Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-4 (SAB-2) - Oberstdorf, Germany - 1-3 December 2017
 
Heats 500 meter Ladies Jun.A+Senior
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 4 best thirds)
 Race 90, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2140 Tineke DEN DULK  TRL46.525Q
2.184 Jennifer PICKERING  GBR46.891Q
3.491 Arianna SIGHEL  SCP48.147q
4.342 Aline LENKE  EVD49.350
 Race 91, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.463 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL47.200Q
2.117 Gloria CONFORTOLA  BOR47.220Q
3.221 Daphne MERLEVEDE  BSC47.946q
4.3136 Iris VEENSTRA  TRL52.851
 Race 92, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.427 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP47.462Q
2.395 Nina HOGEVEEN  SCT48.132Q
3.2108 Claretta CARAVITA  STA48.554q
4.135 Leonie HERZOG  ETR52.459
 Race 93, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Avalon AARDOOM  HVHW45.667Q
2.31 Federica TOMBOLATO  AEV46.074Q
3.560 Maureen ONDERWATER  IHCL48.894 
4.443 Vivian CRULL  EVD51.065
5.279 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC51.755
 Race 94, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Gloria IORIATTI  CPP47.648Q
2.4149 Federica APOLLONI  VGT47.926Q
3.2128 Joni TERSTEEG  SVU49.127 
4.36 Tanith TURNER  ALD-    
 Race 95, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.594 Gioya LANCEE  SCT46.731Q
2.283 Isabelle ROBERTS  NIRC47.994Q
3.4148 Melissa TUNNO  VGT48.282ADV
4.361 Vivienne DE JONG  IHCL49.984
148 Gina JACOBS  EVDP
 
Quarter Finals 500 meter Ladies Jun.A+Senior
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 180, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.548 Gina JACOBS  EVD48.656Q
2.161 Vivienne DE JONG  IHCL49.526Q
3.46 Tanith TURNER  ALD49.622 
4.235 Leonie HERZOG  ETR51.846
5.3136 Iris VEENSTRA  TRL52.164
 Race 181, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.342 Aline LENKE  EVD48.976Q
2.160 Maureen ONDERWATER  IHCL49.150Q
3.2128 Joni TERSTEEG  SVU49.322q
4.443 Vivian CRULL  EVD50.006
5.579 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC51.492
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 182, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Avalon AARDOOM  HVHW45.468Q
2.227 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP45.550Q
3.4148 Melissa TUNNO  VGT46.778 
4.3149 Federica APOLLONI  VGT47.459
 Race 183, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1140 Tineke DEN DULK  TRL45.626Q
2.284 Jennifer PICKERING  GBR45.764Q
3.491 Arianna SIGHEL  SCP46.844 
4.395 Nina HOGEVEEN  SCT49.777
 Race 184, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.226 Gloria IORIATTI  CPP47.448Q
2.117 Gloria CONFORTOLA  BOR47.526Q
3.321 Daphne MERLEVEDE  BSC47.716 
4.483 Isabelle ROBERTS  NIRC47.994
 Race 185, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Federica TOMBOLATO  AEV47.204Q
2.363 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL47.506Q
3.4108 Claretta CARAVITA  STA49.078 
4.294 Gioya LANCEE  SCT49.122
 
Semi Finals 500 meter Ladies Jun.A+Senior
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 195, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.191 Arianna SIGHEL  SCP48.279Q
2.221 Daphne MERLEVEDE  BSC48.473Q
3.3108 Claretta CARAVITA  STA48.623 
495 Nina HOGEVEEN  SCTDNS
 Race 196, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.494 Gioya LANCEE  SCT46.874Q
2.1148 Melissa TUNNO  VGT47.504Q
3.383 Isabelle ROBERTS  NIRC48.054 
4.2149 Federica APOLLONI  VGT-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 197, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1140 Tineke DEN DULK  TRL45.882Q
2.21 Federica TOMBOLATO  AEV46.254Q
3.463 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL46.518 
4.326 Gloria IORIATTI  CPP47.241
 Race 198, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Avalon AARDOOM  HVHW45.177Q
2.227 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP45.249Q
3.384 Jennifer PICKERING  GBR45.327 
4.417 Gloria CONFORTOLA  BOR47.454
 
Final 500 meter Ladies Jun.A+Senior
 Race 208, Group 6     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Vivian CRULL  EVD50.958 
2.335 Leonie HERZOG  ETR51.096
3.279 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC51.644
4.4136 Iris VEENSTRA  TRL51.728
 Race 209, Group 5     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.248 Gina JACOBS  EVD48.336 
2.4128 Joni TERSTEEG  SVU49.054
3.360 Maureen ONDERWATER  IHCL49.188
4.561 Vivienne DE JONG  IHCL51.606
5.66 Tanith TURNER  ALD1:12.748
 Race 210, Group 4     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4149 Federica APOLLONI  VGT49.031 
2.2108 Claretta CARAVITA  STA49.313
3.183 Isabelle ROBERTS  NIRC49.435
4.342 Aline LENKE  EVD49.673
 Race 211, Group 3     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.391 Arianna SIGHEL  SCP46.971 
2.194 Gioya LANCEE  SCT47.147
3.421 Daphne MERLEVEDE  BSC47.915
4.2148 Melissa TUNNO  VGT1:41.547
 Race 212, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Jennifer PICKERING  GBR46.8285 
2.263 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL46.8583
3.417 Gloria CONFORTOLA  BOR47.6822
4.326 Gloria IORIATTI  CPP1:14.6681
 Race 213, Group 1     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Avalon AARDOOM  HVHW45.97434 
2.227 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP46.02821
3.3140 Tineke DEN DULK  TRL46.10213
4.41 Federica TOMBOLATO  AEV46.4168
 
Distance Classification 500 meter Ladies Jun.A+Senior
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.58 Avalon AARDOOM  HVHW1341|1|1|145.177
2.27 Nicole BOTTER GOMEZ  CPP2211|2|2|245.249
3.140 Tineke DEN DULK  TRL3131|1|1|345.626
4.1 Federica TOMBOLATO  AEV482|1|2|446.074
  Final, Group 2
5.84 Jennifer PICKERING  GBR152|2|3|145.327
6.63 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL231|2|3|246.518
7.17 Gloria CONFORTOLA  BOR322|2|4|347.220
8.26 Gloria IORIATTI  CPP411|1|4|447.241
  Final, Group 3
9.91 Arianna SIGHEL  SCP13|3|1|146.844
10.94 Gioya LANCEE  SCT21|4|1|246.731
11.21 Daphne MERLEVEDE  BSC33|3|2|347.716
12.148 Melissa TUNNO  VGT43|3|2|446.778
  Final, Group 4
13.149 Federica APOLLONI  VGT12|4|4|147.459
14.108 Claretta CARAVITA  STA23|3|3|248.554
15.83 Isabelle ROBERTS  NIRC32|4|3|347.994
16.42 Aline LENKE  EVD44|1|448.976
  Final, Group 5
17.48 Gina JACOBS  EVD1P|1|148.336
18.128 Joni TERSTEEG  SVU23|3|249.054
19.60 Maureen ONDERWATER  IHCL33|2|348.894
20.61 Vivienne DE JONG  IHCL44|2|449.526
21.6 Tanith TURNER  ALD54|3|549.622
  Final, Group 6
22.43 Vivian CRULL  EVD14|4|150.006
23.35 Leonie HERZOG  ETR24|4|251.096
24.79 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC35|5|351.492
25.136 Iris VEENSTRA  TRL44|5|451.728
  Semi Finals, Group 2
26.95 Nina HOGEVEEN  SCTDNS2|4|NS48.132


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Hunter
pb-event
Customboots.de
Evoskates
Maplez
SpeedSkatingShop