Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS BELGIUM - Hasselt, Belgium - 11 March 2018
 
Heats 333 meter Heren Beloften
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale)
 Race 65, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Binh DE SMEDT  IRTA40.971Q
2.364 Achille WILLEMS  YDS44.336Q
3.425 Ilias TURCKSIN  IRTA47.935 
4.230 Daan VAN HERCK  IRTA51.195
546 Larsen CASUBOLO  STKGP
 Race 66, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Fré VAN DAMME  BSC38.354Q
2.570 Louis BONGERS  YDS41.859Q
3.247 Victor DE REGGE  STKG45.007 
4.324 Sep LOOIJEN  IRTA49.692
5.428 Thomas DE WILDE  IRTA51.857
 Race 67, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.321 Warre NOIRON  IRTA35.182Q
2.416 Tijmen VAN LAETHEM  ERL43.320Q
3.12 Noah BOUVE  BSC43.432 
4.265 Yarno KETELSLEGERS  YDS45.743
5.545 Yenthel VANDEWALLE  STKG46.406
 Race 68, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.444 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG38.586Q
2.226 Tuur LOOIJEN  IRTA46.280Q
3.317 Filip SKARZYNSKI  ERL46.422 
4.529 Luka DE SMEDT  IRTA48.010
5.123 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA49.802
 
Halve Finale 333 meter Heren Beloften
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, plus one fastest second)
 Race 77, Groep 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA43.021Q
2.430 Daan VAN HERCK  IRTA52.524 
3.224 Sep LOOIJEN  IRTA52.558
4.125 Ilias TURCKSIN  IRTA1:03.798ADV
 Race 78, Groep 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Victor DE REGGE  STKG45.773Q
2.217 Filip SKARZYNSKI  ERL46.940 
3.428 Thomas DE WILDE  IRTA47.102
4.329 Luka DE SMEDT  IRTA48.557
 Race 79, Groep 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.446 Larsen CASUBOLO  STKG42.565Q
2.12 Noah BOUVE  BSC42.635q
3.345 Yenthel VANDEWALLE  STKG45.709
4.265 Yarno KETELSLEGERS  YDS46.476
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 80, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.244 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG37.747Q
2.11 Fré VAN DAMME  BSC37.953Q
3.316 Tijmen VAN LAETHEM  ERL43.563 
4.464 Achille WILLEMS  YDS43.767
 Race 81, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Warre NOIRON  IRTA35.820Q
2.222 Binh DE SMEDT  IRTA41.872Q
3.370 Louis BONGERS  YDS43.603 
4.426 Tuur LOOIJEN  IRTA45.759
 
Finale 333 meter Heren Beloften
 Race 87, Groep 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 Yarno KETELSLEGERS  YDS48.113 
2.229 Luka DE SMEDT  IRTA48.327
324 Sep LOOIJEN  IRTAP
 Race 88, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 Yenthel VANDEWALLE  STKG46.233 
2.217 Filip SKARZYNSKI  ERL46.569
3.430 Daan VAN HERCK  IRTA53.766
4.328 Thomas DE WILDE  IRTA58.219
 Race 89, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA40.918 
2.146 Larsen CASUBOLO  STKG41.416
3.22 Noah BOUVE  BSC43.109
4.447 Victor DE REGGE  STKG45.598
5.525 Ilias TURCKSIN  IRTA48.151
 Race 90, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 Tijmen VAN LAETHEM  ERL42.9515 
2.270 Louis BONGERS  YDS43.3053
3.364 Achille WILLEMS  YDS43.3852
4.426 Tuur LOOIJEN  IRTA46.1731
 Race 91, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Warre NOIRON  IRTA35.44834 
2.244 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG37.74421
3.31 Fré VAN DAMME  BSC37.86713
4.422 Binh DE SMEDT  IRTA38.0438
 
Distance Classification 333 meter Heren Beloften
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.21 Warre NOIRON  IRTA1341|1|135.182
2.44 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG2211|1|237.744
3.1 Fré VAN DAMME  BSC3131|2|337.867
4.22 Binh DE SMEDT  IRTA481|2|438.043
  Finale, Groep 2
5.16 Tijmen VAN LAETHEM  ERL152|3|142.951
6.70 Louis BONGERS  YDS232|3|241.859
7.64 Achille WILLEMS  YDS322|4|343.385
8.26 Tuur LOOIJEN  IRTA412|4|445.759
  Finale, Groep 3
9.23 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA15|1|140.918
10.46 Larsen CASUBOLO  STKG2P|1|241.416
11.2 Noah BOUVE  BSC33|2|342.635
12.47 Victor DE REGGE  STKG43|1|445.007
13.25 Ilias TURCKSIN  IRTA53|4|547.935
  Finale, Groep 4
14.45 Yenthel VANDEWALLE  STKG15|3|145.709
15.17 Filip SKARZYNSKI  ERL23|2|246.422
16.30 Daan VAN HERCK  IRTA34|2|351.195
17.28 Thomas DE WILDE  IRTA45|3|447.102
  Finale, Groep 5
18.65 Yarno KETELSLEGERS  YDS14|4|145.743
19.29 Luka DE SMEDT  IRTA24|4|248.010
20.24 Sep LOOIJEN  IRTAP4|3|P49.692


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Hunter
Customboots.de
eraton
Sebra Sports
pb-event
SpeedSkatingShop