Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
3A COPPA ITALIA - Pontebba, Italy - 4-5 March 2017
Heats 1500 meter GR 2 MEN
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 142, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
13
Mattia PEGHINI
CPP
3:11.265
Q
2.
5
9
Federico IORIATTI
CPP
3:12.349
3.
2
3
Ezio BONUTTI
PON
3:12.436
4.
3
2
Luca BONATI
PON
3:13.910
5.
1
8
Massimo FORRER
UGP
3:18.816
Race 143, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
10
Antonio MALFATTI
SCP
2:59.647
Q
2.
5
6
Saimon ECCHER
SCP
2:59.773
3.
6
11
Stefano PEDERZOLLI
SGPV
2:59.909
4.
3
16
Nicola PRIZZON
PCL
3:00.261
5.
1
7
Roberto FERRARI
VGT
3:07.987
6.
4
5
Marco COMENSOLI
BOR
3:29.787
Race 144, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
12
Giacomo PEDRINI
BOR
3:25.326
Q
2.
3
14
Matteo PIACENTINI
SES
3:25.502
3.
4
4
Pietro CASTELLAZZI
BOR
3:26.931
4.
1
17
Michele TABACCHI
UGP
3:27.514
5.
5
1
Federico BALDO
CPP
3:31.500
Final 1500 meter GR 2 MEN
Race 156, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
8
Massimo FORRER
UGP
3:06.919
2.
4
1
Federico BALDO
CPP
3:07.787
3.
3
5
Marco COMENSOLI
BOR
3:11.521
4.
1
7
Roberto FERRARI
VGT
3:17.958
Race 157, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
3
Ezio BONUTTI
PON
2:49.847
2
2.
5
4
Pietro CASTELLAZZI
BOR
2:51.432
1
3.
1
11
Stefano PEDERZOLLI
SGPV
2:54.318
4.
2
16
Nicola PRIZZON
PCL
2:54.519
5.
4
2
Luca BONATI
PON
2:58.751
6.
6
17
Michele TABACCHI
UGP
3:17.913
Race 158, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
14
Matteo PIACENTINI
SES
2:53.889
34
2.
5
12
Giacomo PEDRINI
BOR
2:53.932
21
3.
1
10
Antonio MALFATTI
SCP
2:59.101
13
4.
2
6
Saimon ECCHER
SCP
3:07.754
8
5.
4
9
Federico IORIATTI
CPP
3:28.182
5
3
13
Mattia PEGHINI
CPP
P
2
Distance Classification 1500 meter GR 2 MEN
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
14
Matteo PIACENTINI
SES
1
34
2|1
2:53.889
2.
12
Giacomo PEDRINI
BOR
2
21
1|2
2:53.932
3.
10
Antonio MALFATTI
SCP
3
13
1|3
2:59.101
4.
6
Saimon ECCHER
SCP
4
8
2|4
2:59.773
5.
9
Federico IORIATTI
CPP
5
5
2|5
3:12.349
6.
13
Mattia PEGHINI
CPP
P
2
1|P
3:11.265
Final, Group 2
7.
3
Ezio BONUTTI
PON
1
2
3|1
2:49.847
8.
4
Pietro CASTELLAZZI
BOR
2
1
3|2
2:51.432
9.
11
Stefano PEDERZOLLI
SGPV
3
3|3
2:54.318
10.
16
Nicola PRIZZON
PCL
4
4|4
2:54.519
11.
2
Luca BONATI
PON
5
4|5
2:58.751
12.
17
Michele TABACCHI
UGP
6
4|6
3:17.913
Final, Group 3
13.
8
Massimo FORRER
UGP
1
5|1
3:06.919
14.
1
Federico BALDO
CPP
2
5|2
3:07.787
15.
5
Marco COMENSOLI
BOR
3
6|3
3:11.521
16.
7
Roberto FERRARI
VGT
4
5|4
3:07.987
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters