Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
STARCLASS-6 (ABS-3) - Leeuwarden, Netherlands - 9-11 February 2018
 
Heats 1000 meter Men Junior B
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals)
 Race 144, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Teun BOER  NSV1:38.690Q
2.3119 Adriaan DEWAGTERE  STKG1:39.384Q
3.475 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC1:40.396 
4.221 Marco BELFI  UGP1:45.090
 Race 145, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.442 Robin TENZER  ECO1:49.151Q
2.3109 Hugo BOSMA  STB1:49.289Q
3.2116 Niek ENGELHART  STG1:49.519 
4.559 Lars SCHERPENZEEL  IJA1:52.667
5.197 Johanco VELDSMAN  SHF1:55.261
 Race 146, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3105 Ingmar VAN DE GRIEK  STA1:41.039Q
2.222 Thomas NADALINI  CPP1:41.219Q
3.478 Jens RUIJS  NSV1:41.679 
4.196 Bradley WILLS  SHF1:41.796
 Race 147, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Kjeld VLOEMANS  IJVZ1:34.892Q
2.23 Peter RICHES  ALD1:34.996Q
3.465 Thibault MÉTRAUX  LST1:35.700 
4.128 Niklas ESCHER  ETR1:37.464
 Race 148, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.523 Hessel VAN BERKUM  TRL1:43.295Q
2.112 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:43.421Q
3.4123 Zeno DE BOER  SVU1:45.050 
4.287 Erwin HOGERLAND  SCT1:49.081
5.379 Solomon PREMPEH  ALD1:51.256
 Race 149, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE1:41.340Q
2.3124 Pieter BOLSIUS  SVU1:41.396Q
3.295 Nicolò PERETTI  VGT1:41.612 
4.41 Joris BERGSMA  TRL1:46.064
5.136 Jules RATIER  USF1:48.181
 Race 150, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.347 Diané SELLIER  USF1:41.076Q
2.280 Steyn LAND  TRL1:41.690Q
3.1115 Jorn HOLWERDA  STG1:42.586 
4.469 Richard SIMON-JOJART  MERC1:46.574
 Race 151, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2130 Niels KINGMA  TRL1:59.583Q
2.471 Niall TREACY  MIRC1:59.707Q
3.161 Pepijn KOESTAL  IJVZ2:00.863 
4.327 Leon Paul LENZ  ETR2:01.083


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Evoskates
SpeedSkatingShop
Customboots.de
pb-event
Sebra Sports
Hunter