Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 500 meter Men Junior A
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 85, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2120 Friso EMONS  NED43.968Q
2.155 Daniel TIBORCZ  HUN44.218Q
3.4148 Tunay SIMSEK  TUR44.315 
4.377 Augusto DUZIONI  ITA44.708
 Race 86, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Bram STEENAART  NED44.458Q
2.32 Nico ANDERMANN  AUT45.025Q
3.278 Pietro MARINELLI  ITA45.361 
 Race 87, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Cyprien VACHERON  FRA43.911Q
2.4118 Jasper BRUNSMANN  NED44.004Q
3.354 Andras SZIKLASI  HUN44.325 
4.237 Adrian LÜDTKE  GER-    
 Race 88, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2152 Oleh HANDEI  UKR43.384Q
2.3133 Pawel ADAMSKI  POL44.141Q
3.494 Peter MURPHY  LUX44.985 
4.156 Balazs VAJDA  HUN45.628
 
Semi Final 500 meter Men Junior A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 168, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1148 Tunay SIMSEK  TUR44.225Q
2.378 Pietro MARINELLI  ITA44.371Q
3.294 Peter MURPHY  LUX44.761 
 Race 169, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.437 Adrian LÜDTKE  GER44.231Q
2.277 Augusto DUZIONI  ITA44.418Q
3.356 Balazs VAJDA  HUN48.070 
4.154 Andras SZIKLASI  HUN-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 170, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1152 Oleh HANDEI  UKR43.212Q
2.355 Daniel TIBORCZ  HUN43.330Q
3.4119 Bram STEENAART  NED43.398 
4.2133 Pawel ADAMSKI  POL43.477
 Race 171, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2120 Friso EMONS  NED42.983Q
2.3118 Jasper BRUNSMANN  NED43.138Q
3.42 Nico ANDERMANN  AUT43.936 
4.127 Cyprien VACHERON  FRA1:00.303
 
Final 500 meter Men Junior A
 Race 188, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.354 Andras SZIKLASI  HUN45.139 
2.194 Peter MURPHY  LUX45.206
3.256 Balazs VAJDA  HUN47.660
 Race 189, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.237 Adrian LÜDTKE  GER43.631 
2.477 Augusto DUZIONI  ITA43.917
3.378 Pietro MARINELLI  ITA45.192
1148 Tunay SIMSEK  TURP
 Race 190, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Bram STEENAART  NED43.4965 
2.2133 Pawel ADAMSKI  POL43.8213
3.32 Nico ANDERMANN  AUT44.6312
4.427 Cyprien VACHERON  FRA1:08.1361
 Race 191, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2118 Jasper BRUNSMANN  NED42.97634 
2.3152 Oleh HANDEI  UKR43.18021
3.1120 Friso EMONS  NED43.33513
4.455 Daniel TIBORCZ  HUN43.5308
 
Distance Classification 500 meter Men Junior A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.118 Jasper BRUNSMANN  NED1342|2|142.976
2.152 Oleh HANDEI  UKR2211|1|243.180
3.120 Friso EMONS  NED3131|1|342.983
4.55 Daniel TIBORCZ  HUN482|2|443.330
  Final, Group 2
5.119 Bram STEENAART  NED151|3|143.398
6.133 Pawel ADAMSKI  POL232|4|243.477
7.2 Nico ANDERMANN  AUT322|3|343.936
8.27 Cyprien VACHERON  FRA411|4|443.911
  Final, Group 3
9.37 Adrian LÜDTKE  GER14|1|143.631
10.77 Augusto DUZIONI  ITA24|2|243.917
11.78 Pietro MARINELLI  ITA33|2|344.371
12.148 Tunay SIMSEK  TURP3|1|P44.225
  Final, Group 4
13.54 Andras SZIKLASI  HUN13|4|144.325
14.94 Peter MURPHY  LUX23|3|244.761
15.56 Balazs VAJDA  HUN34|3|345.628


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Sebra Sports
Customboots.de
Hunter
eraton
pb-event
SpeedSkatingShop