Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTER REGIONAL LEAGUE BENELUXCUP-FINAL - Nijmegen, Netherlands - 10 March 2018
 
Heats 500 meter Jun/Sen div B
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finales)
 Race 16, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2104 Nienke SCHEPERS  YDS51.00Q
2.157 Anna TIMMERMAN  NSV51.16Q
3.359 Siem BROEDER  NSV1:05.48 
 Race 17, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.278 Akki KIVITS  STB51.75Q
2.322 Lieselot NOIRON  IRTA52.26Q
3.461 Sam RUIJS  NSV56.60 
4.158 Arthur ZIJLSTRA  NSV1:09.52
 Race 18, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.277 Moniek HEURMAN  STB51.58Q
2.456 Loes VERHEUL  NSV51.81Q
3.160 Saskia ARTS  NSV52.08 
4.34 Eline VAN LOKE  BSC57.27
 Race 19, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Marcel VALIZE  NSV50.40Q
2.285 Kobe WERNER  TNT51.49Q
3.379 Eric SCHNEIDER  STB53.17 
 
Halve Finales 500 meter Jun/Sen div B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 39, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.358 Arthur ZIJLSTRA  NSV51.73Q
2.259 Siem BROEDER  NSV51.88Q
3.179 Eric SCHNEIDER  STB54.30 
 Race 40, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Saskia ARTS  NSV52.69Q
2.261 Sam RUIJS  NSV56.10Q
3.34 Eline VAN LOKE  BSC57.46 
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, plus one fastest second)
 Race 41, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Marcel VALIZE  NSV50.27Q
2.377 Moniek HEURMAN  STB50.54q
3.456 Loes VERHEUL  NSV52.36
4.257 Anna TIMMERMAN  NSV52.46
 Race 42, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.378 Akki KIVITS  STB-    Q
2.1104 Nienke SCHEPERS  YDS-     
3.285 Kobe WERNER  TNT-    
4.422 Lieselot NOIRON  IRTA-    
 
Finale 500 meter Jun/Sen div B
 Race 62, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Eric SCHNEIDER  STB54.34 
2.261 Sam RUIJS  NSV56.62
3.34 Eline VAN LOKE  BSC57.20
 Race 63, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.259 Siem BROEDER  NSV52.11 
2.358 Arthur ZIJLSTRA  NSV52.18
3.160 Saskia ARTS  NSV53.09
 Race 64, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.285 Kobe WERNER  TNT51.51 
2.422 Lieselot NOIRON  IRTA52.38
3.157 Anna TIMMERMAN  NSV52.59
4.356 Loes VERHEUL  NSV52.91
 Race 65, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Marcel VALIZE  NSV50.14 
2.2104 Nienke SCHEPERS  YDS50.32
3.377 Moniek HEURMAN  STB51.11
4.478 Akki KIVITS  STB51.45
 
Distance Classification 500 meter Jun/Sen div B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.55 Marcel VALIZE  NSV11|1|150.14
2.104 Nienke SCHEPERS  YDS21|2|250.32
3.77 Moniek HEURMAN  STB31|2|350.54
4.78 Akki KIVITS  STB41|1|451.45
  Finale, Groep 2
5.85 Kobe WERNER  TNT12|3|151.49
6.22 Lieselot NOIRON  IRTA22|4|252.26
7.57 Anna TIMMERMAN  NSV32|4|351.16
8.56 Loes VERHEUL  NSV42|3|451.81
  Finale, Groep 3
9.59 Siem BROEDER  NSV13|2|151.88
10.58 Arthur ZIJLSTRA  NSV24|1|251.73
11.60 Saskia ARTS  NSV33|1|352.08
  Finale, Groep 4
12.79 Eric SCHNEIDER  STB13|3|153.17
13.61 Sam RUIJS  NSV23|2|256.10
14.4 Eline VAN LOKE  BSC34|3|357.20


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Sebra Sports
Hunter
Customboots.de
Evoskates
pb-event
SpeedSkatingShop