Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-4 (SAB-2) - Oberstdorf, Germany - 1-3 December 2017
 
Heats 1500 meter Ladies Jun.A+Senior
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 55, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.658 Avalon AARDOOM  HVHW2:36.374Q
2.1140 Tineke DEN DULK  TRL2:37.325Q
3.417 Gloria CONFORTOLA  BOR2:38.173Q
4.7149 Federica APOLLONI  VGT2:42.535 
5.3108 Claretta CARAVITA  STA2:45.845
6.279 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC2:48.284
548 Gina JACOBS  EVDDNS
 Race 56, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.627 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP2:49.815Q
2.563 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL2:50.361Q
3.491 Arianna SIGHEL  SCP2:50.397Q
4.3128 Joni TERSTEEG  SVU2:51.907 
5.16 Tanith TURNER  ALD2:56.071
6.2136 Iris VEENSTRA  TRL2:56.183
7.735 Leonie HERZOG  ETR2:56.725
 Race 57, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.394 Gioya LANCEE  SCT2:31.624Q
2.684 Jennifer PICKERING  GBR2:32.490Q
3.226 Gloria IORIATTI  CPP2:32.636Q
4.421 Daphne MERLEVEDE  BSC2:43.358 
5.561 Vivienne DE JONG  IHCL2:50.070
6.142 Aline LENKE  EVD2:53.918
 Race 58, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.695 Nina HOGEVEEN  SCT2:39.357Q
2.41 Federica TOMBOLATO  AEV2:39.488Q
3.360 Maureen ONDERWATER  IHCL2:40.094Q
4.583 Isabelle ROBERTS  NIRC2:40.506 
5.1148 Melissa TUNNO  VGT2:41.136
6.243 Vivian CRULL  EVD2:47.688
 
Semi Finals 1500 meter Ladies Jun.A+Senior
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final, plus one best fourth)
 Race 67, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1149 Federica APOLLONI  VGT2:47.027Q
2.561 Vivienne DE JONG  IHCL2:47.145Q
3.221 Daphne MERLEVEDE  BSC2:47.149Q
4.642 Aline LENKE  EVD2:47.927q
5.3108 Claretta CARAVITA  STA2:47.969
6.479 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC2:52.550
 Race 68, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.183 Isabelle ROBERTS  NIRC2:38.257Q
2.56 Tanith TURNER  ALD2:40.690Q
3.735 Leonie HERZOG  ETR2:45.573Q
5.343 Vivian CRULL  EVD2:47.692
5.4128 Joni TERSTEEG  SVU2:52.820
6.6136 Iris VEENSTRA  TRL-    ADV
2148 Melissa TUNNO  VGTP
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 69, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 Gioya LANCEE  SCT2:38.462Q
2.563 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL2:38.584Q
3.427 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP2:38.677Q
4.326 Gloria IORIATTI  CPP2:39.421ADV
5.691 Arianna SIGHEL  SCP2:39.459
284 Jennifer PICKERING  GBRP
 Race 70, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Avalon AARDOOM  HVHW2:38.649Q
2.2140 Tineke DEN DULK  TRL2:39.265Q
3.317 Gloria CONFORTOLA  BOR2:40.021Q
4.660 Maureen ONDERWATER  IHCL2:42.570 
5.495 Nina HOGEVEEN  SCT2:58.603ADV
51 Federica TOMBOLATO  AEVP
 
Final 1500 meter Ladies Jun.A+Senior
 Race 76, Group 4     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3148 Melissa TUNNO  VGT2:59.650
2.143 Vivian CRULL  EVD3:02.205
3.279 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC3:02.748
 Race 77, Group 3     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Federica TOMBOLATO  AEV2:46.342
2.184 Jennifer PICKERING  GBR2:47.720
3.421 Daphne MERLEVEDE  BSC2:48.336
4.6108 Claretta CARAVITA  STA2:51.363
5.8136 Iris VEENSTRA  TRL2:53.018
6.335 Leonie HERZOG  ETR2:53.640
7.542 Aline LENKE  EVD3:18.154
7128 Joni TERSTEEG  SVUP
 Race 78, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.291 Arianna SIGHEL  SCP2:57.381
2.5149 Federica APOLLONI  VGT2:57.500
3.183 Isabelle ROBERTS  NIRC2:57.698
4.460 Maureen ONDERWATER  IHCL2:58.762 
5.36 Tanith TURNER  ALD3:04.143
661 Vivienne DE JONG  IHCLDNF
 Race 79, Group 1     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.358 Avalon AARDOOM  HVHW2:30.65734 
2.194 Gioya LANCEE  SCT2:30.69121
3.626 Gloria IORIATTI  CPP2:30.87513
4.5140 Tineke DEN DULK  TRL2:31.0978
5.895 Nina HOGEVEEN  SCT2:32.3425
6.717 Gloria CONFORTOLA  BOR2:37.7213
427 Nicole BOTTER GOMEZ  CPPDNF
263 Emma VAN ZUIJLEN  IHCLP
 
Distance Classification 1500 meter Ladies Jun.A+Senior
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.58 Avalon AARDOOM  HVHW1341|1|12:30.657
2.94 Gioya LANCEE  SCT2211|1|22:30.691
3.26 Gloria IORIATTI  CPP3133|4|32:30.875
4.140 Tineke DEN DULK  TRL482|2|42:31.097
5.95 Nina HOGEVEEN  SCT551|5|52:32.342
6.17 Gloria CONFORTOLA  BOR633|3|62:37.721
7.63 Emma VAN ZUIJLEN  IHCLP2|2|P2:38.584
8.27 Nicole BOTTER GOMEZ  CPPDNF1|3|NF2:38.677
  Final, Group 2
9.91 Arianna SIGHEL  SCP13|5|12:39.459
10.149 Federica APOLLONI  VGT24|1|22:42.535
11.83 Isabelle ROBERTS  NIRC34|1|32:38.257
12.60 Maureen ONDERWATER  IHCL43|4|42:40.094
13.6 Tanith TURNER  ALD55|2|52:40.690
14.61 Vivienne DE JONG  IHCLDNF5|2|NF2:47.145
  Final, Group 3
15.1 Federica TOMBOLATO  AEV12|P|12:39.488
16.84 Jennifer PICKERING  GBR22|P|22:32.490
17.21 Daphne MERLEVEDE  BSC34|3|32:43.358
18.108 Claretta CARAVITA  STA45|5|42:45.845
19.136 Iris VEENSTRA  TRL56|6|52:53.018
20.35 Leonie HERZOG  ETR67|3|62:45.573
21.42 Aline LENKE  EVD76|4|72:47.927
22.128 Joni TERSTEEG  SVUP4|5|P2:51.907
  Final, Group 4
23.148 Melissa TUNNO  VGT15|P|12:41.136
24.43 Vivian CRULL  EVD26|5|22:47.688
25.79 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC36|6|32:48.284


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Maplez
Hunter
pb-event
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Evoskates