Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA-1 (SAB-1) - Graz, Austria - 8-10 September 2017
 
Heats 500 meter Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 62, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Rebeka SZILICZEI-NEMET  HUN47.377Q
2.229 Milada DOSLÁ  CZE47.942Q
3.321 Danijela IVANDIC  CRO49.330q
4.475 Weronika SUROWIEC  POL49.396
5.587 Katarina JANKOVIC  SRB54.461
 Race 63, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Anna YAKIMOVA  SKKHL48.604Q
2.220 Katarina BURIC  CRO48.983Q
3.388 Anja OBRADOVIC  SRB50.356 
476 Magdalena WITULSKA  POLP
 Race 64, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Valentina ASCIC  CRO48.843Q
2.251 Mercedesz VAGVOLGYI  MTK49.099Q
3.3114 Mariia UZAKOVA  KIEV49.346q
4.428 Adéla BICANOVÁ  CZE50.820
 
Semi Final 500 meter Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 112, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Milada DOSLÁ  CZE-    Q
2.220 Katarina BURIC  CRO-    Q
3.3114 Mariia UZAKOVA  KIEV-     
4.451 Mercedesz VAGVOLGYI  MTK-    
 Race 113, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Rebeka SZILICZEI-NEMET  HUN47.077Q
2.219 Valentina ASCIC  CRO47.278Q
3.317 Anna YAKIMOVA  SKKHL47.418 
4.421 Danijela IVANDIC  CRO49.751
 
Final 500 meter Ladies
 Race 135, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Adéla BICANOVÁ  CZE50.124 
2.288 Anja OBRADOVIC  SRB50.195
3.375 Weronika SUROWIEC  POL50.460
4.487 Katarina JANKOVIC  SRB53.525
 Race 136, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Anna YAKIMOVA  SKKHL48.5985 
2.251 Mercedesz VAGVOLGYI  MTK49.6063
3.321 Danijela IVANDIC  CRO49.7752
4114 Mariia UZAKOVA  KIEVP
 Race 137, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Rebeka SZILICZEI-NEMET  HUN47.18534 
2.219 Valentina ASCIC  CRO47.33021
3.320 Katarina BURIC  CRO47.55413
4.429 Milada DOSLÁ  CZE48.9118
 
Distance Classification 500 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.38 Rebeka SZILICZEI-NEMET  HUN1341|1|147.077
2.19 Valentina ASCIC  CRO2211|2|247.278
3.20 Katarina BURIC  CRO3132|2|347.554
4.29 Milada DOSLÁ  CZE482|1|447.942
  Final, Group 2
5.17 Anna YAKIMOVA  SKKHL151|3|147.418
6.51 Mercedesz VAGVOLGYI  MTK232|4|249.099
7.21 Danijela IVANDIC  CRO323|4|349.330
8.114 Mariia UZAKOVA  KIEVP3|3|P49.346
  Final, Group 3
9.28 Adéla BICANOVÁ  CZE14|150.124
10.88 Anja OBRADOVIC  SRB23|250.195
11.75 Weronika SUROWIEC  POL34|349.396
12.87 Katarina JANKOVIC  SRB45|453.525
  Heats, Group 1
76 Magdalena WITULSKA  POLPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
SpeedSkatingShop
Hunter
Customboots.de
pb-event
Evoskates
Sebra Sports