Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
QUÉBEC ELITE 4 - Montreal, Canada - 25-26 February 2017
Qualif. 1500 meter Ladies
Race 1, Group 2 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
21
Karina MONTMINY
CHI
2:33.209
2.
32
Arielle PAQUETTE
ROS
2:33.442
3.
39
Ophélie JUNEAU
CEPV
2:33.755
4.
35
Catherine LAMARCHE
SF
2:34.499
5.
43
Alexandrine MORIN
MNG
2:36.029
6.
45
Roxann THÉRIAULT
RDL
2:36.965
7.
42
Alix DELVAUX
CEPV
2:38.414
Race 2, Group 2 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
Alex LEPAGE-FARRELL
SB
2:34.316
2.
20
Jade QUEVILLON
CRCE
2:34.483
3.
37
Karelle BERGER
MNG
2:34.685
4.
46
Maggie OLIVER
NB
2:36.689
5.
29
Élizabeth WARD
MNG
2:38.227
6.
49
Youka PARENTEAU
QUE
2:41.460
34
Laurie CAYER
CEPV
P
Race 3, Group 2 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Camille BLAIS
CEPV
2:42.935
2.
36
Ariane BOURGET
MNN
2:43.178
3.
31
Innzbruk RICHARDS
CRCE
2:43.907
4.
44
Mariane GUAY
SFE
2:44.998
5.
51
Florence ROCHON
MNA
2:45.883
6.
50
Esther DION
CEPV
2:48.241
Race 4, Group 2 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
28
Megan BOUDRIAS
PAT
2:32.187
2.
24
Lea CHAMBERLAND-DOSTIE
TR
2:32.240
3.
38
Sarah GILBERT
NB
2:32.581
4.
30
Éliane MARTIN
PAT
2:33.357
5.
48
Leila ARCHAMBAULT-DESLAURIERS
PAT
2:35.545
6.
47
Maripier MILLETTE
LAV
2:41.878
Race 5, Group 2 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
Gabrielle JELONEK
CEPV
2:30.728
2.
26
Flavie LAROCHE-ROY
RV
2:31.089
3.
41
Emmanuelle CÔTÉ
CEPV
2:31.173
4.
27
Anne BOUDREAU-ALEXANDRE
RDL
2:31.387
5.
33
Alyson SONIER
SB
2:32.402
40
Juliette GRENIER
CEPV
P
Race 11, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Joanie GERVAIS
CNCP
2:45.225
2.
9
Ranya EZZI
MNG
2:45.346
3.
6
Veronique GAGNON
CRCE
2:45.388
4.
10
Léa TESSIER
CRCE
2:46.706
5.
12
Juliette BRINDAMOUR
CRCE
2:47.035
6.
8
Claudia GAGNON
CRCE
2:48.401
5
Namasthee HARRIS-GAUTHIER
CNCP
P
Race 12, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
Alyson CHARLES
CNCP
2:50.726
2.
2
Danaé BLAIS
CNCP
2:51.332
3.
14
Rosalie TREMBLAY
CRCE
2:51.865
4.
15
Rosemarie CHAREST
MNG
2:51.980
5.
18
Maude TREMBLAY
DOL
2:52.516
6.
11
Sabrina PAUL
CRCE
2:52.818
Race 13, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Courtney SARAULT
CRCE
2:43.237
2.
3
Renee Marie STEENGE
CRCE
2:43.531
3.
13
Amelie TREMBLAY
CEPV
2:44.277
4.
17
Leonie BRADET
CRCE
2:46.858
5.
16
Rikki DOAK
CRCE
2:48.776
6.
19
Roxanne BEAUDRY
CRCE
2:56.340
Demi 1500 meter Ladies
Race 17, Group 3 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
24
Lea CHAMBERLAND-DOSTIE
TR
2:32.958
2.
27
Anne BOUDREAU-ALEXANDRE
RDL
2:33.341
3.
26
Flavie LAROCHE-ROY
RV
2:33.368
4.
22
Gabrielle JELONEK
CEPV
2:33.684
5.
29
Élizabeth WARD
MNG
2:34.208
6.
37
Karelle BERGER
MNG
2:34.696
7.
33
Alyson SONIER
SB
2:35.292
Race 18, Group 3 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Camille BLAIS
CEPV
2:47.865
2.
28
Megan BOUDRIAS
PAT
2:48.048
3.
35
Catherine LAMARCHE
SF
2:49.154
4.
32
Arielle PAQUETTE
ROS
2:49.266
5.
38
Sarah GILBERT
NB
2:49.311
6.
41
Emmanuelle CÔTÉ
CEPV
2:49.944
Race 19, Group 3 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
20
Jade QUEVILLON
CRCE
2:44.443
2.
21
Karina MONTMINY
CHI
2:44.621
3.
25
Alex LEPAGE-FARRELL
SB
2:45.139
4.
30
Éliane MARTIN
PAT
2:45.211
5.
39
Ophélie JUNEAU
CEPV
2:45.214
6.
36
Ariane BOURGET
MNN
2:49.101
Race 20, Group 4 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
34
Laurie CAYER
CEPV
2:53.206
2.
31
Innzbruk RICHARDS
CRCE
2:53.391
3.
40
Juliette GRENIER
CEPV
2:53.493
4.
44
Mariane GUAY
SFE
2:53.571
5.
42
Alix DELVAUX
CEPV
2:54.513
6.
48
Leila ARCHAMBAULT-DESLAURIERS
PAT
2:54.570
7.
45
Roxann THÉRIAULT
RDL
2:58.831
Race 21, Group 4 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
Alexandrine MORIN
MNG
2:50.710
2.
46
Maggie OLIVER
NB
2:51.051
3.
47
Maripier MILLETTE
LAV
2:51.351
4.
49
Youka PARENTEAU
QUE
2:51.903
5.
50
Esther DION
CEPV
2:52.239
51
Florence ROCHON
MNA
DNF
Finale 1500 meter Ladies
Race 28, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
Alyson CHARLES
CNCP
2:48.636
5000
2.
2
Danaé BLAIS
CNCP
2:48.710
4700
3.
1
Joanie GERVAIS
CNCP
2:48.853
4418
4.
3
Renee Marie STEENGE
CRCE
2:49.203
4152
5.
7
Courtney SARAULT
CRCE
2:49.237
3903
6.
9
Ranya EZZI
MNG
2:51.446
3669
Race 29, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
Rosalie TREMBLAY
CRCE
2:41.268
3448
2.
15
Rosemarie CHAREST
MNG
2:41.885
3241
3.
10
Léa TESSIER
CRCE
2:43.085
3047
4.
13
Amelie TREMBLAY
CEPV
2:43.230
2864
5.
17
Leonie BRADET
CRCE
2:45.715
2692
12
Juliette BRINDAMOUR
CRCE
P
2379
6
Veronique GAGNON
CRCE
P
2379
Race 30, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Claudia GAGNON
CRCE
2:40.519
2236
2.
11
Sabrina PAUL
CRCE
2:40.609
2102
3.
19
Roxanne BEAUDRY
CRCE
2:40.671
1976
4.
18
Maude TREMBLAY
DOL
2:41.560
1857
5.
16
Rikki DOAK
CRCE
2:45.155
1746
Race 31, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
5
Namasthee HARRIS-GAUTHIER
CNCP
Race 36, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
20
Jade QUEVILLON
CRCE
2:44.512
1542
2.
21
Karina MONTMINY
CHI
2:44.674
1449
3.
24
Lea CHAMBERLAND-DOSTIE
TR
2:44.959
1362
4.
23
Camille BLAIS
CEPV
2:45.128
1281
5.
27
Anne BOUDREAU-ALEXANDRE
RDL
2:46.527
1204
6.
28
Megan BOUDRIAS
PAT
-
1132
Race 37, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
26
Flavie LAROCHE-ROY
RV
2:30.676
1064
2.
22
Gabrielle JELONEK
CEPV
2:30.916
1000
3.
35
Catherine LAMARCHE
SF
2:32.154
940
4.
30
Éliane MARTIN
PAT
2:32.499
883
5.
25
Alex LEPAGE-FARRELL
SB
2:33.311
830
6.
32
Arielle PAQUETTE
ROS
2:34.350
780
Race 38, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
33
Alyson SONIER
SB
2:48.371
733
2.
36
Ariane BOURGET
MNN
2:48.462
689
3.
29
Élizabeth WARD
MNG
2:48.473
648
4.
38
Sarah GILBERT
NB
2:48.876
609
5.
41
Emmanuelle CÔTÉ
CEPV
2:48.964
572
6.
39
Ophélie JUNEAU
CEPV
2:49.113
538
7.
37
Karelle BERGER
MNG
-
506
Race 39, Group 8 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
34
Laurie CAYER
CEPV
2:43.389
475
2.
31
Innzbruk RICHARDS
CRCE
2:43.805
447
3.
40
Juliette GRENIER
CEPV
2:44.746
420
4.
46
Maggie OLIVER
NB
2:46.514
395
5.
47
Maripier MILLETTE
LAV
2:48.205
371
6.
43
Alexandrine MORIN
MNG
2:50.575
349
Race 40, Group 9 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
51
Florence ROCHON
MNA
2:36.344
328
2.
44
Mariane GUAY
SFE
2:36.478
308
3.
48
Leila ARCHAMBAULT-DESLAURIERS
PAT
2:36.669
290
4.
42
Alix DELVAUX
CEPV
2:37.707
272
5.
50
Esther DION
CEPV
2:37.888
256
6.
49
Youka PARENTEAU
QUE
2:44.671
240
7.
45
Roxann THÉRIAULT
RDL
2:58.862
226
Distance Classification 1500 meter Ladies
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Finale, Group 1
1.
4
Alyson CHARLES
CNCP
1
5000
1|1
2:48.636
2.
2
Danaé BLAIS
CNCP
2
4700
2|2
2:48.710
3.
1
Joanie GERVAIS
CNCP
3
4418
1|3
2:45.225
4.
3
Renee Marie STEENGE
CRCE
4
4152
2|4
2:43.531
5.
7
Courtney SARAULT
CRCE
5
3903
1|5
2:43.237
6.
9
Ranya EZZI
MNG
6
3669
2|6
2:45.346
Finale, Group 2
7.
14
Rosalie TREMBLAY
CRCE
1
3448
3|1
2:41.268
8.
15
Rosemarie CHAREST
MNG
2
3241
4|2
2:41.885
9.
10
Léa TESSIER
CRCE
3
3047
4|3
2:43.085
10.
13
Amelie TREMBLAY
CEPV
4
2864
3|4
2:43.230
11.
17
Leonie BRADET
CRCE
5
2692
4|5
2:45.715
12.
6
Veronique GAGNON
CRCE
P
2379
3|P
2:45.388
13.
12
Juliette BRINDAMOUR
CRCE
P
2379
5|P
2:47.035
Finale, Group 3
14.
8
Claudia GAGNON
CRCE
1
2236
6|1
2:40.519
15.
11
Sabrina PAUL
CRCE
2
2102
6|2
2:40.609
16.
19
Roxanne BEAUDRY
CRCE
3
1976
6|3
2:40.671
17.
18
Maude TREMBLAY
DOL
4
1857
5|4
2:41.560
18.
16
Rikki DOAK
CRCE
5
1746
5|5
2:45.155
Finale, Group 5
19.
20
Jade QUEVILLON
CRCE
1
1542
2|1|1
2:34.483
20.
21
Karina MONTMINY
CHI
2
1449
1|2|2
2:33.209
21.
24
Lea CHAMBERLAND-DOSTIE
TR
3
1362
2|1|3
2:32.240
22.
23
Camille BLAIS
CEPV
4
1281
1|1|4
2:42.935
23.
27
Anne BOUDREAU-ALEXANDRE
RDL
5
1204
4|2|5
2:31.387
24.
28
Megan BOUDRIAS
PAT
6
1132
1|2|6
2:32.187
Finale, Group 6
25.
26
Flavie LAROCHE-ROY
RV
1
1064
2|3|1
2:30.676
26.
22
Gabrielle JELONEK
CEPV
2
1000
1|4|2
2:30.728
27.
35
Catherine LAMARCHE
SF
3
940
4|3|3
2:32.154
28.
30
Éliane MARTIN
PAT
4
883
4|4|4
2:32.499
29.
25
Alex LEPAGE-FARRELL
SB
5
830
1|3|5
2:33.311
30.
32
Arielle PAQUETTE
ROS
6
780
2|4|6
2:33.442
Finale, Group 7
31.
33
Alyson SONIER
SB
1
733
5|7|1
2:32.402
32.
36
Ariane BOURGET
MNN
2
689
2|6|2
2:43.178
33.
29
Élizabeth WARD
MNG
3
648
5|5|3
2:34.208
34.
38
Sarah GILBERT
NB
4
609
3|5|4
2:32.581
35.
41
Emmanuelle CÔTÉ
CEPV
5
572
3|6|5
2:31.173
36.
39
Ophélie JUNEAU
CEPV
6
538
3|5|6
2:33.755
37.
37
Karelle BERGER
MNG
7
506
3|6|7
2:34.685
Finale, Group 8
38.
34
Laurie CAYER
CEPV
1
475
P|1|1
2:43.389
39.
31
Innzbruk RICHARDS
CRCE
2
447
3|2|2
2:43.805
40.
40
Juliette GRENIER
CEPV
3
420
P|3|3
2:44.746
41.
46
Maggie OLIVER
NB
4
395
4|2|4
2:36.689
42.
47
Maripier MILLETTE
LAV
5
371
6|3|5
2:41.878
43.
43
Alexandrine MORIN
MNG
6
349
5|1|6
2:36.029
Finale, Group 9
44.
51
Florence ROCHON
MNA
1
328
5|NF|1
2:36.344
45.
44
Mariane GUAY
SFE
2
308
4|4|2
2:36.478
46.
48
Leila ARCHAMBAULT-DESLAURIERS
PAT
3
290
5|6|3
2:35.545
47.
42
Alix DELVAUX
CEPV
4
272
7|5|4
2:37.707
48.
50
Esther DION
CEPV
5
256
6|5|5
2:37.888
49.
49
Youka PARENTEAU
QUE
6
240
6|4|6
2:41.460
50.
45
Roxann THÉRIAULT
RDL
7
226
6|7|7
2:36.965
Finale, Group 4
52.
5
Namasthee HARRIS-GAUTHIER
CNCP
DNS
1641
P|NS
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters