Events
17-banner-Ventspils-Europacup
17-banner-Gent-Easter Tournement
17-banner-Turnhout-Closing Games
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
57TH TROFEO ALBERTO NICOLODI - Trento, Italy - 3-4 February 2018
 
Heats 333 meter Jun E lad
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 113, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.415 Greta CRISTANI  BOR39.205Q
2.2148 Giorgia FRANCESCHINI  SKA40.831Q
3.3102 Aurora DOLZANI  SCP42.504q
4.5180 Mirella MARGON  VGP47.362
5.1173 Martina GIAVI  UGP47.990
 Race 114, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Ines GRISOT  ASMB38.061Q
2.416 Sabrina CANCLINI  BOR38.199Q
3.1185 Beatrice LANZAVECCHIA  VGT43.487q
4.364 Irina CAĐIZARES RENTERO  ESP53.331
 Race 115, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Sara MERAZZI  BOR39.084Q
2.455 Dina SPAN  DKC39.434Q
3.375 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ45.061 
4.2143 Irene MANZO  SGT51.667
 Race 116, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.413 Chiara RODONDI  BOR36.772Q
2.2167 Viktˇria CZANK-VARGA  TKKS38.523Q
3.1154 Lisa WALTER  SLI43.537 
4.5103 Giada PINTARELLI  SCP46.047
5.3175 Martina COMIS  UGP51.458
 Race 117, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Anna COSSI  BOR38.290Q
2.3123 Giorgia MATURI PADOVANI  SGPV39.965Q
3.2104 Chiara DANDREA  SCP43.069q
4.4153 Sarah WIBMER  SLI47.455
 Race 118, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Sara MARTINELLI  BOR37.738Q
2.318 Vanessa Helmi PAGNINI  BOR40.096Q
3.4174 Veronica BERNARDO  UGP40.790q
4.2181 Geidi KORKONXHELOS  VGP49.815
 
Quarter Finals 333 meter Jun E lad
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 133, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2167 Viktˇria CZANK-VARGA  TKKS38.627Q
2.3123 Giorgia MATURI PADOVANI  SGPV39.141Q
3.116 Sabrina CANCLINI  BOR42.867 
4.4104 Chiara DANDREA  SCP43.128
 Race 134, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Anna COSSI  BOR37.434Q
2.255 Dina SPAN  DKC37.566Q
3.318 Vanessa Helmi PAGNINI  BOR40.868 
4.4174 Veronica BERNARDO  UGP41.003
 Race 135, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Chiara RODONDI  BOR36.424Q
2.215 Greta CRISTANI  BOR40.399Q
3.3148 Giorgia FRANCESCHINI  SKA40.409 
4.4102 Aurora DOLZANI  SCP42.136
 Race 136, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Sara MARTINELLI  BOR37.430Q
2.26 Ines GRISOT  ASMB37.767Q
3.319 Sara MERAZZI  BOR39.228 
4.4185 Beatrice LANZAVECCHIA  VGT44.024
 
Semi Final 333 meter Jun E lad
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 149, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.564 Irina CAĐIZARES RENTERO  ESP43.682Q
2.1154 Lisa WALTER  SLI43.727Q
3.2103 Giada PINTARELLI  SCP44.392q
4.3180 Mirella MARGON  VGP44.957
5.4173 Martina GIAVI  UGP47.816
 Race 150, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.175 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ43.191Q
2.5143 Irene MANZO  SGT43.745Q
3.2153 Sarah WIBMER  SLI47.882 
4.3181 Geidi KORKONXHELOS  VGP49.528
5.4175 Martina COMIS  UGP50.363
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 151, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.316 Sabrina CANCLINI  BOR39.897Q
2.118 Vanessa Helmi PAGNINI  BOR40.420Q
3.2174 Veronica BERNARDO  UGP40.984 
4.4185 Beatrice LANZAVECCHIA  VGT42.887
 Race 152, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Sara MERAZZI  BOR38.808Q
2.2148 Giorgia FRANCESCHINI  SKA40.752Q
3.3102 Aurora DOLZANI  SCP42.856 
4.4104 Chiara DANDREA  SCP42.968
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 153, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Sara MARTINELLI  BOR36.895Q
2.217 Anna COSSI  BOR37.157Q
3.4123 Giorgia MATURI PADOVANI  SGPV39.938 
4.355 Dina SPAN  DKC54.136
 Race 154, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Chiara RODONDI  BOR36.634Q
2.3167 Viktˇria CZANK-VARGA  TKKS37.676Q
3.415 Greta CRISTANI  BOR37.786 
4.26 Ines GRISOT  ASMB38.576
 
Final 333 meter Jun E lad
 Race 187, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1180 Mirella MARGON  VGP45.503 
2.3153 Sarah WIBMER  SLI46.858
3.4181 Geidi KORKONXHELOS  VGP49.680
4.2173 Martina GIAVI  UGP49.733
5.5175 Martina COMIS  UGP50.965
 Race 188, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3154 Lisa WALTER  SLI44.023 
2.264 Irina CAĐIZARES RENTERO  ESP44.461
3.175 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ44.663
4.5103 Giada PINTARELLI  SCP45.071
5.4143 Irene MANZO  SGT52.019
 Race 189, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1174 Veronica BERNARDO  UGP41.398 
2.3185 Beatrice LANZAVECCHIA  VGT42.345
3.2102 Aurora DOLZANI  SCP42.675
4.4104 Chiara DANDREA  SCP42.840
 Race 190, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Sara MERAZZI  BOR38.893 
2.318 Vanessa Helmi PAGNINI  BOR41.171
3.4148 Giorgia FRANCESCHINI  SKA41.411
4.216 Sabrina CANCLINI  BOR52.465
 Race 191, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Greta CRISTANI  BOR37.3795 
2.3123 Giorgia MATURI PADOVANI  SGPV39.3643
3.455 Dina SPAN  DKC39.5542
4.26 Ines GRISOT  ASMB39.6411
 Race 192, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Chiara RODONDI  BOR36.00434 
2.214 Sara MARTINELLI  BOR36.24721
3.317 Anna COSSI  BOR37.04713
4.4167 Viktˇria CZANK-VARGA  TKKS37.0728
 
Distance Classification 333 meter Jun E lad
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.13 Chiara RODONDI  BOR1341|1|1|136.004
2.14 Sara MARTINELLI  BOR2211|1|1|236.247
3.17 Anna COSSI  BOR3131|1|2|337.047
4.167 Viktˇria CZANK-VARGA  TKKS482|1|2|437.072
  Final, Group 2
5.15 Greta CRISTANI  BOR151|2|3|137.379
6.123 Giorgia MATURI PADOVANI  SGPV232|2|3|239.141
7.55 Dina SPAN  DKC322|2|4|337.566
8.6 Ines GRISOT  ASMB411|2|4|437.767
  Final, Group 3
9.19 Sara MERAZZI  BOR11|3|1|138.808
10.18 Vanessa Helmi PAGNINI  BOR22|3|2|240.096
11.148 Giorgia FRANCESCHINI  SKA32|3|2|340.409
12.16 Sabrina CANCLINI  BOR42|3|1|438.199
  Final, Group 4
13.174 Veronica BERNARDO  UGP13|4|3|140.790
14.185 Beatrice LANZAVECCHIA  VGT23|4|4|242.345
15.102 Aurora DOLZANI  SCP33|4|3|342.136
16.104 Chiara DANDREA  SCP43|4|4|442.840
  Final, Group 5
17.154 Lisa WALTER  SLI13|2|143.537
18.64 Irina CAĐIZARES RENTERO  ESP24|1|243.682
19.75 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ33|1|343.191
20.103 Giada PINTARELLI  SCP44|3|444.392
21.143 Irene MANZO  SGT54|2|543.745
  Final, Group 6
22.180 Mirella MARGON  VGP14|4|144.957
23.153 Sarah WIBMER  SLI24|3|246.858
24.181 Geidi KORKONXHELOS  VGP34|4|349.528
25.173 Martina GIAVI  UGP45|5|447.816
26.175 Martina COMIS  UGP55|5|550.363


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Customboots.de
Evoskates
Maplez
pb-event
Hunter