Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 1000 meter Men Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 4, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 Tawan THOMAS  FRA1:45.732Q
2.262 Alessandro LOREGGIA  ITA1:45.829Q
3.4138 Vladimir PONOMARENKO  RUS1:46.060 
4.5149 Artemii DOVHOPOLYI  UKR1:47.962
5.141 Abel SZILAGYI  HUN2:03.976
 Race 5, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.361 Giacomo PEDRINI  ITA1:45.116Q
2.11 Tobias WOLF  AUT1:45.644Q
3.5150 Tymofii KHOKHELKO  UKR1:51.572 
4.624 Noa LEFORT-VENDANGE  FRA1:57.608
5.4139 Roman SAIAPIN  RUS2:04.592ADV
2103 Bas VAN DER VALK  NEDP
 Race 6, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5137 Vladislav KHRIAPIN  RUS1:41.617Q
2.160 Lorenzo PREVITALI  ITA1:42.067Q
3.25 Warre NOIRON  BEL1:42.731 
4.3102 Niels BERGSMA  NED1:45.459
5.413 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL1:50.292
 
Final 1000 meter Men Junior D
 Race 16, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.241 Abel SZILAGYI  HUN1:51.467 
2.3103 Bas VAN DER VALK  NED1:51.827
3.113 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL1:57.001
 Race 17, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2102 Niels BERGSMA  NED1:45.4541 
2.15 Warre NOIRON  BEL1:45.776
3.4149 Artemii DOVHOPOLYI  UKR1:46.503
4.624 Noa LEFORT-VENDANGE  FRA1:47.739
5.5150 Tymofii KHOKHELKO  UKR1:51.013
6.3138 Vladimir PONOMARENKO  RUS1:56.433
 Race 18, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1137 Vladislav KHRIAPIN  RUS1:38.56734 
2.361 Giacomo PEDRINI  ITA1:38.88421
3.260 Lorenzo PREVITALI  ITA1:39.36113
4.523 Tawan THOMAS  FRA1:40.4118
5.41 Tobias WOLF  AUT1:42.9865
6.662 Alessandro LOREGGIA  ITA1:45.1153
7.7139 Roman SAIAPIN  RUS1:48.6682
 
Distance Classification 1000 meter Men Junior D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.137 Vladislav KHRIAPIN  RUS1341|11:38.567
2.61 Giacomo PEDRINI  ITA2211|21:38.884
3.60 Lorenzo PREVITALI  ITA3132|31:39.361
4.23 Tawan THOMAS  FRA481|41:40.411
5.1 Tobias WOLF  AUT552|51:42.986
6.62 Alessandro LOREGGIA  ITA632|61:45.115
7.139 Roman SAIAPIN  RUS725|71:48.668
  Final, Group 2
8.102 Niels BERGSMA  NED114|11:45.454
9.5 Warre NOIRON  BEL23|21:42.731
10.149 Artemii DOVHOPOLYI  UKR34|31:46.503
11.24 Noa LEFORT-VENDANGE  FRA44|41:47.739
12.150 Tymofii KHOKHELKO  UKR53|51:51.013
13.138 Vladimir PONOMARENKO  RUS63|61:46.060
  Final, Group 3
14.41 Abel SZILAGYI  HUN15|11:51.467
15.103 Bas VAN DER VALK  NED2P|21:51.827
16.13 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL35|31:50.292


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Evoskates
Maplez
Customboots.de
Hunter
eraton
Sebra Sports