Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Tomaszów Mazowiecki, Poland - 2-4 March 2018
 
Preliminaries 500 m Men
  18 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 44     (1 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Friso EMONS  NED43.915Q
2.147 Augusto DUZIONI  ITA44.215Q
3.116 Kaloyan ANGELOV  BUL57.056 
4.194 Bojan BAKA  SRB1:06.416
165 Karlis KRUZBERGS  LATP
 Race 45     (2 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.175 Bram STEENAART  NED43.262Q
2.127 Jan POSAVEC  CRO47.196Q
3.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS48.422 
4.179 Rafal ANIKEJ  POL1:07.138ADV
143 Andras SZIKLASI  HUNYC
 Race 46     (3 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA42.597Q
2.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN43.194Q
3.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA43.220q
4.198 Kan SOPONKIJ  THA47.701
5.128 Stribor SUMAN  CRO47.933
 Race 47     (4 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN42.936Q
2.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZ43.013Q
3.164 Reinis BERZINS  LAT43.661q
4.176 Ethan DE ROSE  NZL44.290
5.178 Pawel ADAMSKI  POL1:07.448
 Race 48     (5 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Janghyuk PARK  KOR42.303Q
2.88 Furkan AKAR  TUR44.382Q
3.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR45.184 
4.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB45.506
5.141 Sidney K CHU  HKG46.265
 Race 49     (6 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Jasper BRUNSMANN  NED43.874Q
2.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ44.012Q
3.139 Moritz KREUSELER  GER45.343 
4.130 Zdenek SEJPAL  CZE46.169
5.171 Hazim SHAHRUM  MAS46.973
 Race 50     (7 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Sergei MILOVANOV  RUS43.150Q
2.145 Daniel TIBORCZ  HUN44.448Q
3.193 Bor Luka URLEP  SLO45.444 
4.118 Georgi TSVETKOV  BUL49.668
125 Chun-Chieh LIN  TPEP
 Race 51     (8 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Shuta MATSUDU  JPN43.470Q
2.103 Joshua KAH  AUS44.010Q
3.93 Nikita NEMIRO  UKR44.466 
4.123 Yi-Siang LAI  TPE47.677
5.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT50.500
 Race 52     (9 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.97 Brandon KIM  USA43.389Q
2.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ43.411Q
3.92 Oleh HANDEI  UKR43.673q
4.111 Mak KRSTIC  BIH51.594
5.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP-    
 Race 53     (10 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Pavel SITNIKOV  RUS42.919Q
2.121 Adrian RUDY  CAN44.001Q
3.110 Robbe VOLCKAERT  BEL44.653 
4.104 Liam O'BRIEN  AUS44.988
 Race 54     (11 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Keanu BLUNDEN  AUS44.525Q
2.124 Wei-Cheng LIAO  TPE48.333Q
3.177 Marc GONZALES  PHI48.421 
4.148 Pietro MARINELLI  ITA1:02.292
5.99 Jonathan SO  USA1:02.778
 Race 55     (12 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Jonathan MOODY  GBR44.369Q
2.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL44.441Q
3.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL44.943 
4.167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU45.051
5.182 Mohammed AL-HOURANI  QAT50.786
 Race 56     (13 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR42.393Q
2.134 Cyprien VACHERON  FRA43.509Q
3.151 Ryuta INOUE  JPN43.626q
4.91 Davut TAHTACI  TUR44.182
5.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP48.376
 Race 57     (14 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.96 Aaron HEO  USA44.779Q
2.140 Luca LÖFFLER  GER45.002Q
3.115 Georgi ORLOV  BLR45.208 
4.199 Triphop THONGNGAM  THA46.386
5.117 Petko DAPCHEV  BUL52.548
 Race 58     (15 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Diané SELLIER  FRA43.889Q
2.166 Roberts KRUZBERGS  LAT44.811Q
3.95 Mykyta KHOCHYN  UKR47.541 
4.107 Heinrich LIU  AUT48.434
5.169 Muhammed Ameer Iman BIN MOHAMAD FADZLI  MAS50.290
 Race 59     (16 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR42.334Q
2.186 Konstantin IVLIEV  RUS42.619Q
3.136 Niall TREACY  GBR45.397 
4.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL45.442
 Race 60     (17 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Vincent GIRARD  CAN44.585Q
2.197 Natthapat KANCHARIN  THA46.378Q
3.191 Piius SNG  SGP49.730 
105 Nico ANDERMANN  AUTP
144 Attila TALABOS  HUNP
 Race 61     (18 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Adrian LÜDTKE  GER43.540Q
2.129 Radek FAJKUS  CZE44.202Q
3.90 Tunay SIMSEK  TUR44.272 
4.113 Vladislav HAPON  BLR45.289
5.195 Bora BAKA  SRB53.213
 
Ranking Finals 500 m Men
 Race 128     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.99 Jonathan SO  USA43.708q
2.178 Pawel ADAMSKI  POL43.745
3.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP44.975
4.117 Petko DAPCHEV  BUL52.537
5.195 Bora BAKA  SRB52.702
 Race 129     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP47.389 
2.128 Stribor SUMAN  CRO47.424
3.169 Muhammed Ameer Iman BIN MOHAMAD FADZLI  MAS50.181
4.182 Mohammed AL-HOURANI  QAT59.556
5.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT1:00.109
 Race 130     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Pietro MARINELLI  ITA44.866 
2.141 Sidney K CHU  HKG45.716
3.171 Hazim SHAHRUM  MAS45.989
4.194 Bojan BAKA  SRB1:14.165
 Race 131     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.107 Heinrich LIU  AUT46.989 
2.198 Kan SOPONKIJ  THA47.531
3.118 Georgi TSVETKOV  BUL49.442
4.111 Mak KRSTIC  BIH50.470
 Race 132     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Zdenek SEJPAL  CZE46.075 
2.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB46.174
3.199 Triphop THONGNGAM  THA46.308
4.123 Yi-Siang LAI  TPE48.780
 Race 133     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU44.502q
2.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL45.264
3.104 Liam O'BRIEN  AUS45.505
4.113 Vladislav HAPON  BLR45.854
 Race 134     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.91 Davut TAHTACI  TUR44.566q
2.176 Ethan DE ROSE  NZL44.574
3.116 Kaloyan ANGELOV  BUL47.610
191 Piius SNG  SGPP
 Race 135     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.193 Bor Luka URLEP  SLO44.864 
2.95 Mykyta KHOCHYN  UKR45.983
3.177 Marc GONZALES  PHI46.378
4.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS48.027
 Race 136     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Georgi ORLOV  BLR44.503q
2.139 Moritz KREUSELER  GER44.909
3.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR45.187
4.136 Niall TREACY  GBR45.216
 Race 137     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Robbe VOLCKAERT  BEL45.206 
2.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL45.380
3.93 Nikita NEMIRO  UKR45.497
90 Tunay SIMSEK  TURDNS
 
Heats 500 m Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 155     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR41.975Q
2.186 Konstantin IVLIEV  RUS42.338Q
3.134 Cyprien VACHERON  FRA42.542q
4.103 Joshua KAH  AUS43.391
5.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA44.337
 Race 156     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Sergei MILOVANOV  RUS42.724Q
2.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN42.782Q
3.133 Diané SELLIER  FRA43.230q
4.102 Keanu BLUNDEN  AUS43.325
5.151 Ryuta INOUE  JPN43.444
6.124 Wei-Cheng LIAO  TPE47.397
 Race 157     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Pavel SITNIKOV  RUS41.969Q
2.175 Bram STEENAART  NED42.115Q
3.96 Aaron HEO  USA43.477 
4.140 Luca LÖFFLER  GER43.592
5.127 Jan POSAVEC  CRO47.764
 Race 158     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ42.753Q
2.97 Brandon KIM  USA42.866Q
3.145 Daniel TIBORCZ  HUN42.967q
4.121 Adrian RUDY  CAN43.080
5.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL43.187
 Race 159     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR41.195Q
2.173 Jasper BRUNSMANN  NED42.257Q
3.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ44.207 
4.197 Natthapat KANCHARIN  THA45.764
5.92 Oleh HANDEI  UKR-    
 Race 160     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Shuta MATSUDU  JPN43.192Q
2.174 Friso EMONS  NED43.614Q
3.88 Furkan AKAR  TUR43.903 
4.119 Vincent GIRARD  CAN43.993
5.129 Radek FAJKUS  CZE44.386
 Race 161     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA42.161Q
2.162 Janghyuk PARK  KOR42.180Q
3.166 Roberts KRUZBERGS  LAT43.882 
4.135 Jonathan MOODY  GBR44.081
5.179 Rafal ANIKEJ  POL-    
 Race 162     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN42.741Q
2.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZ42.742Q
3.138 Adrian LÜDTKE  GER42.991q
4.147 Augusto DUZIONI  ITA45.054
5.164 Reinis BERZINS  LAT-    
 
Quarterfinals 500 m Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals)
 Race 167     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Pavel SITNIKOV  RUS42.316Q
2.97 Brandon KIM  USA42.538Q
3.145 Daniel TIBORCZ  HUN42.759 
156 Adil GALIAKHMETOV  KAZP
158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZP
 Race 168     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR41.277Q
2.186 Konstantin IVLIEV  RUS42.182Q
3.175 Bram STEENAART  NED42.295 
4.134 Cyprien VACHERON  FRA42.621
162 Janghyuk PARK  KORP
 Race 169     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA42.093Q
2.173 Jasper BRUNSMANN  NED42.439Q
3.138 Adrian LÜDTKE  GER42.572 
4.174 Friso EMONS  NED42.684
154 Kazuki YOSHINAGA  JPNP
 Race 170     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR42.239Q
2.187 Sergei MILOVANOV  RUS42.418Q
3.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN42.771 
4.153 Shuta MATSUDU  JPN43.017
5.133 Diané SELLIER  FRA44.431
 
Semifinals 500 m Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finals)
 Race 173     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR41.436QA
2.189 Pavel SITNIKOV  RUS41.580QA
3.186 Konstantin IVLIEV  RUS41.913QB
4.97 Brandon KIM  USA43.865QB
 Race 174     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR41.620QA
2.131 Quentin FERCOQ  FRA41.753QA
3.187 Sergei MILOVANOV  RUS42.153QB
4.173 Jasper BRUNSMANN  NED42.166QB
 
Finals 500 m Men
 Race 177, Final B     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Jasper BRUNSMANN  NED42.7345 
2.186 Konstantin IVLIEV  RUS42.8363
3.97 Brandon KIM  USA42.8792
4.187 Sergei MILOVANOV  RUS42.9801
 Race 178, Final A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR41.65934 
2.159 Kyunghwan HONG  KOR41.83721
3.131 Quentin FERCOQ  FRA42.20613
4.189 Pavel SITNIKOV  RUS42.5328
 
Distance Classification 500 m Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finals, Final A
1.160 Juneseo LEE  KOR1341|1|1|1|141.195
2.159 Kyunghwan HONG  KOR2211|1|1|1|241.620
3.131 Quentin FERCOQ  FRA3131|1|1|2|341.753
4.189 Pavel SITNIKOV  RUS481|1|1|2|441.580
  Finals, Final B
5.173 Jasper BRUNSMANN  NED151|2|2|4|142.166
6.186 Konstantin IVLIEV  RUS232|2|2|3|241.913
7.97 Brandon KIM  USA321|2|2|4|342.538
8.187 Sergei MILOVANOV  RUS411|1|2|3|442.153
  Quarterfinals
9.175 Bram STEENAART  NED31|2|342.115
10.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN32|2|342.771
11.138 Adrian LÜDTKE  GER31|3|342.572
12.145 Daniel TIBORCZ  HUN32|3|342.759
13.153 Shuta MATSUDU  JPN41|1|443.017
14.174 Friso EMONS  NED41|2|442.684
15.134 Cyprien VACHERON  FRA42|3|442.542
16.133 Diané SELLIER  FRA51|3|543.230
17.154 Kazuki YOSHINAGA  JPNP1|1|PEN42.741
18.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZP2|1|PEN42.753
19.162 Janghyuk PARK  KORP1|2|PEN42.180
20.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZP2|2|PEN42.742
  Heats
21.96 Aaron HEO  USA31|343.477
22.166 Roberts KRUZBERGS  LAT32|343.882
23.88 Furkan AKAR  TUR32|343.903
24.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ32|344.012
25.102 Keanu BLUNDEN  AUS41|443.325
26.119 Vincent GIRARD  CAN41|443.993
27.135 Jonathan MOODY  GBR41|444.081
28.121 Adrian RUDY  CAN42|443.080
29.103 Joshua KAH  AUS42|443.391
30.140 Luca LÖFFLER  GER42|443.592
31.147 Augusto DUZIONI  ITA42|444.215
32.197 Natthapat KANCHARIN  THA42|445.764
33.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL52|543.187
34.129 Radek FAJKUS  CZE52|544.202
35.127 Jan POSAVEC  CRO52|547.196
36.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA53|543.220
37.151 Ryuta INOUE  JPN53|543.444
38.164 Reinis BERZINS  LAT53|543.661
39.92 Oleh HANDEI  UKR53|543.673
40.179 Rafal ANIKEJ  POL54|51:07.138
41.124 Wei-Cheng LIAO  TPE62|647.397
  Ranking Finals
42.110 Robbe VOLCKAERT  BEL13|144.653
43.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL23|244.943
44.93 Nikita NEMIRO  UKR33|344.466
45.115 Georgi ORLOV  BLR13|144.503
46.139 Moritz KREUSELER  GER23|244.909
47.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR33|345.184
48.136 Niall TREACY  GBR43|445.216
49.193 Bor Luka URLEP  SLO13|144.864
50.95 Mykyta KHOCHYN  UKR23|245.983
51.177 Marc GONZALES  PHI33|346.378
52.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS43|448.027
53.91 Davut TAHTACI  TUR14|144.182
54.176 Ethan DE ROSE  NZL24|244.290
55.116 Kaloyan ANGELOV  BUL33|347.610
56.191 Piius SNG  SGPP3|PEN49.730
57.167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU14|144.502
58.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL24|245.264
59.104 Liam O'BRIEN  AUS34|344.988
60.113 Vladislav HAPON  BLR44|445.289
61.130 Zdenek SEJPAL  CZE14|146.075
62.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB24|245.506
63.199 Triphop THONGNGAM  THA34|346.308
64.123 Yi-Siang LAI  TPE44|447.677
65.107 Heinrich LIU  AUT14|146.989
66.198 Kan SOPONKIJ  THA24|247.531
67.118 Georgi TSVETKOV  BUL34|349.442
68.111 Mak KRSTIC  BIH44|450.470
69.148 Pietro MARINELLI  ITA14|144.866
70.141 Sidney K CHU  HKG25|245.716
71.171 Hazim SHAHRUM  MAS35|345.989
72.194 Bojan BAKA  SRB44|41:06.416
73.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP15|147.389
74.128 Stribor SUMAN  CRO25|247.424
75.169 Muhammed Ameer Iman BIN MOHAMAD FADZLI  MAS35|350.181
76.182 Mohammed AL-HOURANI  QAT45|450.786
77.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT55|550.500
78.99 Jonathan SO  USA15|143.708
79.178 Pawel ADAMSKI  POL25|243.745
80.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP35|344.975
81.117 Petko DAPCHEV  BUL45|452.537
82.195 Bora BAKA  SRB55|552.702
83.90 Tunay SIMSEK  TURDNS3|DNS44.272


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
eraton
pb-event
Hunter
Evoskates
SpeedSkatingShop