Events
East Asia Games
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
Shanghai Worldcup
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
QUÉBEC ELITE 2 - Drummondville, Canada - 22-23 October 2016
 
Qualif. 500 meter Men
 Race 48, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.108 Antoine ROY  CRCE43.773 
2.112 Olivier DUFOUR  CRCE44.677
3.103 Cédrik BLAIS  CNCP-    
4.116 Jordan PIERRE-GILLES  CRCEP
 Race 49, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Patrick DUFFY  CNCP43.032 
2.105 Marc-Olivier LEMAY  CRCE43.130
3.110 Arye RICHARDS  CRCE43.197
4.114 Gabriel MAILLE  CRCE43.288
 Race 50, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 Maxime LAOUN  CRCE42.498 
2.104 Sebastien GAGNON  CNCP42.567
3.115 Mathieu CELESTIN  CRCE42.750
4.109 Maxime RAYMOND-CHITAYA  CRCE43.115
 Race 51, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Yannick DESMEULES  CRCE43.288 
2.107 Guillaume BASTILLE  CNCP43.375
3.106 Steven DUBOIS  CNCP43.821
4.111 Alphonse OUIMETTE  CRCEP
 Race 60, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Felix CHEMIN  CRCE43.146 
2.117 Maxime ST-JULES  MNG43.222
3.124 Gibson Laurent HIMBEAULT  CRCE43.313
4.130 Dominic BERNIER  RL43.902
5.129 Tommy HAMELIN-LABRECQUE  MNG45.927
 Race 61, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Brendan Ronald COREY  CRCE43.372 
2.118 Alexander HALE  CRCE43.554
3.122 Alexis MARCEAU  RL43.579
4.121 Francis DUMOUCHEL  CRCE43.651
5.123 Éliot MORIN  VV43.684
 Race 62, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Antoine GAGNON-LAMARCHE  CEPV44.078 
2.132 Charles-Émile GÉLINAS-DION  PT44.181
3.139 Manuel-Jésus CASTILLO  MNG44.361
4.140 Louis-Félix LANGEVIN  CEPV44.589
5.135 Jérôme PETTERSEN-COULOMBE  MNG44.961
6.145 Louis-Étienne BELLAVANCE  TR45.070
 Race 63, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Guillaume DION  SB44.441 
2.138 Simon DAUDELIN  MNG44.678
3.131 Vincent BÉDARD  LON44.719
4.141 Manuel FALARDEAU  MNG45.055
5.128 Victor GUILHE LA COMBE DE VILLERS  SB45.199
6.144 Jérôme MUNGER  CEPV47.980
 Race 64, Group 5     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Jean-Sébastien BEAULNE  PT44.554 
2.146 Charles-Étienne NADEAU  PT44.688
3.126 Julien ARMAND  MNG44.742
4.148 Charles FORTIN  CHI45.038
5.150 Jonathan BOYER  LON45.793
6.147 Thierry MONTREUIL  CEPV46.164
 Race 65, Group 5     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Nicolas PERREAULT  SB44.530 
2.142 Marc-Antoine LEMAY  SB44.697
3.134 William LEMELIN-BILODEAU  CEPV44.743
4.127 Jackob SAVARD  PT44.930
5.149 Mathieu DUMONT  CHI45.212
6.143 Benjamin WARD  MNG45.419


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop
Mapleskate