Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 1500 meter Ladies Junior A
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 47, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5116 Gioya LANCEE  NED2:47.050Q
2.475 Gloria IORIATTI  ITA2:47.182Q
3.221 Petra VANKOVÁ  CZE2:48.995 
4.312 Hanna IZAFATAVA  BLR2:49.574
5.129 Isabelle ROBERTS  GBR2:50.042
 Race 48, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.420 Milada DOSLÁ  CZE2:48.688Q
2.136 Gina JACOBS  GER2:49.925Q
3.2151 Mariia UZAKOVA  UKR2:50.738 
4.3117 Joni TERSTEEG  NED2:50.817
5.576 Gloria CONFORTOLA  ITA2:51.796
 Race 49, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.374 Melissa TUNNO  ITA2:55.762Q
2.453 Rebeka SZILICEI  HUN2:56.432Q
3.195 Valentina ASCIC  CRO3:00.625 
4.230 Tanith TURNER  GBR3:00.838
5.5132 Patrycja MARKIEWICZ  POL3:09.847
 
Final 1500 meter Ladies Junior A
 Race 63, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3132 Patrycja MARKIEWICZ  POL3:29.094 
2.276 Gloria CONFORTOLA  ITA3:29.190
3.129 Isabelle ROBERTS  GBR3:30.195
 Race 64, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3151 Mariia UZAKOVA  UKR2:52.8422 
2.212 Hanna IZAFATAVA  BLR2:53.3111
3.121 Petra VANKOVÁ  CZE2:53.571
4.4117 Joni TERSTEEG  NED2:53.643
5.595 Valentina ASCIC  CRO2:57.559
6.630 Tanith TURNER  GBR3:00.515
 Race 65, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.320 Milada DOSLÁ  CZE2:53.08334 
2.1116 Gioya LANCEE  NED2:53.33021
3.275 Gloria IORIATTI  ITA2:53.81613
4.574 Melissa TUNNO  ITA2:57.2978
5.436 Gina JACOBS  GER3:17.5185
653 Rebeka SZILICEI  HUNP2
 
Distance Classification 1500 meter Ladies Junior A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.20 Milada DOSLÁ  CZE1341|12:48.688
2.116 Gioya LANCEE  NED2211|22:47.050
3.75 Gloria IORIATTI  ITA3132|32:47.182
4.74 Melissa TUNNO  ITA481|42:55.762
5.36 Gina JACOBS  GER552|52:49.925
6.53 Rebeka SZILICEI  HUNP22|P2:56.432
  Final, Group 2
7.151 Mariia UZAKOVA  UKR123|12:50.738
8.12 Hanna IZAFATAVA  BLR214|22:49.574
9.21 Petra VANKOVÁ  CZE33|32:48.995
10.117 Joni TERSTEEG  NED44|42:50.817
11.95 Valentina ASCIC  CRO53|52:57.559
12.30 Tanith TURNER  GBR64|63:00.515
  Final, Group 3
13.132 Patrycja MARKIEWICZ  POL15|13:09.847
14.76 Gloria CONFORTOLA  ITA25|22:51.796
15.29 Isabelle ROBERTS  GBR35|32:50.042


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Hunter
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
eraton
pb-event