Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STEZ CUP - OLYMPIC HOPES 2017 - Spisska Nova Ves, Slovak Republic - 2-3 September 2017
 
Heats 1000 meter Junior D + C1 Boys
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 11, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Artemii DOVHOPOLYI  KIEV1:48.553Q
2.338 Jakub KARABIN  STEZ1:54.411Q
3.419 Mate TACZMAN  JSE1:55.593 
4.547 Patrik BARTKO  PRE2:06.211
5.262 Boldizsar VIZI  DJKSE-    
6.649 David ONUFER  PRE2:22.483
 Race 12, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.413 Matej POPL  BZK1:59.693Q
2.514 Jakub FENUS  ELBA2:00.519Q
3.154 Mariusz BALECZNY  ORL2:04.580 
4.295 Balazs KOKAI  DJKSE2:05.882
5.348 Daniel LIPKA  PRE2:06.900
 Race 13, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.623 Nikita MOISEYEV  KHAR1:51.881Q
2.311 Tobias WOLF  AUT1:51.957Q
3.145 Bartolomej GINA  PRE1:55.373 
4.215 Jakub SAFKO  ELBA1:57.619
5.420 Marton SZUCS  JSE2:03.603
6.539 Sergej VASTUSKO  STEZ2:10.817
 
Final 1000 meter Junior D + C1 Boys
 Race 30, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.248 Daniel LIPKA  PRE2:01.362 
2.562 Boldizsar VIZI  DJKSE2:02.282
3.120 Marton SZUCS  JSE2:02.738
4.339 Sergej VASTUSKO  STEZ2:09.042
5.449 David ONUFER  PRE2:12.022
 Race 31, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 Mate TACZMAN  JSE1:54.3812 
2.145 Bartolomej GINA  PRE1:54.6411
3.454 Mariusz BALECZNY  ORL1:54.811
4.315 Jakub SAFKO  ELBA1:55.175
5.595 Balazs KOKAI  DJKSE2:01.463
6.647 Patrik BARTKO  PRE2:06.361
 Race 32, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Artemii DOVHOPOLYI  KIEV1:42.11134 
2.513 Matej POPL  BZK1:47.95521
3.311 Tobias WOLF  AUT1:48.40513
4.223 Nikita MOISEYEV  KHAR1:50.1918
5.438 Jakub KARABIN  STEZ1:52.9935
6.614 Jakub FENUS  ELBA2:04.4363
 
Distance Classification 1000 meter Junior D + C1 Boys
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.26 Artemii DOVHOPOLYI  KIEV1341|11:42.111
2.13 Matej POPL  BZK2211|21:47.955
3.11 Tobias WOLF  AUT3132|31:48.405
4.23 Nikita MOISEYEV  KHAR481|41:50.191
5.38 Jakub KARABIN  STEZ552|51:52.993
6.14 Jakub FENUS  ELBA632|62:00.519
  Final, Group 2
7.19 Mate TACZMAN  JSE123|11:54.381
8.45 Bartolomej GINA  PRE213|21:54.641
9.54 Mariusz BALECZNY  ORL33|31:54.811
10.15 Jakub SAFKO  ELBA44|41:55.175
11.95 Balazs KOKAI  DJKSE54|52:01.463
12.47 Patrik BARTKO  PRE64|62:06.211
  Final, Group 3
13.48 Daniel LIPKA  PRE15|12:01.362
14.62 Boldizsar VIZI  DJKSE25|22:02.282
15.20 Marton SZUCS  JSE35|32:02.738
16.39 Sergej VASTUSKO  STEZ46|42:09.042
17.49 David ONUFER  PRE56|52:12.022


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Hunter
Sebra Sports
Maplez
SpeedSkatingShop
pb-event
Evoskates