Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
QUÉBEC ELITE 3 - Sherbrooke, QB, Canada - 3-4 December 2016
 
Qualif. 1500 meter Men
 Race 6, Group 2     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Maxime RAYMOND-CHITAYA  CRCE2:20.62 
2.124 David LARUE  CRCE2:20.86
3.127 Nicolas LABORDE  MNG2:21.97
4.136 Antoine LANDRY  PT2:22.31
5.143 Alexandre NOËL  TR2:22.50
6.145 Antoine CAILLÉ  LAN2:22.67
7.148 Kitz RICHARDS  MNG2:27.56
 Race 7, Group 2     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Brendan Ronald COREY  CRCE2:20.93 
2.123 Jordan PIERRE-GILLES  CRCE2:21.50
3.128 Marc-Antoine LEMAY  SB2:21.79
4.131 Hubert MARCOTTE  CEPV2:22.27
5.137 Brandon NOYON  MNG2:22.43
6.140 Thomas FORCIER  SJ2:24.36
7.142 Benjamin WARD  MNG2:25.50
 Race 8, Group 2     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Mathieu CELESTIN  CRCE2:26.67 
2.135 Mathieu DUMONT  CHI2:27.81
3.147 Thierry MONTREUIL  CEPV2:27.96
4.134 Charles FORTIN  CHI2:28.38
5.150 Jérôme MUNGER  CEPV2:28.40
6.149 Benoît RODRIGUE  CHI2:29.93
152 Cimon CHAREST-DESCHÊNES  LEVDNS
 Race 9, Group 2     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Éliot MORIN  VV2:23.81 
2.130 Manuel FALARDEAU  MNG2:23.90
3.125 Felix CHEMIN  CRCE2:23.90
4.132 Samuel VILLENEUVE  CHI2:24.29
5.133 Jérôme COURTEMANCHE  MNA2:24.40
6.141 William SOHIER  CEPV2:24.60
7.146 Sébastien GUY  RM2:28.45
 Race 10, Group 2     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Gibson Laurent HIMBEAULT  CRCE2:19.19 
2.129 Julien ARMAND  MNG2:19.84
3.151 Louis PAQUETTE  PT2:20.96
4.139 Charles WU  SB2:21.42
5.138 Shaner LEBAUER  MNG2:39.17
144 Manuel-Jésus CASTILLO  MNGDNF
 Race 14, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Cédrik BLAIS  CNCP2:19.72 
2.107 Sebastien GAGNON  CNCP2:19.73
3.108 Mathieu BERNIER  CRCE2:19.87
4.114 Alexander HALE  CRCE2:19.94
5.110 Samuel GALLANT  CRCE2:20.18
6.116 Alphonse OUIMETTE  CRCE2:26.99
 Race 15, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.104 Maxime LAOUN  CRCE2:22.39 
2.103 William PREUDHOMME  CNCP2:22.66
3.112 Arye RICHARDS  CRCE2:22.78
4.106 Samuel BÉLANGER-MARCEAU  CNCP2:23.07
5.121 Olivier DUFOUR  CRCE2:25.91
6.120 Yannick DESMEULES  CRCE2:25.94
 Race 16, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 Guillaume BASTILLE  CNCP2:25.03 
2.105 Steven DUBOIS  CNCP2:25.09
3.109 Marc-Olivier LEMAY  CRCE2:25.97
4.113 Maxime ST-JULES  MNG2:26.10
5.111 Antoine ROY  CRCE2:26.38
6.122 Francis DUMOUCHEL  CRCE2:28.73


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Customboots.de
Hunter
Evoskates
pb-event
eraton