Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018
 
Quarter Finals 1000 meter Ladies Junior C
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 10 skaters)
 Race 245, Group B     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Kirsi HOOGEVEEN  STB1:46.439Q
2.216 Clo OLLIVIER  CST1:46.461Q
3.346 Fabienne DINIZ  GO1:49.807Q
4.43 Laura LIDY  ASMB1:54.199 
5.573 Sophie ROBERTSON  NIRC1:57.257
 Race 246, Group B     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Akki KIVITS  STB1:46.467Q
2.234 Svea ROTHE  ETR1:46.603Q
3.3134 Sveva MAZZOLENI FERRACINI  UGP1:50.117Q
4.4135 Vanessa MAZZOLENI FERRACINI  UGP1:53.489 
5.584 Maaike KRAMER  SCT-    
 Race 247, Group B     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Lieselot NOIRON  IRTA1:43.174Q
2.2126 Ilse TUINSTRA  TRL1:43.270Q
3.435 Daniela LIER  ETR1:46.636Q
4.312 Eva CANTERO  CGALE1:50.584
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 8 skaters)
 Race 249, Group A     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Anna SPECHENHAUSER  BOR1:44.605Q
2.1124 Sietske VAN DER MEER  TRL1:45.081Q
3.432 Betty MOESKE  ETR1:47.408 
4.361 Nikki NOORDERGRAAF  IJVZ1:47.514
 Race 250, Group A     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Ilenia BRADANINI  BOR1:54.039Q
2.142 Anna BABER  EVD1:54.659Q
3.467 Anna RUYSSCHAERT  LUX1:55.003 
4.2149 Lucrezia CASAGRANDE  VGT1:55.376
 Race 251, Group A     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Katia FILIPPI  CPP1:47.715Q
2.193 Yael PRENGER  STA1:47.735Q
3.3125 Anna Marit SYBRANDI  TRL1:48.539 
4.4112 Diede VAN OORSCHOT  SVU1:48.703
 Race 252, Group A     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.495 Michelle VELZEBOER  STB1:43.748Q
2.2151 Nienke SCHEPERS  YDS1:43.864Q
3.3123 Femke DE BOER  TRL2:01.618 
1122 Esmee ROES  TRLP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Evoskates
eraton