Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 2-3 September 2017
 
Heats 500 meter MEN
  10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, plus the 8 fastest seconds)
 Race 35, Group 1     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.238 Vincent JEANNE  FRA43.108Q
2.165 Tomass BAKEVICS  LAT43.271q
3.452 Pietro MARINELLI  ITA43.912
4.354 Damiano ALBERTI  ITA45.099
 Race 36, Group 1     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Davide VISCARDI  ITA42.109Q
2.379 Mateusz KRZEMINSKI  POL42.749q
3.476 Hampus HENDE  SKS46.032
4.250 Pietro SIGHEL  ITA1:21.987
 Race 37, Group 1     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.374 Fabrice DUFBERG SUH  SKS42.553Q
2.446 Yuri CONFORTOLA  ITA42.728q
3.127 Einar AGDESTEIN  ASK43.534
4.266 Endijs VIGANTS  LAT45.063
 Race 38, Group 1     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.240 Mattia ANTONIOLI  ITA43.014Q
2.164 Reinis BERZINS  LAT43.424q
3.473 Sebastian HYDZIK  POL44.912
4.356 Riccardo PONTALTI  ITA45.388
 Race 39, Group 1     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.337 Thibaut CROLET  FRA42.577Q
2.157 Marco GIORDANO  ITA42.605q
3.267 Kristaps CIELAVS  LAT46.049
4.458 Paolo BATTAIOLA  ITA46.315
 Race 40, Group 1     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.461 Roberts ZVEJNIEKS  LAT42.033Q
2.532 Thibaut FAUCONNET  FRA43.024q
3.242 Milan GRUGNI  ITA43.072
4.169 Michal KLOSINSKI  POL44.600
5.353 Thomas NADALINI  ITA44.955
 Race 41, Group 1     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.343 Tommaso DOTTI  ITA43.130Q
2.275 Jacob JANSSON  SKS43.513q
3.129 Dominic ANDERMANN  AUT44.171
4.468 Arturs PILAGS  LAT47.298
 Race 42, Group 1     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.560 Roberto PUKITIS  LAT43.831Q
2.270 Adam FILIPOWICZ  POL43.969 
3.328 Nico ANDERMANN  AUT44.289
4.151 Alessio LORENZI  ITA45.056
5.459 Nicolò PERETTI  ITA48.414
 Race 43, Group 1     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.262 Karlis KRUZBERGS  LAT42.624Q
2.434 Paul BEAUCHAMP  FRA42.849q
3.148 Luca SPECHENHAUSER  ITA45.602
4.315 Alberto RAVA  ITA45.887
 Race 44, Group 1     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.535 Sébastien LEPAPE  FRA42.893Q
2.249 Damiano GIULIANI  ITA44.122 
3.472 Krystian GISZKA  POL45.585
4.131 Heinrich LIU  AUT47.095
5.363 Roberts KRUZBERGS  LAT-    
 
Quarter Finals 500 meter MEN
  6 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, plus the 2 fastest seconds)
 Race 51, Group 2     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Milan GRUGNI  ITA43.686Q
2.563 Roberts KRUZBERGS  LAT43.756q
3.254 Damiano ALBERTI  ITA45.659
4.376 Hampus HENDE  SKS46.509
5.431 Heinrich LIU  AUT47.059
 Race 52, Group 2     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.348 Luca SPECHENHAUSER  ITA44.392Q
2.266 Endijs VIGANTS  LAT55.679 
3.459 Nicolò PERETTI  ITA58.281
170 Adam FILIPOWICZ  POLDNS
 Race 53, Group 2     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Dominic ANDERMANN  AUT44.056Q
2.351 Alessio LORENZI  ITA44.792 
3.458 Paolo BATTAIOLA  ITA45.049
4.273 Sebastian HYDZIK  POL45.372
 Race 54, Group 2     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Damiano GIULIANI  ITA44.000Q
2.353 Thomas NADALINI  ITA44.145q
3.269 Michal KLOSINSKI  POL44.533
4.467 Kristaps CIELAVS  LAT45.770
 Race 55, Group 2     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Einar AGDESTEIN  ASK43.829Q
2.450 Pietro SIGHEL  ITA44.265 
3.372 Krystian GISZKA  POL44.547
4.256 Riccardo PONTALTI  ITA45.213
 Race 56, Group 2     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 Pietro MARINELLI  ITA44.227Q
2.228 Nico ANDERMANN  AUTP 
3.315 Alberto RAVA  ITA1:00.928ADV
4.468 Arturs PILAGS  LAT1:12.368
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 57, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.262 Karlis KRUZBERGS  LAT42.656Q
2.443 Tommaso DOTTI  ITA42.751Q
3.137 Thibaut CROLET  FRA42.913 
4.379 Mateusz KRZEMINSKI  POL43.054
 Race 58, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.460 Roberto PUKITIS  LAT42.359Q
2.141 Davide VISCARDI  ITA42.494Q
3.232 Thibaut FAUCONNET  FRA42.964 
4.338 Vincent JEANNE  FRA43.136
 Race 59, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Sébastien LEPAPE  FRA42.217Q
2.174 Fabrice DUFBERG SUH  SKS42.452Q
3.257 Marco GIORDANO  ITA42.538 
4.564 Reinis BERZINS  LAT43.608
465 Tomass BAKEVICS  LATP
 Race 60, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 Roberts ZVEJNIEKS  LAT42.025Q
2.246 Yuri CONFORTOLA  ITA42.077Q
3.575 Jacob JANSSON  SKS44.533 
4.440 Mattia ANTONIOLI  ITA1:22.641
334 Paul BEAUCHAMP  FRAP
 
Semi Final 500 meter MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 67, Group 5     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.273 Sebastian HYDZIK  POL46.189Q
2.368 Arturs PILAGS  LAT48.444Q
3.156 Riccardo PONTALTI  ITA55.496 
 Race 68, Group 5     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.276 Hampus HENDE  SKS45.073Q
2.167 Kristaps CIELAVS  LAT45.251Q
3.459 Nicolò PERETTI  ITA45.306 
4.331 Heinrich LIU  AUT46.757
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 69, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.258 Paolo BATTAIOLA  ITA44.800Q
2.151 Alessio LORENZI  ITA45.050Q
3.466 Endijs VIGANTS  LAT45.288 
4.354 Damiano ALBERTI  ITA45.364
 Race 70, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Pietro SIGHEL  ITA44.001Q
2.372 Krystian GISZKA  POL44.329Q
3.269 Michal KLOSINSKI  POL44.617 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 71, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Milan GRUGNI  ITA43.772Q
2.327 Einar AGDESTEIN  ASK43.859Q
3.565 Tomass BAKEVICS  LAT44.545 
4.448 Luca SPECHENHAUSER  ITA44.868
5.263 Roberts KRUZBERGS  LAT-    
 Race 72, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Damiano GIULIANI  ITA43.915Q
2.229 Dominic ANDERMANN  AUT44.085Q
3.452 Pietro MARINELLI  ITA44.951 
4.353 Thomas NADALINI  ITA1:08.767
5.515 Alberto RAVA  ITA1:10.029
634 Paul BEAUCHAMP  FRAP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 77, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Thibaut CROLET  FRA42.771Q
2.440 Mattia ANTONIOLI  ITA43.046Q
3.375 Jacob JANSSON  SKS43.251q
4.264 Reinis BERZINS  LAT44.959
 Race 78, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.438 Vincent JEANNE  FRA43.112Q
2.379 Mateusz KRZEMINSKI  POL43.378Q
3.157 Marco GIORDANO  ITA-     
232 Thibaut FAUCONNET  FRADNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 79, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.260 Roberto PUKITIS  LAT42.006Q
2.135 Sébastien LEPAPE  FRA42.018Q
3.443 Tommaso DOTTI  ITA43.009 
4.374 Fabrice DUFBERG SUH  SKS45.362
 Race 80, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.246 Yuri CONFORTOLA  ITA41.850Q
2.161 Roberts ZVEJNIEKS  LAT41.943Q
3.341 Davide VISCARDI  ITA42.022 
4.462 Karlis KRUZBERGS  LAT42.999
 
Final 500 meter MEN
 Race 83, Group 10     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.428 Nico ANDERMANN  AUT45.284 
2.356 Riccardo PONTALTI  ITA45.657
3.159 Nicolò PERETTI  ITA47.012
4.231 Heinrich LIU  AUT47.101
 Race 84, Group 9     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 Hampus HENDE  SKS45.348 
2.267 Kristaps CIELAVS  LAT45.788
3.373 Sebastian HYDZIK  POL45.991
4.468 Arturs PILAGS  LAT49.096
 Race 85, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.169 Michal KLOSINSKI  POL46.103 
2.266 Endijs VIGANTS  LAT46.189
3.354 Damiano ALBERTI  ITA46.248
 Race 86, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Pietro SIGHEL  ITA43.841 
2.534 Paul BEAUCHAMP  FRA44.125
3.272 Krystian GISZKA  POL44.418
4.358 Paolo BATTAIOLA  ITA44.573
5.451 Alessio LORENZI  ITA45.043
 Race 87, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 Tomass BAKEVICS  LAT43.926 
2.352 Pietro MARINELLI  ITA44.024
3.248 Luca SPECHENHAUSER  ITA44.104
4.663 Roberts KRUZBERGS  LAT44.319
5.453 Thomas NADALINI  ITA45.177
515 Alberto RAVA  ITADNS
 Race 88, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Milan GRUGNI  ITA43.554 
2.227 Einar AGDESTEIN  ASK43.631
3.349 Damiano GIULIANI  ITA43.703
4.429 Dominic ANDERMANN  AUT43.808
 Race 93, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.257 Marco GIORDANO  ITA-     
164 Reinis BERZINS  LATDNS
 Race 94, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Thibaut CROLET  FRA42.666 
2.240 Mattia ANTONIOLI  ITA42.832
3.338 Vincent JEANNE  FRA43.179
4.579 Mateusz KRZEMINSKI  POL43.234
5.475 Jacob JANSSON  SKS44.550
 Race 95, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Davide VISCARDI  ITA42.4215 
2.474 Fabrice DUFBERG SUH  SKS42.6713
3.262 Karlis KRUZBERGS  LAT42.8242
4.343 Tommaso DOTTI  ITA-    1
 Race 96, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Roberto PUKITIS  LAT41.31634 
2.261 Roberts ZVEJNIEKS  LAT41.45521
3.435 Sébastien LEPAPE  FRA41.55913
4.146 Yuri CONFORTOLA  ITA42.0848
 
Distance Classification 500 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.60 Roberto PUKITIS  LAT1341|1|1|141.316
2.61 Roberts ZVEJNIEKS  LAT2211|1|2|241.455
3.35 Sébastien LEPAPE  FRA3131|1|2|341.559
4.46 Yuri CONFORTOLA  ITA482|2|1|441.850
  Final, Group 2
5.41 Davide VISCARDI  ITA151|2|3|142.022
6.74 Fabrice DUFBERG SUH  SKS231|2|4|242.452
7.62 Karlis KRUZBERGS  LAT321|1|4|342.624
8.43 Tommaso DOTTI  ITA411|2|3|442.751
  Final, Group 3
9.37 Thibaut CROLET  FRA11|3|1|142.577
10.40 Mattia ANTONIOLI  ITA21|4|2|242.832
11.38 Vincent JEANNE  FRA31|4|1|343.108
12.79 Mateusz KRZEMINSKI  POL42|4|2|442.749
13.75 Jacob JANSSON  SKS52|3|3|543.251
  Final, Group 4
14.57 Marco GIORDANO  ITA12|3|3|142.538
15.64 Reinis BERZINS  LATDNS2|4|4|NS43.424
  Final, Group 5
16.42 Milan GRUGNI  ITA13|1|1|143.072
17.27 Einar AGDESTEIN  ASK23|1|2|243.534
18.49 Damiano GIULIANI  ITA32|1|1|343.703
19.29 Dominic ANDERMANN  AUT43|1|2|443.808
  Final, Group 6
20.65 Tomass BAKEVICS  LAT12|P|3|143.271
21.52 Pietro MARINELLI  ITA23|1|3|243.912
22.48 Luca SPECHENHAUSER  ITA33|1|4|344.104
23.63 Roberts KRUZBERGS  LAT45|2|5|443.756
24.53 Thomas NADALINI  ITA55|2|4|544.145
25.15 Alberto RAVA  ITADNS4|3|5|NS45.887
  Final, Group 7
26.50 Pietro SIGHEL  ITA14|2|1|143.841
27.34 Paul BEAUCHAMP  FRA22|P|P|242.849
28.72 Krystian GISZKA  POL33|3|2|344.329
29.58 Paolo BATTAIOLA  ITA44|3|1|444.573
30.51 Alessio LORENZI  ITA54|2|2|544.792
  Final, Group 8
31.69 Michal KLOSINSKI  POL14|3|3|144.533
32.66 Endijs VIGANTS  LAT24|2|3|245.063
33.54 Damiano ALBERTI  ITA34|3|4|345.099
  Final, Group 9
34.76 Hampus HENDE  SKS13|4|1|145.073
35.67 Kristaps CIELAVS  LAT23|4|2|245.251
36.73 Sebastian HYDZIK  POL33|4|1|344.912
37.68 Arturs PILAGS  LAT44|4|2|447.298
  Final, Group 10
38.28 Nico ANDERMANN  AUT13|P|144.289
39.56 Riccardo PONTALTI  ITA24|4|3|245.213
40.59 Nicolò PERETTI  ITA35|3|3|345.306
41.31 Heinrich LIU  AUT44|5|4|446.757
  Semi Final, Group 2
42.32 Thibaut FAUCONNET  FRADNS2|3|NS42.964
  Quarter Finals, Group 2
43.70 Adam FILIPOWICZ  POLDNS2|NS43.969


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
Customboots.de
SpeedSkatingShop
pb-event
Sebra Sports
Evoskates
Hunter