Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Tomaszów Mazowiecki, Poland - 2-4 March 2018
 
Preliminaries 1000 m Men
  18 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 75     (1 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Robbe VOLCKAERT  BEL1:35.237Q
2.97 Brandon KIM  USA1:35.261Q
3.141 Sidney K CHU  HKG1:36.016 
4.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB1:36.436
5.107 Heinrich LIU  AUT1:37.034
 Race 76     (2 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Diané SELLIER  FRA1:35.488Q
2.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:35.565Q
3.105 Nico ANDERMANN  AUT1:35.826 
4.128 Stribor SUMAN  CRO1:41.896
169 Muhammed Ameer Iman BIN MOHAMAD FADZLI  MASP
 Race 77     (3 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR1:29.156Q
2.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:29.213Q
3.144 Attila TALABOS  HUN1:30.617q
4.167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU1:37.691
5.195 Bora BAKA  SRB1:59.051
 Race 78     (4 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR1:28.330Q
2.131 Quentin FERCOQ  FRA1:28.711Q
3.165 Karlis KRUZBERGS  LAT1:31.320q
4.177 Marc GONZALES  PHI1:36.487
5.148 Pietro MARINELLI  ITA1:41.277
 Race 79     (5 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Janghyuk PARK  KOR1:29.842Q
2.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN1:30.370Q
3.164 Reinis BERZINS  LAT1:31.409 
4.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:32.886
5.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP1:38.620
 Race 80     (6 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Friso EMONS  NED1:31.189Q
2.186 Konstantin IVLIEV  RUS1:31.315Q
3.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN1:31.404 
4.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL1:37.103
 Race 81     (7 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Andras SZIKLASI  HUN1:36.373Q
2.96 Aaron HEO  USA1:36.571Q
3.127 Jan POSAVEC  CRO1:42.361 
4.194 Bojan BAKA  SRB1:44.059
5.90 Tunay SIMSEK  TUR1:45.687
 Race 82     (8 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Shuta MATSUDU  JPN1:34.469Q
2.135 Jonathan MOODY  GBR1:34.541Q
3.147 Augusto DUZIONI  ITA1:35.042 
4.113 Vladislav HAPON  BLR1:36.608
182 Mohammed AL-HOURANI  QATP
 Race 83     (9 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Rafal ANIKEJ  POL1:30.946Q
2.151 Ryuta INOUE  JPN1:31.073Q
3.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ1:31.277q
4.145 Daniel TIBORCZ  HUN1:33.316
5.95 Mykyta KHOCHYN  UKR1:37.688
 Race 84     (10 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Sergei MILOVANOV  RUS1:29.676Q
2.175 Bram STEENAART  NED1:29.737Q
3.119 Vincent GIRARD  CAN1:30.878q
4.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP-    
102 Keanu BLUNDEN  AUSP
 Race 85     (11 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.199 Triphop THONGNGAM  THA1:39.381Q
2.125 Chun-Chieh LIN  TPE1:39.458Q
3.139 Moritz KREUSELER  GER1:39.826 
4.118 Georgi TSVETKOV  BUL1:48.253
129 Radek FAJKUS  CZEP
 Race 86     (12 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Pavel SITNIKOV  RUS1:36.258Q
2.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL1:36.265Q
3.193 Bor Luka URLEP  SLO1:36.354 
4.116 Kaloyan ANGELOV  BUL1:40.234
5.124 Wei-Cheng LIAO  TPE1:45.036
 Race 87     (13 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Roberts KRUZBERGS  LAT1:36.804Q
2.92 Oleh HANDEI  UKR1:36.919Q
3.178 Pawel ADAMSKI  POL1:37.172 
4.123 Yi-Siang LAI  TPE1:43.681
5.111 Mak KRSTIC  BIH1:50.378
 Race 88     (14 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.103 Joshua KAH  AUS1:33.500Q
2.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL1:33.560Q
3.115 Georgi ORLOV  BLR1:33.700 
4.91 Davut TAHTACI  TUR1:33.879
5.197 Natthapat KANCHARIN  THA1:34.850
 Race 89     (15 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Jasper BRUNSMANN  NED1:34.985Q
2.99 Jonathan SO  USA1:35.169Q
3.93 Nikita NEMIRO  UKR1:36.021 
4.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS1:52.326
5.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT1:53.517
 Race 90     (16 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Adrian RUDY  CAN1:31.039Q
2.138 Adrian LÜDTKE  GER1:31.210Q
3.176 Ethan DE ROSE  NZL1:32.737 
4.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR1:35.496
 Race 91     (17 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Cyprien VACHERON  FRA1:35.382Q
2.104 Liam O'BRIEN  AUS1:35.452Q
3.136 Niall TREACY  GBR1:35.475 
4.198 Kan SOPONKIJ  THA1:39.945
5.117 Petko DAPCHEV  BUL1:51.970
 Race 92     (18 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.88 Furkan AKAR  TUR1:39.273Q
2.140 Luca LÖFFLER  GER1:39.798Q
3.130 Zdenek SEJPAL  CZE1:41.644 
4.171 Mohamad Hazim Syahmi BIN SHAHRUM  MAS1:42.355
5.191 Piius SNG  SGP1:46.763
 
Ranking Finals 1000 m Men
 Race 189     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Petko DAPCHEV  BUL1:42.474 
2.111 Mak KRSTIC  BIH1:42.573
3.195 Bora BAKA  SRB1:51.857
4.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT2:07.335
 Race 190     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Pietro MARINELLI  ITA1:29.773q
2.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP1:36.083
3.191 Piius SNG  SGP1:37.282
4.124 Wei-Cheng LIAO  TPE1:40.683
 Race 191     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Natthapat KANCHARIN  THA1:33.387q
2.95 Mykyta KHOCHYN  UKR1:38.084
3.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP1:43.702
4.107 Heinrich LIU  AUT2:00.973
5.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS2:17.309
 Race 192     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Mohamad Hazim Syahmi BIN SHAHRUM  MAS1:38.227 
2.123 Yi-Siang LAI  TPE1:40.593
3.128 Stribor SUMAN  CRO1:41.596
4.194 Bojan BAKA  SRB1:42.667
5.118 Georgi TSVETKOV  BUL1:43.404
 Race 193     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.198 Kan SOPONKIJ  THA1:41.349 
2.116 Kaloyan ANGELOV  BUL1:41.586
3.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL1:52.894
4.113 Vladislav HAPON  BLR2:02.367
167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTUP
 Race 194     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 Daniel TIBORCZ  HUN1:33.758q
2.91 Davut TAHTACI  TUR1:33.911
3.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR1:34.242
4.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB1:34.389
5.177 Marc GONZALES  PHI1:36.336
 Race 195     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Pawel ADAMSKI  POL1:32.409q
2.139 Moritz KREUSELER  GER1:33.060
3.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:33.196
4.130 Zdenek SEJPAL  CZE1:34.861
5.127 Jan POSAVEC  CRO1:39.941
 Race 196     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.105 Nico ANDERMANN  AUT1:42.098 
2.136 Niall TREACY  GBR1:42.204
3.93 Nikita NEMIRO  UKR1:42.382
4.193 Bor Luka URLEP  SLO1:43.228
5.141 Sidney K CHU  HKG2:10.172
 Race 197     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN1:36.409 
2.164 Reinis BERZINS  LAT1:36.558
3.176 Ethan DE ROSE  NZL1:36.621
4.115 Georgi ORLOV  BLR1:36.980
5.147 Augusto DUZIONI  ITA1:37.374
 
Heats 1000 m Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 205     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA1:31.673Q
2.97 Brandon KIM  USA1:31.857Q
3.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ1:32.137 
4.140 Luca LÖFFLER  GER1:32.864
5.125 Chun-Chieh LIN  TPE1:32.983
 Race 206     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.186 Konstantin IVLIEV  RUS1:29.651Q
2.173 Jasper BRUNSMANN  NED1:29.729Q
3.144 Attila TALABOS  HUN1:29.781 
4.110 Robbe VOLCKAERT  BEL1:32.960
88 Furkan AKAR  TURDNF
 Race 207     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN1:26.771Q
2.175 Bram STEENAART  NED1:26.960Q
3.179 Rafal ANIKEJ  POL1:27.188q
4.103 Joshua KAH  AUS1:27.653
5.119 Vincent GIRARD  CAN1:28.707
 Race 208     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR1:28.686Q
2.121 Adrian RUDY  CAN1:28.973Q
3.153 Shuta MATSUDU  JPN1:29.235q
4.135 Jonathan MOODY  GBR1:29.652
5.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL1:31.697
 Race 209     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR1:27.146Q
2.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:27.201Q
3.134 Cyprien VACHERON  FRA1:27.663q
4.166 Roberts KRUZBERGS  LAT1:29.595
143 Andras SZIKLASI  HUNP
 Race 210     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Friso EMONS  NED1:28.758Q
2.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:28.871Q
3.133 Diané SELLIER  FRA1:29.113q
4.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL1:30.182
5.199 Triphop THONGNGAM  THA1:30.794
 Race 211     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Ryuta INOUE  JPN1:29.641Q
2.189 Pavel SITNIKOV  RUS1:29.722Q
3.138 Adrian LÜDTKE  GER1:29.840 
4.99 Jonathan SO  USA1:30.417
5.104 Liam O'BRIEN  AUS1:31.806
 Race 212     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Janghyuk PARK  KOR1:30.887Q
2.187 Sergei MILOVANOV  RUS1:31.427Q
3.92 Oleh HANDEI  UKR1:31.645 
4.96 Aaron HEO  USA1:31.964
5.165 Karlis KRUZBERGS  LAT1:32.885
 
Quarterfinals 1000 m Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 217     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN1:28.294Q
2.131 Quentin FERCOQ  FRA1:28.603Q
3.97 Brandon KIM  USA1:28.877 
4.175 Bram STEENAART  NED1:30.168ADV
134 Cyprien VACHERON  FRAP
 Race 218     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Janghyuk PARK  KOR1:27.075Q
2.151 Ryuta INOUE  JPN1:27.159Q
3.189 Pavel SITNIKOV  RUS1:27.461q
4.179 Rafal ANIKEJ  POL1:29.077ADV
187 Sergei MILOVANOV  RUSP
 Race 219     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR1:28.595Q
2.173 Jasper BRUNSMANN  NED1:29.070Q
3.186 Konstantin IVLIEV  RUS1:32.192 
4.133 Diané SELLIER  FRA1:32.959ADV
153 Shuta MATSUDU  JPNYC
 Race 220     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR1:26.707Q
2.174 Friso EMONS  NED1:26.981Q
3.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:27.030q
4.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:27.118
5.121 Adrian RUDY  CAN1:28.584
 
Semifinals 1000 m Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals)
 Race 223     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR1:24.377QA
2.162 Janghyuk PARK  KOR1:24.435QA
3.174 Friso EMONS  NED1:24.531QB
4.151 Ryuta INOUE  JPN1:24.604QB
5.179 Rafal ANIKEJ  POL1:25.222
6.133 Diané SELLIER  FRA1:25.602
7.189 Pavel SITNIKOV  RUS1:25.944
 Race 224     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR1:25.777QA
2.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN1:26.089QA
3.175 Bram STEENAART  NED1:27.300QB
4.173 Jasper BRUNSMANN  NED1:31.553QB
5.131 Quentin FERCOQ  FRA1:53.898ADVB
156 Adil GALIAKHMETOV  KAZP
 
Finals 1000 m Men
 Race 227, Final B     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Friso EMONS  NED1:27.9405 
2.131 Quentin FERCOQ  FRA1:28.0453
3.173 Jasper BRUNSMANN  NED1:28.2212
4.175 Bram STEENAART  NED1:28.4041
5.151 Ryuta INOUE  JPN1:28.419
 Race 228, Final A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR1:30.74334 
2.162 Janghyuk PARK  KOR1:30.83921
3.160 Juneseo LEE  KOR1:30.89813
4.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN1:31.2918
 
Distance Classification 1000 m Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.159 Kyunghwan HONG  KOR1341|1|1|1|11:24.377
2.162 Janghyuk PARK  KOR2211|1|1|2|21:24.435
3.160 Juneseo LEE  KOR3131|1|1|1|31:25.777
4.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN482|1|1|2|41:26.089
  Finals, Final B
5.174 Friso EMONS  NED151|1|2|3|11:24.531
6.131 Quentin FERCOQ  FRA232|1|2|5|21:28.045
7.173 Jasper BRUNSMANN  NED321|2|2|4|31:28.221
8.175 Bram STEENAART  NED412|2|4|3|41:26.960
9.151 Ryuta INOUE  JPN52|1|2|4|51:24.604
  Semifinals
10.179 Rafal ANIKEJ  POL51|3|4|51:25.222
11.133 Diané SELLIER  FRA61|3|4|61:25.602
12.189 Pavel SITNIKOV  RUS71|2|3|71:25.944
13.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZP2|2|3|PEN1:27.030
  Quarterfinals
14.186 Konstantin IVLIEV  RUS32|1|31:29.651
15.97 Brandon KIM  USA32|2|31:28.877
16.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ42|2|41:27.118
17.121 Adrian RUDY  CAN51|2|51:28.584
18.187 Sergei MILOVANOV  RUSP1|2|PEN1:29.676
19.134 Cyprien VACHERON  FRAP1|3|PEN1:27.663
  Heats
20.138 Adrian LÜDTKE  GER32|31:29.840
21.92 Oleh HANDEI  UKR32|31:31.645
22.144 Attila TALABOS  HUN33|31:29.781
23.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ33|31:31.277
24.103 Joshua KAH  AUS41|41:27.653
25.166 Roberts KRUZBERGS  LAT41|41:29.595
26.110 Robbe VOLCKAERT  BEL41|41:32.960
27.135 Jonathan MOODY  GBR42|41:29.652
28.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL42|41:30.182
29.99 Jonathan SO  USA42|41:30.417
30.96 Aaron HEO  USA42|41:31.964
31.140 Luca LÖFFLER  GER42|41:32.864
32.199 Triphop THONGNGAM  THA51|51:30.794
33.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL52|51:31.697
34.104 Liam O'BRIEN  AUS52|51:31.806
35.125 Chun-Chieh LIN  TPE52|51:32.983
36.119 Vincent GIRARD  CAN53|51:28.707
37.165 Karlis KRUZBERGS  LAT53|51:31.320
38.143 Andras SZIKLASI  HUNP1|PEN1:36.373
39.88 Furkan AKAR  TURDNF1|DNF1:39.273
  Ranking Finals
40.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN13|11:31.404
41.164 Reinis BERZINS  LAT23|21:31.409
42.176 Ethan DE ROSE  NZL33|31:32.737
43.115 Georgi ORLOV  BLR43|41:33.700
44.147 Augusto DUZIONI  ITA53|51:35.042
45.105 Nico ANDERMANN  AUT13|11:35.826
46.136 Niall TREACY  GBR23|21:35.475
47.93 Nikita NEMIRO  UKR33|31:36.021
48.193 Bor Luka URLEP  SLO43|41:36.354
49.141 Sidney K CHU  HKG53|51:36.016
50.178 Pawel ADAMSKI  POL13|11:32.409
51.139 Moritz KREUSELER  GER23|21:33.060
52.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA34|31:32.886
53.130 Zdenek SEJPAL  CZE43|41:34.861
54.127 Jan POSAVEC  CRO53|51:39.941
55.145 Daniel TIBORCZ  HUN14|11:33.316
56.91 Davut TAHTACI  TUR24|21:33.879
57.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR34|31:34.242
58.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB44|41:34.389
59.177 Marc GONZALES  PHI54|51:36.336
60.198 Kan SOPONKIJ  THA14|11:39.945
61.116 Kaloyan ANGELOV  BUL24|21:40.234
62.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL34|31:37.103
63.113 Vladislav HAPON  BLR44|41:36.608
64.167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTUP4|PEN1:37.691
65.171 Mohamad Hazim Syahmi BIN SHAHRUM  MAS14|11:38.227
66.123 Yi-Siang LAI  TPE24|21:40.593
67.128 Stribor SUMAN  CRO34|31:41.596
68.194 Bojan BAKA  SRB44|41:42.667
69.118 Georgi TSVETKOV  BUL54|51:43.404
70.197 Natthapat KANCHARIN  THA15|11:33.387
71.95 Mykyta KHOCHYN  UKR25|21:37.688
72.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP34|31:43.702
73.107 Heinrich LIU  AUT45|41:37.034
74.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS54|51:52.326
75.148 Pietro MARINELLI  ITA15|11:29.773
76.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP25|21:36.083
77.191 Piius SNG  SGP35|31:37.282
78.124 Wei-Cheng LIAO  TPE45|41:40.683
79.117 Petko DAPCHEV  BUL15|11:42.474
80.111 Mak KRSTIC  BIH25|21:42.573
81.195 Bora BAKA  SRB35|31:51.857
82.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT45|41:53.517
  Preliminaries
83.90 Tunay SIMSEK  TUR551:45.687


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
pb-event
Evoskates
Customboots.de
Hunter
Sebra Sports
eraton