Events
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
17-banner-Davos-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
AUDI ISU WORLD CUP - Dordrecht, Netherlands - 5-8 October 2017
 
Preliminaries 500 m Men
  19 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, plus the 2 fastest thirds)
 Race 45     (1 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.82 Alexander SHULGINOV  RUS42.685Q
2.38 Christoph SCHUBERT  GER43.402Q
3.202 Firat YARDIMCI  TUR1:03.979ADV
4.127 Mattia ANTONIOLI  ITA-    ADV
42 Volodymyr HANDEI  UKRP
 Race 46     (2 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Sandor LIU SHAOLIN  HUN41.469Q
2.22 Vladislav BYKANOV  ISR41.617Q
3.132 Jack BURROWS  GBR41.728q
4.165 Kei Wing Kelvin TSANG  HKG46.437
5.199 Bor Luka URLEP  SLO46.448
 Race 47     (3 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Yi Ra SEO  KOR41.173Q
2.3 Samuel GIRARD  CAN41.342Q
3.31 Gert-Jan GOEMINNE  BEL43.269 
4.49 Ivan MARTINIC  CRO43.671
5.150 Sean MCANUFF  IRL59.729
 Race 48     (4 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.183 Csaba BURJÁN  HUN41.933Q
2.116 Paul BEAUCHAMP  FRA42.320Q
3.141 Nikita NEMIRO  UKR45.271 
4.54 Lucas NG  SGP45.342
 Race 49     (5 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.70 Hongzhi XU  CHN41.848Q
2.168 Karlis KRUZBERGS  LAT42.915Q
3.45 Dominic ANDERMANN  AUT44.675 
4.143 Karol NIESCIER  POL1:02.793
5.87 Thomas Insuk HONG  USA1:04.462
 Race 50     (6 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Do Kyoum KIM  KOR41.261Q
2.30 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS41.413Q
3.29 Rafal ANIKEJ  POL42.292 
4.47 Jun-Peng SU  TPE43.834
5.149 Tsvetan TSANKOV  BUL44.057
 Race 51     (7 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Ziwei REN  CHN41.286Q
2.124 Bartosz KONOPKO  POL41.405Q
3.128 Sébastien LEPAPE  FRA41.452q
4.115 Davut TAHTACI  TUR43.074
 Race 52     (8 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Daan BREEUWSMA  NED42.119Q
2.96 Davide VISCARDI  ITA42.266Q
3.46 Zachary BIGGS  NZL43.300 
4.200 Reinis BERZINS  LAT43.403
5.134 Ivan LAHIMAKHAY  BLR56.957
 Race 53     (9 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ42.083Q
2.44 John-Henry KRUEGER  USA42.163Q
3.177 Oleh HANDEI  UKR43.306 
4.197 Adam TIMAR  ROU43.859
5.179 Philemon RAINER  AUT46.018
 Race 54     (10 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Keita WATANABE  JPN42.061Q
2.24 Andrea CASSINELLI  ITA42.227Q
3.28 Maksim SIARHEYU  BLR42.428 
4.43 Sebastian CANO  COL43.632
5.147 Nico ANDERMANN  AUT43.857
 Race 55     (11 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 J.R. CELSKI  USA41.815Q
2.18 Dylan HOOGERWERF  NED41.945Q
3.129 Fabrice DUFBERG SUH  SWE42.223 
4.37 Einar AGDESTEIN  NOR42.935
5.171 German Andres TIRADO OVIEDO  COL46.000
 Race 56     (12 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Roberts ZVEJNIEKS  LAT41.683Q
2.135 Quentin FERCOQ  FRA42.126Q
3.111 Un Song CHOE  PRK42.877 
4.33 Jacob JANSSON  SWE1:02.574
 Race 57     (13 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Sjinkie KNEGT  NED41.894Q
2.35 Pierre BODA  AUS42.212Q
3.39 Edin BRANKOVIC  BIH44.241 
4.20 Ryosuke SAKAZUME  JPN1:00.155
 Race 58     (14 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Daeheon HWANG  KOR42.303Q
2.107 Billy SIMMS  GBR43.378Q
3.163 Emil IMRE  ROU45.626 
4.166 Nicolas LABORDE  COL1:14.038ADV
36 Ryan MCANUFF  IRLP
 Race 59     (15 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Dajing WU  CHN41.950Q
2.48 Farrell TREACY  GBR42.806Q
3.191 Augustin GÉRÉ  LUX42.961 
4.26 Jens ALMEY  BEL43.168
5.196 Un Hyok KIM  PRK43.233
 Race 60     (16 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Charles HAMELIN  CAN41.520Q
2.185 Kei SAITO  JPN41.844Q
3.50 Dimitar GEORGIEV  BUL44.436 
4.164 Jason CLAGUE  NZL44.480
5.198 Artem KOZLOV  RUS-    
 Race 61     (17 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Shaoang LIU  HUN41.539Q
2.15 Charle COURNOYER  CAN41.958Q
3.123 Ward PÉTRÉ  BEL43.155 
4.184 Akash ARADHYA  IND44.778
5.208 Triphop THONGNGAM  THA44.819
 Race 62     (18 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.76 Abzal AZHGALIYEV  KAZ41.392Q
2.85 Yauheni RYZHOU  BLR42.334Q
3.192 Peter MURPHY  LUX44.356 
4.40 Tunay SIMSEK  TUR44.890
5.51 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU45.820
 Race 63     (19 of 19)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Denis NIKISHA  KAZ42.280Q
2.12 Semen ELISTRATOV  RUS42.965Q
3.138 Keanu BLUNDEN  AUS44.423 
4.181 Nihad BASIC  BIH47.008
5.193 Ariff Rasydan MOHAMAD  MAS47.588


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Maplez
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Hunter
pb-event