Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
KNSB CUP 1 - Heerenveen, Netherlands - 2 September 2017
 
Heats 777 meter Divisie C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale, plus the 2 fastest thirds)
 Race 49, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1173 Teun BOER  NSV1:17.004Q
2.358 Marijn WIERSMA  STA1:17.058Q
3.447 Xandra VELZEBOER  STB1:17.101 
4.257 Brian VAN RIET  TRL1:17.906
 Race 50, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.450 Mans BOSKAMP  SVU1:17.977Q
2.345 Chris BRIJDER  SCT1:18.284Q
3.264 Pieter BOLSIUS  SVU1:18.385 
4.553 Georgie DALRYMPLE  HVHW1:18.551
5.161 Daan KOS  STB1:18.979
 Race 51, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.543 Hylke DE BOER  TRL1:16.580Q
2.252 Mark VAN WIJNGAARDEN  SVU1:16.685Q
3.351 Anne Floor OTTER  SCT1:16.802q
4.162 Joni TERSTEEG  SVU1:16.905
5.463 Melvin WILTING  NSV1:25.740
 Race 52, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL1:15.441Q
2.3175 Nina HOGEVEEN  SCT1:15.987Q
3.2174 Hessel KOOT  SVU1:16.156q
4.566 Esther GIJSBERS  SVU1:16.243
5.455 Jari VAN POLEN  SVU1:18.379
 
 
Halve Finale 1000 meter Divisie C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 61, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.247 Xandra VELZEBOER  STB1:39.779Q
2.357 Brian VAN RIET  TRL1:40.218Q
3.461 Daan KOS  STB1:40.276 
4.162 Joni TERSTEEG  SVU1:40.732
5.563 Melvin WILTING  NSV1:42.503
 Race 62, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.453 Georgie DALRYMPLE  HVHW1:39.615Q
2.364 Pieter BOLSIUS  SVU1:39.656Q
3.255 Jari VAN POLEN  SVU1:39.750q
4.166 Esther GIJSBERS  SVU-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 63, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.558 Marijn WIERSMA  STA1:37.517Q
2.4173 Teun BOER  NSV1:37.548Q
3.143 Hylke DE BOER  TRL1:37.716q
4.351 Anne Floor OTTER  SCT1:37.957
5.252 Mark VAN WIJNGAARDEN  SVU1:39.578
 Race 64, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL1:44.528Q
2.2175 Nina HOGEVEEN  SCT1:44.667Q
3.545 Chris BRIJDER  SCT1:45.056 
4.450 Mans BOSKAMP  SVU-    
3174 Hessel KOOT  SVUP
 
Finale 1000 meter Divisie C
 Race 73, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.262 Joni TERSTEEG  SVU1:39.840 
2.466 Esther GIJSBERS  SVU1:40.240
3.363 Melvin WILTING  NSV1:48.427
161 Daan KOS  STBP
 Race 74, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.347 Xandra VELZEBOER  STB1:35.416 
2.164 Pieter BOLSIUS  SVU1:36.278
3.457 Brian VAN RIET  TRL1:36.464
4.5174 Hessel KOOT  SVU1:38.459
5.255 Jari VAN POLEN  SVU1:38.988
 Race 75, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.252 Mark VAN WIJNGAARDEN  SVU1:41.701 
2.151 Anne Floor OTTER  SCT1:42.342
3.353 Georgie DALRYMPLE  HVHW2:00.923
550 Mans BOSKAMP  SVUDNF
445 Chris BRIJDER  SCTP
 Race 76, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2173 Teun BOER  NSV1:33.034 
2.343 Hylke DE BOER  TRL1:36.669
3.5175 Nina HOGEVEEN  SCT1:38.888
4.158 Marijn WIERSMA  STA1:40.102
5.446 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL1:51.969
 
Distance Classification 1000 meter Divisie C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.173 Teun BOER  NSV11|2|11:33.034
2.43 Hylke DE BOER  TRL21|3|21:36.669
3.175 Nina HOGEVEEN  SCT32|2|31:38.888
4.58 Marijn WIERSMA  STA42|1|41:37.517
5.46 Emma VAN ZUIJLEN  IHCL51|1|51:44.528
  Finale, Groep 2
6.52 Mark VAN WIJNGAARDEN  SVU12|5|11:39.578
7.51 Anne Floor OTTER  SCT23|4|21:37.957
8.53 Georgie DALRYMPLE  HVHW34|1|31:39.615
9.45 Chris BRIJDER  SCTP2|3|P1:45.056
10.50 Mans BOSKAMP  SVUDNF1|4|NF1:17.977
  Finale, Groep 3
11.47 Xandra VELZEBOER  STB13|1|11:35.416
12.64 Pieter BOLSIUS  SVU23|2|21:36.278
13.57 Brian VAN RIET  TRL34|2|31:36.464
14.174 Hessel KOOT  SVU43|P|41:38.459
15.55 Jari VAN POLEN  SVU55|3|51:38.988
  Finale, Groep 4
16.62 Joni TERSTEEG  SVU14|4|11:39.840
17.66 Esther GIJSBERS  SVU24|4|21:40.240
18.63 Melvin WILTING  NSV35|5|31:42.503
19.61 Daan KOS  STBP5|3|P1:40.276


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Maplez
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Sebra Sports
Evoskates
pb-event