Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bergamo, Italy - 27-29 October 2017
 
Semi Finals 1000 meter Men Junior C
  5 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus the 2 best seconds)
 Race 63, Group B     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7150 Leander SCHEPERS  YDS1:46.928Q
2.466 Till SCHÄFER  MERC1:47.315q
3.3138 Arthur VANBESIEN  USF1:49.926
4.6114 Manel VISSCHER  SVU1:50.920
5.558 Lars DE GROOT  IJVZ1:52.424
6.1127 Samuel JANSEN  TRL2:17.883
2126 Dedmer BOUMA  TRLP
 Race 64, Group B     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Gianluca BERNARDI  SCP1:42.096Q
2.234 Enzo PROOST  ERL1:42.114 
3.4109 Thibault FOSTIER  STKG1:43.198
4.3115 Martijn DOUMA  SVU1:43.388
5.532 Tino RETHORE  CST1:45.902
6.696 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:46.632
 Race 65, Group B     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.353 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:42.858Q
2.2134 Gianmarco BOSCARO  UGP1:43.674 
3.131 Keny GRANDJEAN  CST1:43.688
4.670 Steijn KOOPS  NSV1:43.912
5.427 Federico IORIATTI  CPP1:49.024
6.520 Timofey DONSKOI  BSC1:49.206
 Race 66, Group B     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.690 Justus KLASTER  SCT1:47.154Q
2.3133 Michele TABACCHI  UGP1:47.444q
3.2107 Milan SCHENK  STB1:47.618
4.547 Leon DÖRING  EVD1:47.730
5.486 Giovanni TURRI  SCP1:50.179
6.7106 Idse VAN BENTHUM  STB-    
185 Giulio LO CIGNO  SCPP
 Race 67, Group B     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.257 Jeroen WILHELM  IJVZ1:47.400Q
2.1104 Brian BOER  STB1:48.764 
3.4148 Francesco TUNNO  VGT1:49.062
4.3147 Alessandro PICCHIARELLI  VGT1:49.226
5.651 Jeremy BRINKERS  HVHW2:08.131ADV
6.73 Ollie ROWE  ALD-    ADV
5137 Matteo DEFOSSE  USFYC
 
 
Semi Finals 1500 meter Men Junior C
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 68, Group A     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.374 Gabriel VOLET  OGCA2:34.441Q
2.213 Pietro CASTELLAZZI  BOR2:36.119Q
3.6103 Daan KOS  STB2:38.771 
4.577 Ezio BONUTTI  PON2:43.154
5.746 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD2:45.055
6.8146 Sebastian CAPONE  VGT2:50.705
7.1124 Hylke DE BOER  TRL-    
426 Davide OSS CHEMPER  CPPP
 Race 69, Group A     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3125 Brian VAN RIET  TRL2:37.353Q
2.5123 Jenning DE BOO  TRL2:37.443Q
3.219 Warre VAN DAMME  BSC2:37.571 
4.188 Chris BRIJDER  SCT2:37.815
5.771 Melvin WILTING  NSV2:37.897
6.4105 Chris BARTELS  STB2:40.466
7.689 Hidde VAN DIJK  SCT2:41.186
 Race 70, Group A     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 Jari VAN POLEN  SVU2:37.813Q
2.3113 Mans BOSKAMP  SVU2:37.955Q
3.5145 Giuseppe ROMEO  VGT2:38.667 
4.6144 Maurizio TUNNO  VGT2:39.239
5.450 Ted DALRYMPLE  HVHW2:39.247
6.72 Theo COLLINS  ALD2:43.460
7.268 Isaac RAIZADA  NIRC2:47.470


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Evoskates
pb-event
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Hunter