Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA-1 (SAB-1) - Graz, Austria - 8-10 September 2017
 
Heats 500 meter Men
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 65, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Oleh HANDEI  KIEV44.124Q
2.241 Balazs VAJDA  HUN44.575Q
3.323 Martin KOLENC  CRO44.606q
4.499 Matus MARCIN  PRKP48.758
 Race 66, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Daniel TIBORCZ  HUN44.036Q
2.224 Ivan MARTINIC  CRO44.483Q
3.389 Bora BAKA  SRB51.331 
4.478 Lukasz KUCZYNSKI  POL-    
 Race 67, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Karlis KRUZBERGS  LAT43.797Q
2.22 Nico ANDERMANN  AUT44.106Q
3.3118 Volodymyr HANDEI  KIEV44.235q
4.452 Marci VELLA  MTK46.870
 Race 68, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.193 David CAKO  SRB45.171Q
2.210 Artsem ALIATDZINAU  BLR46.037Q
3.3100 Oliver RINGER  PRKP47.002 
4.43 Heinrich LIU  AUT48.074
 Race 69, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Dominic ANDERMANN  AUT44.992Q
2.211 Uladzislau MIKHAILAU  BLR45.107Q
3.377 Pawel ADAMSKI  POL45.174ADV
4.483 Bor Luka URLEP  CEL46.719
539 Andras SZIKLASI  HUNP
 
Quarter Finals 500 meter Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 93, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1100 Oliver RINGER  PRKP47.341Q
2.252 Marci VELLA  MTK47.388Q
3.399 Matus MARCIN  PRKP48.193 
4.489 Bora BAKA  SRB50.990
 Race 94, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Lukasz KUCZYNSKI  POL45.333Q
2.283 Bor Luka URLEP  CEL46.133Q
3.33 Heinrich LIU  AUT47.103 
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 95, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Daniel TIBORCZ  HUN44.804Q
2.2118 Volodymyr HANDEI  KIEV45.061Q
3.324 Ivan MARTINIC  CRO47.216ADV
4.441 Balazs VAJDA  HUN-    
 Race 96, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Pawel ADAMSKI  POL44.781Q
2.223 Martin KOLENC  CRO45.372Q
3.310 Artsem ALIATDZINAU  BLR45.535q
42 Nico ANDERMANN  AUTP
 Race 97, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Karlis KRUZBERGS  LAT44.215Q
2.2115 Oleh HANDEI  KIEV44.363Q
3.393 David CAKO  SRB44.591q
4.411 Uladzislau MIKHAILAU  BLR44.603
5.56 Dominic ANDERMANN  AUT45.164
 
Semi Final 500 meter Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 114, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Oleh HANDEI  KIEV43.860Q
2.277 Pawel ADAMSKI  POL43.944Q
3.3118 Volodymyr HANDEI  KIEV47.143 
4.440 Daniel TIBORCZ  HUN1:10.491
 Race 115, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Karlis KRUZBERGS  LAT43.702Q
2.224 Ivan MARTINIC  CRO45.019Q
3.310 Artsem ALIATDZINAU  BLR45.129 
493 David CAKO  SRBP
523 Martin KOLENC  CROP
 
Final 500 meter Men
 Race 138, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Heinrich LIU  AUT48.968 
2.299 Matus MARCIN  PRKP49.169
3.389 Bora BAKA  SRB51.202
 Race 139, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Lukasz KUCZYNSKI  POL45.472 
2.283 Bor Luka URLEP  CEL46.117
3.3100 Oliver RINGER  PRKP46.933
4.452 Marci VELLA  MTK46.956
 Race 140, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Dominic ANDERMANN  AUT44.784 
2.241 Balazs VAJDA  HUN45.210
3.311 Uladzislau MIKHAILAU  BLR1:07.120
 Race 141, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.340 Daniel TIBORCZ  HUN44.9645 
2.2118 Volodymyr HANDEI  KIEV45.0233
3.110 Artsem ALIATDZINAU  BLR45.6492
 Race 142, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Karlis KRUZBERGS  LAT43.81534 
2.2115 Oleh HANDEI  KIEV43.90721
3.377 Pawel ADAMSKI  POL44.07013
4.424 Ivan MARTINIC  CRO44.9098
 
Distance Classification 500 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.58 Karlis KRUZBERGS  LAT1341|1|1|143.702
2.115 Oleh HANDEI  KIEV2211|2|1|243.860
3.77 Pawel ADAMSKI  POL3133|1|2|343.944
4.24 Ivan MARTINIC  CRO482|3|2|444.483
  Final, Group 2
5.40 Daniel TIBORCZ  HUN151|1|4|144.036
6.118 Volodymyr HANDEI  KIEV233|2|3|244.235
7.10 Artsem ALIATDZINAU  BLR322|3|3|345.129
  Final, Group 3
8.6 Dominic ANDERMANN  AUT11|5|144.784
9.41 Balazs VAJDA  HUN22|4|244.575
10.11 Uladzislau MIKHAILAU  BLR32|4|344.603
  Final, Group 4
11.78 Lukasz KUCZYNSKI  POL14|1|145.333
12.83 Bor Luka URLEP  CEL24|2|246.117
13.100 Oliver RINGER  PRKP33|1|346.933
14.52 Marci VELLA  MTK44|2|446.870
  Final, Group 5
15.3 Heinrich LIU  AUT14|3|147.103
16.99 Matus MARCIN  PRKP24|3|248.193
17.89 Bora BAKA  SRB33|4|350.990
  Semi Final, Group 1
18.23 Martin KOLENC  CROP3|2|P44.606
19.93 David CAKO  SRBP1|3|P44.591
  Quarter Finals, Group 1
20.2 Nico ANDERMANN  AUTP2|P44.106
  Heats, Group 1
39 Andras SZIKLASI  HUNPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Evoskates
Maplez
SpeedSkatingShop
pb-event
Sebra Sports
Customboots.de