Events
17-banner-Ventspils-Europacup
17-banner-Gent-Easter Tournement
17-banner-Turnhout-Closing Games
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
STARCLASS-6 (ABS-3) - Leeuwarden, Netherlands - 9-11 February 2018
 
Semi Final 500 meter Men Junior B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 118, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.221 Marco BELFI  UGP48.282Q
2.597 Johanco VELDSMAN  SHF48.532Q
3.396 Bradley WILLS  SHF48.616q
4.159 Lars SCHERPENZEEL  IJA1:02.424
5.436 Jules RATIER  USF1:03.787
 Race 119, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 Thibault MÉTRAUX  LST47.367Q
2.31 Joris BERGSMA  TRL48.089Q
3.487 Erwin HOGERLAND  SCT48.199 
4.278 Jens RUIJS  NSV48.635
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 120, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Hessel VAN BERKUM  TRL45.078Q
2.461 Pepijn KOESTAL  IJVZ47.471Q
3.528 Niklas ESCHER  ETR1:05.399 
4.295 Nicolò PERETTI  VGT-    
4.369 Richard SIMON-JOJART  MERC-    
 Race 121, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5124 Pieter BOLSIUS  SVU45.921Q
2.279 Solomon PREMPEH  ALD45.929Q
3.175 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC46.153q
4.4115 Jorn HOLWERDA  STG46.269
5.327 Leon Paul LENZ  ETR47.828
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 122, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2119 Adriaan DEWAGTERE  STKG45.727Q
2.480 Steyn LAND  TRL45.729Q
3.122 Thomas NADALINI  CPP45.923 
4.3116 Niek ENGELHART  STG46.065
 Race 123, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Niall TREACY  MIRC45.515Q
2.242 Robin TENZER  ECO45.553Q
3.3123 Zeno DE BOER  SVU45.673 
4.43 Peter RICHES  ALD45.832
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 124, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Hugo BOSMA  STB43.860Q
2.2105 Ingmar VAN DE GRIEK  STA43.954Q
3.36 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE43.964 
4.460 Kjeld VLOEMANS  IJVZ58.514
 Race 125, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.212 Luca SPECHENHAUSER  BOR44.270Q
2.147 Diané SELLIER  USF44.338Q
3.477 Teun BOER  NSV44.356 
4.3130 Niels KINGMA  TRL44.754


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Maplez
Evoskates
pb-event
Hunter
Customboots.de