Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 2 (SAB-1) - Davos, Switzerland - 10-12 November 2017
 
Semi Finals 500 meter Men Junior A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 182, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.245 Luca LÖFFLER  ECO45.709Q
2.450 Max VAN WIJK  HVHW47.053Q
3.146 Robin BENDIG  EVD-     
353 Jasper BRUNSMANN  TRLDNS
 Race 183, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3123 Caspar DOUMA  SVU44.911Q
2.2127 Guillian VAN WAASDIJK  YDS44.947Q
3.4114 Gianni CABOOR  STKG45.565 
4.184 Paolo BATTAIOLA  SCP-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 184, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.296 Théo KHELLAF  USF43.819Q
2.155 Ties KUIPER  IHCL43.939Q
3.364 Peter MURPHY  LUX44.001 
4.456 Robin VAN RIET  TRL47.586
 Race 185, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Melle VAN 'T WOUT  ASCJE43.493Q
2.119 Damiano ALBERTI  BOR43.609Q
3.215 Moritz KREUSELER  ETR44.039 
4.490 Nils VAN DER VEGT  SCT44.155
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 186, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Adrian LÜDTKE  ETR42.166Q
2.2104 Hilco HEIJNE  STB42.777Q
3.491 Augusto DUZIONI  SES43.253 
317 Mark CHONG  BORP
592 Alberto RAVA  SESP
 Race 187, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.495 Cyprien VACHERON  USF42.873Q
2.118 Pietro MARINELLI  BOR43.539Q
3.234 Friso EMONS  STB44.711 
3122 Bram STEENAART  SVUP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Customboots.de
Evoskates
Maplez
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop