Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
QUÉBEC ELITE 3 - Sherbrooke, Canada - 3-4 December 2016
Demi 1000 meter Men
Race 114, Group 3 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
Jordan PIERRE-GILLES
CRCE
1:39.45
2.
117
Brendan COREY
CRCE
1:39.60
3.
125
Felix CHEMIN
CRCE
1:40.63
4.
131
Hubert MARCOTTE
CEPV
1:42.26
5.
122
Francis DUMOUCHEL
CRCE
-
Race 115, Group 3 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
114
Alexander HALE
CRCE
1:31.89
2.
121
Olivier DUFOUR
CRCE
1:32.40
3.
124
David LARUE
CRCE
1:32.54
4.
113
Maxime ST-JULES
MNG
1:32.82
119
Maxime RAYMOND-CHITAYA
CRCE
P
Race 116, Group 4 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
126
Éliot MORIN
VV
1:34.98
2.
128
Marc-Antoine LEMAY
SB
1:35.13
3.
127
Nicolas LABORDE
MNG
1:35.37
4.
133
Jerome COURTEMANCHE
MNA
1:35.39
5.
129
Julien ARMAND
MNG
1:35.77
6.
134
Charles FORTIN
CHI
1:35.79
Race 117, Group 4 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
130
Manuel FALARDEAU
MNG
1:30.37
2.
132
Samuel VILLENEUVE
CHI
1:30.50
3.
136
Antoine LANDRY
PT
1:31.26
4.
142
Benjamin WARD
MNG
1:31.43
5.
140
Thomas FORCIER
SJ
1:31.72
6.
138
Shaner LEBAUER
MNG
1:34.18
Race 118, Group 5 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
141
William SOHIER
CEPV
1:39.76
2.
135
Mathieu DUMONT
CHI
1:39.83
3.
150
Jérome MUNGER
CEPV
1:40.93
4.
149
Benoît RODRIGUE
CHI
1:41.03
5.
148
Kitz RICHARDS
MNG
1:41.12
143
Alexandre NOEL
TR
P
Race 119, Group 5 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
146
Sébastien GUY
RM
1:33.51
2.
139
Charles WU
SB
1:33.53
3.
145
Antoine CAILLÉ
LAN
1:33.62
4.
137
Brandon NOYON
MNG
1:33.62
5.
147
Thierry MONTREUIL
CEPV
1:34.18
6.
144
Manuel-Jésus CASTILLO
MNG
1:47.60
Race 124, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
102
Cédrik BLAIS
CNCP
1:26.32
2.
104
Maxime LAOUN
CRCE
1:26.42
3.
106
Samuel BÉLANGER-MARCEAU
CNCP
1:26.51
4.
108
Mathieu BERNIER
CRCE
1:26.67
5.
105
Steven DUBOIS
CNCP
1:26.92
Race 125, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
101
Guillaume BASTILLE
CNCP
1:26.77
2.
103
William PREUDHOMME
CNCP
1:27.13
3.
109
Marc-Olivier LEMAY
CRCE
1:27.43
4.
110
Samuel GALLANT
CRCE
-
Race 126, Group 2 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
111
Antoine ROY
CRCE
1:34.93
2.
118
Gibson Laurent HIMBEAULT
CRCE
1:35.07
3.
120
Yannick DESMEULES
CRCE
1:42.13
Race 127, Group 2 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
107
Sebastien GAGNON
CNCP
1:45.90
2.
115
Mathieu CELESTIN
CRCE
1:46.20
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters