Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
TROPHÉE NATIONAL NR 1 - Neuilly sur Marne, France - 12 November 2017
 
Séries 1000 mètres Juniors A B & Senior Mix
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale, plus the 2 fastest thirds)
 Race 13, Groupe 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.242 Sofiane BENDRISS  RPV1:59.880Q
2.4139 Anais MIUS  CVGH2:00.180Q
3.329 Alexis RIVIERE  CNPV2:02.380 
4.141 Katia VARETTA  LGP2:09.070
 Race 14, Groupe 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.426 Thomas COIGNON  CNPV1:41.610Q
2.540 Adam HAZET  LGP1:46.030Q
3.263 Jules RATIER  USF1:46.320q
4.37 Tom SUPIOT  ACPG1:47.340
5.154 Emma NOIROT  SIDB1:57.260
 Race 15, Groupe 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Jordan VIOLET  CNPV1:48.520Q
2.434 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH1:49.820Q
3.35 Julien LAROUSSE  ACPG1:51.180q
4.156 Claire SAGET  SIDB2:00.270
 
Demi Finale 1000 mètres Juniors A B & Senior Mix
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 28, Groupe 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Thomas COIGNON  CNPV1:47.800Q
2.240 Adam HAZET  LGP1:52.950Q
3.45 Julien LAROUSSE  ACPG1:53.630 
4.334 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH1:55.450
 Race 29, Groupe 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Jordan VIOLET  CNPV1:44.970Q
2.163 Jules RATIER  USF1:45.350Q
3.4139 Anais MIUS  CVGH1:48.160 
4.342 Sofiane BENDRISS  RPV1:56.910
 
Finale 1000 mètres Juniors A B & Senior Mix
 Race 32, Groupe 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Tom SUPIOT  ACPG1:48.860 
2.429 Alexis RIVIERE  CNPV1:49.110
3.254 Emma NOIROT  SIDB1:58.610
4.356 Claire SAGET  SIDB1:58.930
5.541 Katia VARETTA  LGP2:01.160
 Race 33, Groupe 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1139 Anais MIUS  CVGH1:46.3005 
2.442 Sofiane BENDRISS  RPV1:52.5103
3.25 Julien LAROUSSE  ACPG1:54.7602
4.334 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH2:32.3501
 Race 34, Groupe 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.326 Thomas COIGNON  CNPV1:53.48034 
2.132 Jordan VIOLET  CNPV1:59.13021
3.263 Jules RATIER  USF2:00.01013
440 Adam HAZET  LGPDNF5
 
Distance Classification 1000 mètres Juniors A B & Senior Mix
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groupe 1
1.26 Thomas COIGNON  CNPV1341|1|11:41.610
2.32 Jordan VIOLET  CNPV2211|1|21:44.970
3.63 Jules RATIER  USF3133|2|31:45.350
4.40 Adam HAZET  LGPDNF52|2|NF1:46.030
  Finale, Groupe 2
5.139 Anais MIUS  CVGH152|3|11:46.300
6.42 Sofiane BENDRISS  RPV231|4|21:52.510
7.5 Julien LAROUSSE  ACPG323|3|31:51.180
8.34 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH412|4|41:49.820
  Finale, Groupe 3
9.7 Tom SUPIOT  ACPG14|11:47.340
10.29 Alexis RIVIERE  CNPV23|21:49.110
11.54 Emma NOIROT  SIDB35|31:57.260
12.56 Claire SAGET  SIDB44|41:58.930
13.41 Katia VARETTA  LGP54|52:01.160


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
pb-event
Evoskates
Maplez
SpeedSkatingShop
Hunter
Customboots.de