Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
TROPHÉE NATIONAL NR 1 - Neuilly sur Marne, France - 12 November 2017
 
Séries 500 mètres Juniors E - U11 Hommes
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 3, Groupe 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Maxime BOUTIN  ACPG59.860Q
2.330 Nohan ROUANET  CNPV1:01.380Q
3.4131 Askar GALIMOV  ASMB1:01.720 
4.252 Camille BIRON  SIDB1:14.670
 Race 4, Groupe 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.373 TymEo LIBEAU  USO1:05.260Q
2.116 Malo TILLY  ASMB1:05.360Q
3.231 Leonard TOMIMITSU  CNPV1:07.060 
443 Elio CALANCA  RPVDNS
 Race 5, Groupe 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Baptiste JUPPIN  CMSG1:02.100Q
2.371 Mathias LAVECCHIA  USO1:02.850Q
3.210 Bastien CHABOD  ASMB1:05.700 
4.445 Timeo CALANCA  RPV1:14.260
 Race 6, Groupe 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.368 Gabin CARRIE  USO1:03.300Q
2.4132 Louis MOUHOT  ASMB1:05.830Q
3.150 Chayan THOMAS  RPV1:07.020 
4.517 Paulin CUNISSE  CMSG1:13.570
5.253 Luc BOET-COSTA  SIDB1:17.160
 
Demi Finale 500 mètres Juniors E - U11 Hommes
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 16, Groupe 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.368 Gabin CARRIE  USO1:00.880Q
2.271 Mathias LAVECCHIA  USO1:01.830Q
3.119 Baptiste JUPPIN  CMSG1:02.380 
4.416 Malo TILLY  ASMB1:02.960
 Race 17, Groupe 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4132 Louis MOUHOT  ASMB59.540Q
2.373 TymEo LIBEAU  USO1:00.160Q
3.230 Nohan ROUANET  CNPV1:03.400 
4.11 Maxime BOUTIN  ACPG1:11.660
 
Finale 500 mètres Juniors E - U11 Hommes
 Race 20, Groupe 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Paulin CUNISSE  CMSG1:05.660 
2.453 Luc BOET-COSTA  SIDB1:08.810
3.352 Camille BIRON  SIDB1:08.990
4.245 Timeo CALANCA  RPV1:15.970
 Race 21, Groupe 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1131 Askar GALIMOV  ASMB1:02.650 
2.210 Bastien CHABOD  ASMB1:04.460
3.431 Leonard TOMIMITSU  CNPV1:05.700
4.350 Chayan THOMAS  RPV1:06.800
 Race 22, Groupe 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 Maxime BOUTIN  ACPG1:01.3605 
2.216 Malo TILLY  ASMB1:02.5203
3.330 Nohan ROUANET  CNPV1:04.9502
4.119 Baptiste JUPPIN  CMSG-    1
 Race 23, Groupe 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1132 Louis MOUHOT  ASMB58.42034 
2.368 Gabin CARRIE  USO1:00.90021
3.471 Mathias LAVECCHIA  USO1:03.09013
4.273 TymEo LIBEAU  USO1:11.7708
 
Distance Classification 500 mètres Juniors E - U11 Hommes
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groupe 1
1.132 Louis MOUHOT  ASMB1342|1|158.420
2.68 Gabin CARRIE  USO2211|1|21:00.880
3.71 Mathias LAVECCHIA  USO3132|2|31:01.830
4.73 TymEo LIBEAU  USO481|2|41:00.160
  Finale, Groupe 2
5.1 Maxime BOUTIN  ACPG151|4|159.860
6.16 Malo TILLY  ASMB232|4|21:02.520
7.30 Nohan ROUANET  CNPV322|3|31:01.380
8.19 Baptiste JUPPIN  CMSG411|3|41:02.100
  Finale, Groupe 3
9.131 Askar GALIMOV  ASMB13|11:01.720
10.10 Bastien CHABOD  ASMB23|21:04.460
11.31 Leonard TOMIMITSU  CNPV33|31:05.700
12.50 Chayan THOMAS  RPV43|41:06.800
  Finale, Groupe 4
13.17 Paulin CUNISSE  CMSG14|11:05.660
14.53 Luc BOET-COSTA  SIDB25|21:08.810
15.52 Camille BIRON  SIDB34|31:08.990
16.45 Timeo CALANCA  RPV44|41:14.260


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
Customboots.de
SpeedSkatingShop
pb-event
Evoskates
Sebra Sports
Hunter