Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 1000 meter Men Seniors
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 215, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3124 Leon BLOEMHOF  NED1:33.926Q
2.416 Dimitar GEORGIEV  BUL1:34.698Q
3.283 Damiano GIULIANI  ITA1:34.747q
1153 Volodymyr HANDEI  UKRP
 Race 216, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.481 Milan GRUGNI  ITA1:32.649Q
2.2125 Kay HUISMAN  NED1:33.118Q
3.190 Endijs VIGANTS  LAT1:34.308q
4.34 Philemon RAINER  AUT1:37.661
 Race 217, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.289 Tomass BAKEVICS  LAT1:46.744Q
2.182 Lorenzo MORRONE  ITA1:46.881Q
3.432 Ethan TREACY  GBR1:47.977 
4.33 Matthias WOLFGANG  AUT1:48.517
 
Semi Final 1000 meter Men Seniors
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 234, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2124 Leon BLOEMHOF  NED1:33.767Q
2.181 Milan GRUGNI  ITA1:34.441Q
3.483 Damiano GIULIANI  ITA1:35.237 
4.316 Dimitar GEORGIEV  BUL1:37.951
 Race 235, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.482 Lorenzo MORRONE  ITA1:38.556Q
2.389 Tomass BAKEVICS  LAT1:38.598Q
3.1125 Kay HUISMAN  NED1:38.793 
4.290 Endijs VIGANTS  LAT1:39.872
 
Final 1000 meter Men Seniors
 Race 270, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Ethan TREACY  GBR1:39.724 
2.4153 Volodymyr HANDEI  UKR1:39.725
3.33 Matthias WOLFGANG  AUT1:41.979
4.14 Philemon RAINER  AUT1:43.668
 Race 271, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.216 Dimitar GEORGIEV  BUL1:37.3995 
2.183 Damiano GIULIANI  ITA1:37.4983
3.3125 Kay HUISMAN  NED1:37.7222
4.490 Endijs VIGANTS  LAT1:37.9541
 Race 272, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1124 Leon BLOEMHOF  NED1:33.36934 
2.281 Milan GRUGNI  ITA1:34.01721
3.382 Lorenzo MORRONE  ITA1:34.22713
489 Tomass BAKEVICS  LATP5
 
Distance Classification 1000 meter Men Seniors
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.124 Leon BLOEMHOF  NED1341|1|11:33.369
2.81 Milan GRUGNI  ITA2211|2|21:32.649
3.82 Lorenzo MORRONE  ITA3132|1|31:34.227
4.89 Tomass BAKEVICS  LATP51|2|P1:38.598
  Final, Group 2
5.16 Dimitar GEORGIEV  BUL152|4|11:34.698
6.83 Damiano GIULIANI  ITA233|3|21:34.747
7.125 Kay HUISMAN  NED322|3|31:33.118
8.90 Endijs VIGANTS  LAT413|4|41:34.308
  Final, Group 3
9.32 Ethan TREACY  GBR13|11:39.724
10.153 Volodymyr HANDEI  UKR2P|21:39.725
11.3 Matthias WOLFGANG  AUT34|31:41.979
12.4 Philemon RAINER  AUT44|41:37.661


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Evoskates
Customboots.de
Maplez
Hunter
eraton