Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 1000 meter Ladies Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 1, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2136 Zhanneta ROSHCHEKTAEVA  RUS1:44.907Q
2.458 Viola SIMONINI  ITA1:45.438Q
3.340 Maja SOMODI  HUN1:45.473 
4.1100 Suze KINGMA  NED1:46.092
5.533 Katharina ULRICH  GER1:46.426
 Race 2, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.322 Eva GRENOUILLOUX  FRA1:43.612Q
2.134 Enni WIELSCH  GER1:43.789Q
3.2101 Janna BOLSIUS  NED1:58.539 
4.439 Flora DOBRAN  HUN2:06.852ADV
5134 Mariia TUROVEROVA  RUSP
 Race 3, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Alina USATOVA  LAT1:46.160Q
2.499 Bibi ARTS  NED1:47.399Q
3.2135 Anastasiia BRIKACH  RUS1:47.418 
4.3141 Vanesa TRUSOVA  SVK1:49.687
5.559 Emily TORMEN  ITA1:56.332
 
Final 1000 meter Ladies Junior D
 Race 13, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3134 Mariia TUROVEROVA  RUS1:48.339 
2.259 Emily TORMEN  ITA1:49.601
133 Katharina ULRICH  GERP
 Race 14, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5101 Janna BOLSIUS  NED1:49.5811 
2.3135 Anastasiia BRIKACH  RUS1:58.402
3.4141 Vanesa TRUSOVA  SVK-    
140 Maja SOMODI  HUNP
2100 Suze KINGMA  NEDP
 Race 15, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3136 Zhanneta ROSHCHEKTAEVA  RUS1:43.03034 
2.699 Bibi ARTS  NED1:43.17221
3.458 Viola SIMONINI  ITA1:43.42413
4.122 Eva GRENOUILLOUX  FRA1:44.3778
5.234 Enni WIELSCH  GER1:44.4025
6.584 Alina USATOVA  LAT1:44.5253
7.739 Flora DOBRAN  HUN1:45.2622
 
Distance Classification 1000 meter Ladies Junior D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.136 Zhanneta ROSHCHEKTAEVA  RUS1341|11:43.030
2.99 Bibi ARTS  NED2212|21:43.172
3.58 Viola SIMONINI  ITA3132|31:43.424
4.22 Eva GRENOUILLOUX  FRA481|41:43.612
5.34 Enni WIELSCH  GER552|51:43.789
6.84 Alina USATOVA  LAT631|61:44.525
7.39 Flora DOBRAN  HUN724|71:45.262
  Final, Group 2
8.101 Janna BOLSIUS  NED113|11:49.581
9.135 Anastasiia BRIKACH  RUS23|21:47.418
10.141 Vanesa TRUSOVA  SVK34|31:49.687
11.40 Maja SOMODI  HUNP3|P1:45.473
12.100 Suze KINGMA  NEDP4|P1:46.092
  Final, Group 3
13.134 Mariia TUROVEROVA  RUS1P|11:48.339
14.59 Emily TORMEN  ITA25|21:49.601
15.33 Katharina ULRICH  GERP5|P1:46.426


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Hunter
eraton
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Evoskates
pb-event