Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 2 (SAB-1) - Davos, Switzerland - 10-12 November 2017
 
Heats 500 meter Men Senior
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 4 best thirds)
 Race 96, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.271 Freek VAN DER WART  IJVZ43.685Q
2.457 Kay HUISMAN  HVHW44.103Q
3.123 Robin VERHOOGHE  BSC46.558 
4.395 Federico ZAMBELLI  SES-    
 Race 97, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.383 Lorenzo MORRONE  VGT44.240Q
2.242 Tobias PIETSCH  EVD44.360Q
3.122 David DANNEEL  BSC45.034q
4.410 Euan TAYLOR  AYR45.698
 Race 98, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.348 Mylan ELZINK  GO42.798Q
2.485 Clément FLORAC  USF43.006Q
3.520 Marco GIORDANO  BOR45.412 
4.161 Jay JANSSENS  IRTA46.964
5.267 Sean MCCONNELL  MERC49.914
 Race 99, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Leon BLOEMHOF  TRL43.621Q
2.493 Milan GRUGNI  SES43.729Q
3.292 Yoann MARTINEZ  OAST44.303q
4.37 Simon WALLACE  ALD47.139
 Race 100, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.370 Adwin SNELLINK  HVHW43.090Q
2.269 Ethan TREACY  MIRC43.440Q
3.432 Florian BECKER  DEC44.651q
4.594 Surendra VILLA  SES45.584
5.1115 Willem DEWAGTERE  STKG-    
 Race 101, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.433 Bas BOELSMA  DKIJV44.370Q
2.247 Felix SPIEGL  SLI44.442Q
3.379 Alessio LORENZI  PCL44.854q
4.12 Damiano GIULIANI  AEV47.623
 
Quarter Finals 500 meter Men Senior
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 178, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.333 Bas BOELSMA  DKIJV43.145Q
2.164 Leon BLOEMHOF  TRL43.215Q
3.242 Tobias PIETSCH  EVD43.327 
4.432 Florian BECKER  DEC43.461
 Race 179, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.270 Adwin SNELLINK  HVHW42.167Q
2.185 Clément FLORAC  USF43.456Q
3.357 Kay HUISMAN  HVHW1:13.283 
4.479 Alessio LORENZI  PCL1:20.031
 Race 180, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Freek VAN DER WART  IJVZ41.929Q
2.392 Yoann MARTINEZ  OAST42.767Q
3.283 Lorenzo MORRONE  VGT42.899 
4.447 Felix SPIEGL  SLI43.215
 Race 181, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.393 Milan GRUGNI  SES42.902Q
2.269 Ethan TREACY  MIRC43.130Q
3.148 Mylan ELZINK  GO45.753 
4.422 David DANNEEL  BSC-    
 
Semi Finals 500 meter Men Senior
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 192, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.42 Damiano GIULIANI  AEV44.342Q
2.194 Surendra VILLA  SES44.712Q
3.223 Robin VERHOOGHE  BSC45.504 
4.37 Simon WALLACE  ALD46.820
5.5115 Willem DEWAGTERE  STKG48.184
 Race 193, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.595 Federico ZAMBELLI  SES45.288Q
2.210 Euan TAYLOR  AYR45.448Q
3.361 Jay JANSSENS  IRTA46.244 
4.467 Sean MCCONNELL  MERC1:00.208
120 Marco GIORDANO  BORDNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 194, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.248 Mylan ELZINK  GO42.519Q
2.147 Felix SPIEGL  SLI43.331Q
3.357 Kay HUISMAN  HVHW43.469 
4.422 David DANNEEL  BSC45.476
 Race 195, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.183 Lorenzo MORRONE  VGT43.420Q
2.332 Florian BECKER  DEC43.478Q
3.242 Tobias PIETSCH  EVD43.770 
4.479 Alessio LORENZI  PCL44.530
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 196, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Adwin SNELLINK  HVHW42.410Q
2.269 Ethan TREACY  MIRC43.246Q
3.333 Bas BOELSMA  DKIJV-     
485 Clément FLORAC  USFDNF
 Race 197, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.393 Milan GRUGNI  SES42.916Q
2.292 Yoann MARTINEZ  OAST43.040Q
3.464 Leon BLOEMHOF  TRL43.122 
4.171 Freek VAN DER WART  IJVZ-    
 
Final 500 meter Men Senior
 Race 210, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.261 Jay JANSSENS  IRTA46.568 
2.37 Simon WALLACE  ALD46.598
3.4115 Willem DEWAGTERE  STKG47.478
4.567 Sean MCCONNELL  MERC48.695
5.120 Marco GIORDANO  BOR-    
 Race 211, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Damiano GIULIANI  AEV44.505 
2.294 Surendra VILLA  SES44.779
3.410 Euan TAYLOR  AYR45.311
4.523 Robin VERHOOGHE  BSC45.779
5.395 Federico ZAMBELLI  SES47.906
 Race 212, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Kay HUISMAN  HVHW43.679 
2.242 Tobias PIETSCH  EVD43.787
3.379 Alessio LORENZI  PCL44.209
4.422 David DANNEEL  BSC44.633
 Race 213, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Mylan ELZINK  GO42.424 
2.383 Lorenzo MORRONE  VGT43.168
3.247 Felix SPIEGL  SLI43.656
4.432 Florian BECKER  DEC43.718
 Race 214, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Leon BLOEMHOF  TRL43.2485 
2.333 Bas BOELSMA  DKIJV43.4163
3.271 Freek VAN DER WART  IJVZ48.7082
485 Clément FLORAC  USFDNS
 Race 215, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Adwin SNELLINK  HVHW42.37334 
2.293 Milan GRUGNI  SES42.86721
3.392 Yoann MARTINEZ  OAST42.94613
4.469 Ethan TREACY  MIRC43.4658
 
Distance Classification 500 meter Men Senior
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.70 Adwin SNELLINK  HVHW1341|1|1|142.167
2.93 Milan GRUGNI  SES2212|1|1|242.867
3.92 Yoann MARTINEZ  OAST3133|2|2|342.767
4.69 Ethan TREACY  MIRC482|2|2|443.130
  Final, Group 2
5.64 Leon BLOEMHOF  TRL151|2|3|143.122
6.33 Bas BOELSMA  DKIJV231|1|3|243.145
7.71 Freek VAN DER WART  IJVZ321|1|4|341.929
8.85 Clément FLORAC  USFDNS2|2|NF|NS43.006
  Final, Group 3
9.48 Mylan ELZINK  GO11|3|1|142.424
10.83 Lorenzo MORRONE  VGT21|3|1|242.899
11.47 Felix SPIEGL  SLI32|4|2|343.215
12.32 Florian BECKER  DEC43|4|2|443.461
  Final, Group 4
13.57 Kay HUISMAN  HVHW12|3|3|143.469
14.42 Tobias PIETSCH  EVD22|3|3|243.327
15.79 Alessio LORENZI  PCL33|4|4|344.209
16.22 David DANNEEL  BSC43|4|4|444.633
  Final, Group 5
17.2 Damiano GIULIANI  AEV14|1|144.342
18.94 Surendra VILLA  SES24|2|244.712
19.10 Euan TAYLOR  AYR34|2|345.311
20.23 Robin VERHOOGHE  BSC43|3|445.504
21.95 Federico ZAMBELLI  SES54|1|545.288
  Final, Group 6
22.61 Jay JANSSENS  IRTA14|3|146.244
23.7 Simon WALLACE  ALD24|4|246.598
24.115 Willem DEWAGTERE  STKG35|5|347.478
25.67 Sean MCCONNELL  MERC45|4|448.695
26.20 Marco GIORDANO  BOR53|NS|545.412


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Sebra Sports
pb-event
Hunter
Maplez
SpeedSkatingShop
Customboots.de