Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 9-10 September 2017
 
Heats 500 meter Men
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 40, Group 1     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Vladislav BYKANOV  ISR42.281Q
2.32 Sjinkie KNEGT  NED42.446Q
3.483 Mark PRINSEN  NED42.531q
4.5128 Davide VISCARDI  ITA42.841
5.2122 Christoph SCHUBERT  GER43.598
 Race 41, Group 1     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.476 Abzal AZHGALIYEV  KAZ42.207Q
2.2125 Andrea CASSINELLI  ITA42.384Q
3.3111 Sébastien LEPAPE  FRA42.424q
4.513 Mylan ELZINK  NED42.555
5.1134 Szymon WILCZYK  POL43.782
 Race 42, Group 1     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.365 Itzhak DE LAAT  NED42.736Q
2.4127 Mattia ANTONIOLI  ITA42.901Q
3.2114 Vincent JEANNE  FRA43.383 
4.5118 Josh CHEETHAM  GBR44.840
141 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZP
 Race 43, Group 1     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3132 Bartosz KONOPKO  POL42.623Q
2.169 Dennis VISSER  NED42.696Q
3.544 John-Henry KRUEGER  USA42.786 
4.2123 Ryan MCANUFF  IRL43.536
5.4119 Jonathan MOODY  GBR43.665
 Race 44, Group 1     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.318 Dylan HOOGERWERF  NED42.594Q
2.5110 Quentin FERCOQ  FRA42.755Q
3.2130 Nicola RODIGARI  ITA42.763 
4.4117 Jack BURROWS  GBR43.316
5.1102 Bas BOELSMA  NED43.892
 Race 45, Group 1     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Freek VAN DER WART  NED43.036Q
2.4115 Farrell TREACY  GBR43.088Q
3.2121 Felix SPIEGL  GER43.747 
4.5113 Thibaut CROLET  FRA43.955
5.393 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ45.695
 Race 46, Group 1     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 Adwin SNELLINK  NED43.389Q
2.5129 Tommaso DOTTI  ITA43.453Q
3.2108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ43.711 
4.1120 Ethan TREACY  GBR44.922
5.3133 Rafal ANIKEJ  POL-    
 Race 47, Group 1     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2112 Tristan NAVARRO  FRA43.555Q
2.5101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ43.622Q
3.4126 Yuri CONFORTOLA  ITA44.010 
317 Daan BREEUWSMA  NEDDNF
1131 Roberto PUKITIS  LATP
 Race 48, Group 1     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2116 Billy SIMMS  GBR43.471Q
2.1100 Jasper BRUNSMANN  NED43.611Q
3.3124 Sean MCANUFF  IRL44.441 
4.470 Leon BLOEMHOF  NED47.540ADV
5109 Thibaut FAUCONNET  FRAP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Mapleskate
pb-event
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop