAILLOUX  CRCE47.163Q
3.18 Maude TREMBLAY  DOL47.351 
4.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL47.604
 Race 69, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Mégan BOUDRIAS  CRCE47.301Q
2.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE47.446Q
3.16 Jade QUEVILLON  CRCE48.740 
4.24 Rosemarie CHAREST  MNG48.856
 
Finale 500 meter Ladies
 Race 77, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG47.5441449 
2.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ48.1111362
3.25 Béatrice DELORME  LAS48.3241281
4.27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQ49.5511204
 Race 78, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ48.9441132 
2.30 Ariane BOURGET  MNN49.0761064
3.33 Sarah GILBERT  NB49.1261000
4.22 Laurie CAYER  CEPVRQ49.226940
 Race 79, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Éliane MARTIN  PAT48.571883 
2.41 Claudelle JOLICOEUR  TL49.305830
 Race 80, Group 9     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Karelle BERGER  MNG48.523733 
2.32 Sibylle D'AOUST  MNA48.775689
3.31 Anne-Clara BELLEY  MNG48.920648
4.34 Mariane GUAY  SFE48.994609
 Race 81, Group 10     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Maripier MILLETTE  CRCP49.488572 
2.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ49.643538
3.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ49.780506
4.43 Florence ROCHON  MNA50.893475
 Race 82, Group 11     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Zoé CANDELIER  MNG49.122447 
2.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ49.253420
3.42 Mélina TREMBLAY  SFE50.490395
4.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ50.930371
 Race 83, Group 12     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ50.150349 
 Race 89, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Alyson CHARLES  CNCP45.2265000 
2.6 Léa TESSIER  CRCE45.3104700
3.5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCP45.3464418
4.9 Sabrina PAUL  CRCE45.5374152
 Race 90, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Danaé BLAIS  CNCP46.2373903 
2.11 Rikki DOAK  CRCE46.2813669
3.4 Joanie GERVAIS  CNCP46.7493448
15 Claudia GAGNON  CNCPDNS3241
 Race 91, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP47.6023047 
2.14 Leonie BRADET  CRCE47.7272864
3.13 Mégan BOUDRIAS  CRCE48.0862692
4.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE1:11.8542531
 Race 92, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR46.7242379 
2.17 Catherine MAILLOUX  CRCE46.8342236
3.18 Maude TREMBLAY  DOL46.9322102
4.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE46.9491976
 Race 93, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Camille BLAIS  CEPVRQ47.0861857 
2.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL47.8191746
3.24 Rosemarie CHAREST  MNG48.8081641
4.16 Jade QUEVILLON  CRCE49.6121542
 
Distance Classification 500 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Group 1
1.1 Alyson CHARLES  CNCP150001|1|144.935
2.6 Léa TESSIER  CRCE247002|2|245.179
3.5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCP344181|1|345.020
4.9 Sabrina PAUL  CRCE441522|2|445.092
  Finale, Group 2
5.3 Danaé BLAIS  CNCP139031|3|145.778
6.11 Rikki DOAK  CRCE236692|3|245.622
7.4 Joanie GERVAIS  CNCP334482|4|346.375
8.15 Claudia GAGNON  CNCPDNS32411|4|NS45.598
  Finale, Group 3
9.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP130473|1|145.691
10.14 Leonie BRADET  CRCE22864P|1|247.108
11.13 Mégan BOUDRIAS  CRCE326924|1|346.388
12.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE425313|2|446.097
  Finale, Group 4
13.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR12379P|3|146.724
14.17 Catherine MAILLOUX  CRCE222363|2|245.961
15.18 Maude TREMBLAY  DOL321025|3|346.679
16.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE419763|2|446.452
  Finale, Group 5
17.7 Camille BLAIS  CEPVRQ118574|4|147.086
18.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL217464|4|247.604
19.24 Rosemarie CHAREST  MNG316415|4|348.571
20.16 Jade QUEVILLON  CRCE415424|3|447.834
  Finale, Group 6
21.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG114491|147.255
22.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ213622|248.111
23.25 Béatrice DELORME  LAS312812|348.126
24.27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQ412041|447.381
  Finale, Group 7
25.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ111324|148.944
26.30 Ariane BOURGET  MNN210643|248.772
27.33 Sarah GILBERT  NB310003|348.825
28.22 Laurie CAYER  CEPVRQ49404|448.867
  Finale, Group 8
29.29 Éliane MARTIN  PAT18835|148.571
30.41 Claudelle JOLICOEUR  TL28305|249.305
  Finale, Group 9
31.37 Karelle BERGER  MNG17331|148.445
32.32 Sibylle D'AOUST  MNA26891|248.775
33.31 Anne-Clara BELLEY  MNG36481|348.920
34.34 Mariane GUAY  SFE46091|448.994
  Finale, Group 10
35.35 Maripier MILLETTE  CRCP15722|149.488
36.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ25382|249.643
37.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ35062|348.880
38.43 Florence ROCHON  MNA44752|449.992
  Finale, Group 11
39.39 Zoé CANDELIER  MNG14473|149.122
40.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ24203|249.253
41.42 Mélina TREMBLAY  SFE33953|350.388
42.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ43713|450.930
  Finale, Group 12
43.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ13494|149.269


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
SpeedSkatingShop
Maplez
Hunter
pb-event
Customboots.de
Sebra Sports