Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA-1 (SAB-1) - Graz, Austria - 8-10 September 2017
 
Heats 500 meter Junior B Men
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals)
 Race 56, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Attila TALABOS  HUN44.941Q
2.266 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU45.902Q
3.390 Bojan BAKA  SRB1:04.334 
4.472 Jakub ZAKRZEWSKI  JUV-    
 Race 57, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Balazs BONTOVICS  HUN45.767Q
2.270 Mateusz MIKOLAJUK  JUV45.910Q
3.391 Jovan DJORDJEVIC  SRB46.076 
4.422 Jan POSAVEC  CRO50.410
 Race 58, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Krystian GISZKA  POL45.614Q
2.2110 Furkan AKAR  TUR47.365Q
3.369 Jakub WASILEWSKI  JUV48.832 
4.414 Kaloyan ANGELOV  BUL49.679
 Race 59, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Roberts KRUZBERGS  LAT44.592Q
2.245 Adam SZIGETI  HUN47.177Q
3.312 Uladzislau AKIMAU  BLR48.420ADV
4.4101 Patrik VELICKO  PRKP49.532
5116 Denys IOFIN  KIEVP
 Race 60, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Reinis BERZINS  LAT44.836Q
2.280 Ignacy KLUJSZO  JUV45.856Q
3.364 Kristaps CIELAVS  SPARS46.578 
4.4111 Bariscan DENIZ  TUR49.015
 Race 61, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Gergo REVESZ  HUN46.101Q
2.231 Radek FAJKUS  CZE46.569Q
3.371 Jakub SZWATRO  JUV48.519 
4.465 Arturs PILAGS  SPARS48.973
 
Quarter Finals 500 meter Junior B Men
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 87, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 Arturs PILAGS  SPARS48.058Q
2.272 Jakub ZAKRZEWSKI  JUV48.138Q
3.322 Jan POSAVEC  CRO48.616 
4.490 Bojan BAKA  SRB49.543
 Race 88, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.191 Jovan DJORDJEVIC  SRB46.547Q
2.271 Jakub SZWATRO  JUV47.010Q
3.3101 Patrik VELICKO  PRKP47.954q
4.414 Kaloyan ANGELOV  BUL48.150
 Race 89, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Kristaps CIELAVS  SPARS45.821Q
2.2111 Bariscan DENIZ  TUR46.204Q
3.369 Jakub WASILEWSKI  JUV46.692q
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 90, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU44.684Q
2.242 Balazs BONTOVICS  HUN44.882Q
3.344 Gergo REVESZ  HUN45.081q
4.431 Radek FAJKUS  CZE45.162
 Race 91, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Attila TALABOS  HUN43.501Q
2.279 Krystian GISZKA  POL43.912Q
3.380 Ignacy KLUJSZO  JUV44.221q
4.470 Mateusz MIKOLAJUK  JUV45.200
 Race 92, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Roberts KRUZBERGS  LAT43.961Q
2.259 Reinis BERZINS  LAT44.443Q
3.3110 Furkan AKAR  TUR46.484 
4.445 Adam SZIGETI  HUN46.899
5.512 Uladzislau AKIMAU  BLR-    
 
Semi Final 500 meter Junior B Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 108, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Kristaps CIELAVS  SPARS45.919Q
2.291 Jovan DJORDJEVIC  SRB46.106Q
3.369 Jakub WASILEWSKI  JUV47.038 
4.422 Jan POSAVEC  CRO48.946
 Race 109, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Jakub SZWATRO  JUV-    Q
2.265 Arturs PILAGS  SPARS-    Q
4101 Patrik VELICKO  PRKPDNS
3111 Bariscan DENIZ  TURP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 110, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Reinis BERZINS  LAT44.209Q
2.246 Attila TALABOS  HUN44.535Q
3.366 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU48.054 
4.444 Gergo REVESZ  HUN-    
 Race 111, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Roberts KRUZBERGS  LAT44.209Q
2.279 Krystian GISZKA  POL44.401Q
3.380 Ignacy KLUJSZO  JUV44.819 
4.442 Balazs BONTOVICS  HUN44.969
 
Final 500 meter Junior B Men
 Race 129, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Kaloyan ANGELOV  BUL48.601 
2.290 Bojan BAKA  SRB49.187
3.322 Jan POSAVEC  CRO49.440
 Race 130, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Jakub ZAKRZEWSKI  JUV46.078 
2.269 Jakub WASILEWSKI  JUV46.431
 Race 131, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Kristaps CIELAVS  SPARS46.690 
2.271 Jakub SZWATRO  JUV47.287
3.365 Arturs PILAGS  SPARS47.865
4.491 Jovan DJORDJEVIC  SRB48.031
 Race 132, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Mateusz MIKOLAJUK  JUV45.709 
2.231 Radek FAJKUS  CZE45.772
3.3110 Furkan AKAR  TUR45.950
4.445 Adam SZIGETI  HUN46.285
5.512 Uladzislau AKIMAU  BLR46.828
 Race 133, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU45.3675 
2.242 Balazs BONTOVICS  HUN45.4103
3.344 Gergo REVESZ  HUN45.8022
480 Ignacy KLUJSZO  JUVP
 Race 134, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Attila TALABOS  HUN44.36634 
2.260 Roberts KRUZBERGS  LAT44.46021
3.379 Krystian GISZKA  POL45.09013
459 Reinis BERZINS  LATP5
 
Distance Classification 500 meter Junior B Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.46 Attila TALABOS  HUN1341|1|2|143.501
2.60 Roberts KRUZBERGS  LAT2211|1|1|243.961
3.79 Krystian GISZKA  POL3131|2|2|343.912
4.59 Reinis BERZINS  LATP51|2|1|P44.209
  Final, Group 2
5.66 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU152|1|3|144.684
6.42 Balazs BONTOVICS  HUN231|2|4|244.882
7.44 Gergo REVESZ  HUN321|3|4|345.081
8.80 Ignacy KLUJSZO  JUVP2|3|3|P44.221
  Final, Group 3
9.70 Mateusz MIKOLAJUK  JUV12|4|145.200
10.31 Radek FAJKUS  CZE22|4|245.162
11.110 Furkan AKAR  TUR32|3|345.950
12.45 Adam SZIGETI  HUN42|4|446.285
13.12 Uladzislau AKIMAU  BLR53|5|546.828
  Final, Group 4
14.64 Kristaps CIELAVS  SPARS13|1|1|145.821
15.71 Jakub SZWATRO  JUV23|2|1|247.010
16.65 Arturs PILAGS  SPARS34|1|2|347.865
17.91 Jovan DJORDJEVIC  SRB43|1|2|446.076
  Final, Group 5
18.72 Jakub ZAKRZEWSKI  JUV14|2|146.078
19.69 Jakub WASILEWSKI  JUV23|3|3|246.431
  Final, Group 6
20.14 Kaloyan ANGELOV  BUL14|4|148.150
21.90 Bojan BAKA  SRB23|4|249.187
22.22 Jan POSAVEC  CRO34|3|4|348.616
  Semi Final, Group 2
23.111 Bariscan DENIZ  TURP4|2|P46.204
24.101 Patrik VELICKO  PRKPDNS4|3|NS47.954
  Heats, Group 1
116 Denys IOFIN  KIEVPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
pb-event
Hunter
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Mapleskate