Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
KNSB CUP 1 - Heerenveen, Netherlands - 2 September 2017
 
Heats 777 meter Divisie F
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale)
 Race 5, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4193 Queeny DE LANG  SCT1:23.430Q
2.1194 Yara MEIJERS  STG1:23.910Q
3.5191 Justus KLASTER  SCT1:24.200 
4.2198 Anna TIMMERMAN  NSV1:26.860
5.3196 Manouk GIJSBERS  SVU1:30.950
 Race 6, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1131 Hidde VAN DIJK  SCT1:20.356Q
2.4192 Martijn DOUMA  SVU1:20.414Q
3.3195 Lieke SPEIJERS  IJVZ1:22.244 
2123 Lars DE GROOT  IJVZDNF
 Race 7, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4125 Sietske VAN DER MEER  TRL1:22.701Q
2.1197 Thijmen KOESTAL  IJVZ1:22.919Q
3.3117 Florine HEHEWERTH  STB1:24.150 
4.2134 Myrthe WIELINGA  SCT1:32.764
5.5126 Akki KIVITS  STB1:35.138
 Race 8, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2130 Suze KINGMA  TRL1:22.309Q
2.1121 Kirsi HOOGEVEEN  STB1:22.534Q
3.3122 Niels D'HUY  HVHW1:22.689 
4.4129 Iris VEENSTRA  TRL1:23.380
 
 
Halve Finale 1000 meter Divisie F
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 21, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1122 Niels D'HUY  HVHW1:43.148Q
2.2117 Florine HEHEWERTH  STB1:47.912Q
3.5123 Lars DE GROOT  IJVZ1:48.212q
4.4134 Myrthe WIELINGA  SCT1:50.754
5.3198 Anna TIMMERMAN  NSV1:50.894
 Race 22, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3191 Justus KLASTER  SCT1:47.707Q
2.1195 Lieke SPEIJERS  IJVZ1:48.535Q
3.5126 Akki KIVITS  STB1:49.746 
4.4196 Manouk GIJSBERS  SVU2:01.775
2129 Iris VEENSTRA  TRLP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 23, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2121 Kirsi HOOGEVEEN  STB1:46.148Q
2.1130 Suze KINGMA  TRL1:46.532Q
3.3125 Sietske VAN DER MEER  TRL1:46.669 
4.4197 Thijmen KOESTAL  IJVZ-    
 Race 24, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1131 Hidde VAN DIJK  SCT1:43.860Q
2.3193 Queeny DE LANG  SCT1:43.879Q
3.2192 Martijn DOUMA  SVU1:43.990 
4.4194 Yara MEIJERS  STG1:46.952
 
Finale 1000 meter Divisie F
 Race 37, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5129 Iris VEENSTRA  TRL1:48.654 
2.1126 Akki KIVITS  STB1:49.268
3.3198 Anna TIMMERMAN  NSV1:49.674
4.2134 Myrthe WIELINGA  SCT1:51.338
5.4196 Manouk GIJSBERS  SVU1:51.556
 Race 38, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3117 Florine HEHEWERTH  STB1:52.062 
2.5195 Lieke SPEIJERS  IJVZ1:52.108
3.2191 Justus KLASTER  SCT1:52.497
4.1122 Niels D'HUY  HVHW2:01.617
5.4123 Lars DE GROOT  IJVZ2:04.959
 Race 39, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2125 Sietske VAN DER MEER  TRL1:46.099 
2.4197 Thijmen KOESTAL  IJVZ1:47.420
3.1192 Martijn DOUMA  SVU1:47.932
4.3194 Yara MEIJERS  STG2:06.879
 Race 40, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2193 Queeny DE LANG  SCT1:51.030 
2.3121 Kirsi HOOGEVEEN  STB1:51.211
3.1131 Hidde VAN DIJK  SCT1:51.318
4.4130 Suze KINGMA  TRL1:56.848
 
Distance Classification 1000 meter Divisie F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.193 Queeny DE LANG  SCT11|2|11:43.879
2.121 Kirsi HOOGEVEEN  STB22|1|21:46.148
3.131 Hidde VAN DIJK  SCT31|1|31:43.860
4.130 Suze KINGMA  TRL41|2|41:46.532
  Finale, Groep 2
5.125 Sietske VAN DER MEER  TRL11|3|11:46.099
6.197 Thijmen KOESTAL  IJVZ22|4|21:47.420
7.192 Martijn DOUMA  SVU32|3|31:43.990
8.194 Yara MEIJERS  STG42|4|41:46.952
  Finale, Groep 3
9.117 Florine HEHEWERTH  STB13|2|11:47.912
10.195 Lieke SPEIJERS  IJVZ23|2|21:48.535
11.191 Justus KLASTER  SCT33|1|31:47.707
12.122 Niels D'HUY  HVHW43|1|41:43.148
13.123 Lars DE GROOT  IJVZ5NF|3|51:48.212
  Finale, Groep 4
14.129 Iris VEENSTRA  TRL14|P|11:48.654
15.126 Akki KIVITS  STB25|3|21:49.268
16.198 Anna TIMMERMAN  NSV34|5|31:49.674
17.134 Myrthe WIELINGA  SCT44|4|41:50.754
18.196 Manouk GIJSBERS  SVU55|4|51:51.556


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
pb-event
Customboots.de
Evoskates
Hunter
Maplez