Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018
Quarter Finals 500 meter Men Junior C
6 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 7 skaters)
Race 183, Group B (1 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
23
Enzo PROOST
ERL
48.871
Q
2.
3
4
Romain BERTHELOT
ASMB
49.015
3.
1
79
Ezio BONUTTI
PON
1:02.218
5
2
Theo COLLINS
ALD
DNF
4
104
Thibault FOSTIER
STKG
P
Race 184, Group B (2 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
18
Tino RETHORE
CST
48.890
Q
2.
2
100
Idse VAN BENTHUM
STB
49.322
3.
3
139
Matteo DEFOSSE
USF
49.370
4.
4
102
Milan SCHENK
STB
-
Race 185, Group B (3 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
85
Chris BRIJDER
SCT
49.432
Q
2.
2
130
Samuel JANSEN
TRL
49.526
3.
1
101
Brian BOER
STB
49.924
4.
4
116
Martijn DOUMA
SVU
50.062
Race 186, Group B (4 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
170
Samuel FÜSSINGER
ECO
48.661
Q
2.
4
44
Leon DÖRING
EVD
48.877
3.
2
43
Jonas HAMMERMÜLLER
EVD
1:01.537
ADV
4.
1
19
Martin BELLOIR
CST
1:16.967
5.
5
50
Jeremy BRINKERS
HVHW
1:24.906
Race 187, Group B (5 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
86
Hidde VAN DIJK
SCT
49.102
Q
2.
1
87
Justus KLASTER
SCT
49.651
3.
2
141
Noah BUFFET
USF
49.885
4
115
Manel VISSCHER
SVU
DNF
Race 188, Group B (6 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
128
Brian VAN RIET
TRL
47.336
Q
2.
1
99
Chris BARTELS
STB
48.216
3.
2
129
Dedmer BOUMA
TRL
48.810
4.
3
117
Gustav SJÖSTEDT ERIKSSON
THOR
49.064
5.
4
45
Clemens PFROPPER
EVD
49.206
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters)
Race 189, Group A (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
152
Leander SCHEPERS
YDS
46.384
Q
2.
2
10
Pietro CASTELLAZZI
BOR
46.704
3.
3
78
Melvin WILTING
NSV
47.406
4.
5
74
Isaac RAIZADA
NIRC
48.528
5.
4
140
Arthur VANBESIEN
USF
48.936
Race 190, Group A (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
11
Warre VAN DAMME
BSC
46.660
Q
2.
2
62
Jeroen WILHELM
IJVZ
47.715
3.
4
77
Steijn KOOPS
NSV
47.889
4.
5
137
Michele TABACCHI
UGP
48.227
5.
3
98
Daan KOS
STB
48.343
Race 191, Group A (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
150
Maurizio TUNNO
VGT
46.122
Q
2.
1
127
Jenning DE BOO
TRL
46.150
3.
2
49
Ted DALRYMPLE
HVHW
46.942
4.
5
147
Etienne BASTIER
USO
49.918
4
17
Keny GRANDJEAN
CST
DNF
Race 192, Group A (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
114
Mans BOSKAMP
SVU
46.614
Q
2.
2
113
Jari VAN POLEN
SVU
46.722
3.
4
70
Till SCHÄFER
MERC
46.778
4.
1
153
Gabriel VOLET
OAST
47.350
5.
5
136
Gianmarco BOSCARO
UGP
48.436
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters