Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
KNSB CUP 3 - Leeuwarden, Netherlands - 5 November 2017
 
Heats 500 meter Divisie F
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finales)
 Race 5, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1117 Florine HEHEWERTH  STB51.676Q
2.2191 Justus KLASTER  SCT51.702Q
3.4199 Lieselot NOIRON  BEL51.973 
4.3205 Simone VEENSTRA  TRL52.252
 Race 6, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3122 Niels D'HUY  HVHW51.212Q
2.2197 Thijmen KOESTAL  IJVZ52.430Q
3.1134 Myrthe WIELINGA  SCT53.449 
4.5143 Ilse TUINSTRA  TRL53.529
5.4136 Loes VERHEUL  NSV53.907
 Race 7, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4181 Jeremy BRINKERS  HVHW54.458Q
2.1202 Fabienne DINIZ  GO55.025Q
3.2155 Arthur VAN DIJK  SVU1:04.589 
4.3129 Iris VEENSTRA  TRL1:07.201
5137 Joep WENNEMARS  SCTP
 Race 8, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2193 Queeny DE LANG  SCT50.986Q
2.1126 Akki KIVITS  STB52.059Q
3.4198 Anna TIMMERMAN  NSV55.959 
4.3123 Lars DE GROOT  IJVZ-    
 
Halve Finales 500 meter Divisie F
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 21, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5137 Joep WENNEMARS  SCT49.844Q
2.4129 Iris VEENSTRA  TRL52.719Q
3.2143 Ilse TUINSTRA  TRL52.814 
4.1134 Myrthe WIELINGA  SCT53.199
5.3198 Anna TIMMERMAN  NSV56.359
 Race 22, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2205 Simone VEENSTRA  TRL52.019Q
2.1199 Lieselot NOIRON  BEL52.108Q
3.5123 Lars DE GROOT  IJVZ52.271q
4.3136 Loes VERHEUL  NSV53.795
5.4155 Arthur VAN DIJK  SVU-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 23, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2117 Florine HEHEWERTH  STB50.899Q
2.1122 Niels D'HUY  HVHW51.091Q
3.3126 Akki KIVITS  STB51.482 
4.4197 Thijmen KOESTAL  IJVZ51.677
 Race 24, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2191 Justus KLASTER  SCT50.986Q
2.3181 Jeremy BRINKERS  HVHW51.094Q
3.4202 Fabienne DINIZ  GO-     
1193 Queeny DE LANG  SCTP
 
Finale 500 meter Divisie F
 Race 37, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1143 Ilse TUINSTRA  TRL53.383 
2.2134 Myrthe WIELINGA  SCT53.480
3.5155 Arthur VAN DIJK  SVU53.689
4.4198 Anna TIMMERMAN  NSV54.868
5.3136 Loes VERHEUL  NSV1:12.700
 Race 38, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3123 Lars DE GROOT  IJVZ53.394 
2.4129 Iris VEENSTRA  TRL53.625
3.2199 Lieselot NOIRON  BEL53.652
4.1205 Simone VEENSTRA  TRL53.990
5193 Queeny DE LANG  SCT
 Race 39, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2126 Akki KIVITS  STB51.813 
2.4202 Fabienne DINIZ  GO52.240
3.3197 Thijmen KOESTAL  IJVZ52.984
4.1137 Joep WENNEMARS  SCT1:16.514
 Race 40, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4181 Jeremy BRINKERS  HVHW50.281 
2.2191 Justus KLASTER  SCT50.376
3.1117 Florine HEHEWERTH  STB50.378
4.3122 Niels D'HUY  HVHW50.749
 
Distance Classification 500 meter Divisie F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.181 Jeremy BRINKERS  HVHW11|2|150.281
2.191 Justus KLASTER  SCT22|1|250.376
3.117 Florine HEHEWERTH  STB31|1|350.378
4.122 Niels D'HUY  HVHW41|2|450.749
  Finale, Groep 2
5.126 Akki KIVITS  STB12|3|151.482
6.202 Fabienne DINIZ  GO22|3|252.240
7.197 Thijmen KOESTAL  IJVZ32|4|351.677
8.137 Joep WENNEMARS  SCT4P|1|449.844
  Finale, Groep 3
9.123 Lars DE GROOT  IJVZ14|3|152.271
10.129 Iris VEENSTRA  TRL24|2|252.719
11.199 Lieselot NOIRON  BEL33|2|351.973
12.205 Simone VEENSTRA  TRL44|1|452.019
  Finale, Groep 4
14.143 Ilse TUINSTRA  TRL14|3|152.814
15.134 Myrthe WIELINGA  SCT23|4|253.199
16.155 Arthur VAN DIJK  SVU33|5|353.689
17.198 Anna TIMMERMAN  NSV43|5|454.868
18.136 Loes VERHEUL  NSV55|4|553.795


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
pb-event
Hunter
SpeedSkatingShop
Evoskates
Customboots.de
Sebra Sports