Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 1500 meter Men Junior C
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 10, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4127 Mateusz KRZEMINSKI  POL2:45.193Q
2.2109 Jari VAN POLEN  NED2:45.280Q
3.1145 Muhammet Emir HAN  TUR2:45.387 
4.347 Mate ZSIGO  HUN2:45.391
5.567 Giuseppe ROMEO  ITA3:11.672
 Race 11, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.345 Bence NOGRADI  HUN2:34.645Q
2.166 Davide OSS CHEMPER  ITA2:34.935Q
3.47 Warre VAN DAMME  BEL2:35.347 
4.5108 Mans BOSKAMP  NED2:35.440
5.214 Lubomir KALCHEV  BUL2:45.333
 Race 12, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5107 Jenning DE BOO  NED2:49.457Q
2.468 Maurizio TUNNO  ITA2:49.708Q
3.1128 Jakub BIELECKI  POL3:08.231 
4.2146 Murat TAHTACI  TUR2:52.374ADV
325 Gabriel VOLET  FRADNS
646 Peter JASZAPATI  HUNP
 
Final 1500 meter Men Junior C
 Race 22, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.346 Peter JASZAPATI  HUN3:34.312 
2.114 Lubomir KALCHEV  BUL3:35.037
3.267 Giuseppe ROMEO  ITA3:35.395
 Race 23, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3145 Muhammet Emir HAN  TUR2:35.7651 
2.5128 Jakub BIELECKI  POL2:36.787
3.447 Mate ZSIGO  HUN2:36.999
4.17 Warre VAN DAMME  BEL2:37.679
5.2108 Mans BOSKAMP  NED2:48.651
 Race 24, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3127 Mateusz KRZEMINSKI  POL3:00.61634 
2.7146 Murat TAHTACI  TUR3:00.64421
3.145 Bence NOGRADI  HUN3:00.82313
4.5107 Jenning DE BOO  NED3:01.0948
5.266 Davide OSS CHEMPER  ITA3:01.1175
6.4109 Jari VAN POLEN  NED3:01.3923
7.668 Maurizio TUNNO  ITA3:31.0242
 
Distance Classification 1500 meter Men Junior C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.127 Mateusz KRZEMINSKI  POL1341|12:45.193
2.146 Murat TAHTACI  TUR2214|22:52.374
3.45 Bence NOGRADI  HUN3131|32:34.645
4.107 Jenning DE BOO  NED481|42:49.457
5.66 Davide OSS CHEMPER  ITA552|52:34.935
6.109 Jari VAN POLEN  NED632|62:45.280
7.68 Maurizio TUNNO  ITA722|72:49.708
  Final, Group 2
8.145 Muhammet Emir HAN  TUR113|12:35.765
9.128 Jakub BIELECKI  POL23|22:36.787
10.47 Mate ZSIGO  HUN34|32:36.999
11.7 Warre VAN DAMME  BEL43|42:35.347
12.108 Mans BOSKAMP  NED54|52:35.440
  Final, Group 3
13.46 Peter JASZAPATI  HUN1P|13:34.312
14.14 Lubomir KALCHEV  BUL25|22:45.333
15.67 Giuseppe ROMEO  ITA35|33:11.672


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Hunter
Sebra Sports
Evoskates
eraton
SpeedSkatingShop
Maplez