Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
STARCLASS-6 (ABS-3) - Leeuwarden, Netherlands - 9-11 February 2018
 
Quarter Finals 1000 meter Men Junior B
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 best thirds)
 Race 155, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2123 Zeno DE BOER  SVU1:41.707Q
2.561 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:42.381Q
3.196 Bradley WILLS  SHF1:43.873q
4.387 Erwin HOGERLAND  SCT1:44.047
459 Lars SCHERPENZEEL  IJAP
 Race 156, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.295 Nicolò PERETTI  VGT1:53.142Q
2.165 Thibault MÉTRAUX  LST1:53.182Q
3.369 Richard SIMON-JOJART  MERC1:53.590 
4.579 Solomon PREMPEH  ALD1:55.432
5.436 Jules RATIER  USF-    
 Race 157, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4116 Niek ENGELHART  STG1:38.251Q
2.128 Niklas ESCHER  ETR1:40.826Q
3.31 Joris BERGSMA  TRL1:41.948 
4.278 Jens RUIJS  NSV1:42.072
5.597 Johanco VELDSMAN  SHF1:47.458
 Race 158, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2115 Jorn HOLWERDA  STG1:37.554Q
2.427 Leon Paul LENZ  ETR1:37.620Q
3.175 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC1:37.846q
4.321 Marco BELFI  UGP1:38.005
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 159, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE1:32.806Q
2.323 Hessel VAN BERKUM  TRL1:33.044Q
3.4130 Niels KINGMA  TRL1:33.152 
4.122 Thomas NADALINI  CPP1:36.593
 Race 160, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.312 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:35.544Q
2.147 Diané SELLIER  USF1:35.695Q
3.442 Robin TENZER  ECO1:36.101 
4.280 Steyn LAND  TRL1:37.367
 Race 161, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4109 Hugo BOSMA  STB1:49.018Q
2.160 Kjeld VLOEMANS  IJVZ1:49.248Q
3.3124 Pieter BOLSIUS  SVU1:49.336 
4.23 Peter RICHES  ALD1:49.730
 Race 162, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Teun BOER  NSV1:37.958Q
2.2119 Adriaan DEWAGTERE  STKG1:38.152Q
3.3105 Ingmar VAN DE GRIEK  STA2:01.230ADV
471 Niall TREACY  MIRCP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Evoskates
Customboots.de
Hunter
eraton
Sebra Sports
Maplez