Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OBERSTDORF SHORTTRACK SUMMERCAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 29 July-5 August 2017
 
Heats 500A m Junior B Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 131, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Xandra VELZEBOER  STB47.212Q
2.374 Anne Floor OTTER  SCT47.915Q
3.294 Yara MEIJERS  STG51.179q
4.497 Emily ALMEY  STKG56.893
 Race 132, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4112 Esther GIJSBERS  SVU48.595Q
2.396 Klaske BAARS  STHO51.147Q
3.2101 Imke VANDEUREN  STKG51.259 
4.1154 Rebecca SAVALLI  VGT54.214
 Race 133, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.286 Sanne HOFKER  STB48.163Q
2.158 Holly HOYLAND  NIRC48.818Q
3.3127 Martine DE BOER  TRL48.964q
4.45 Olivia WEEDON  ALD58.669
 
Semi Final 500A m Junior B Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 153, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Xandra VELZEBOER  STB47.676Q
2.286 Sanne HOFKER  STB47.896Q
3.3127 Martine DE BOER  TRL48.396 
4.496 Klaske BAARS  STHO51.630
 Race 154, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2112 Esther GIJSBERS  SVU47.794Q
2.174 Anne Floor OTTER  SCT47.870Q
3.494 Yara MEIJERS  STG51.630 
4.358 Holly HOYLAND  NIRC-    
 
Final 500A m Junior B Ladies
 Race 157, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1101 Imke VANDEUREN  STKG51.190 
2.2154 Rebecca SAVALLI  VGT54.094
3.397 Emily ALMEY  STKG54.931
 Race 158, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1127 Martine DE BOER  TRL48.8995 
2.458 Holly HOYLAND  NIRC49.8593
3.396 Klaske BAARS  STHO50.1692
4.294 Yara MEIJERS  STG50.5931
 Race 159, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Xandra VELZEBOER  STB46.63134 
2.2112 Esther GIJSBERS  SVU46.86921
3.486 Sanne HOFKER  STB49.05313
374 Anne Floor OTTER  SCTDNF5
 
Distance Classification 500A m Junior B Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.90 Xandra VELZEBOER  STB1341|1|146.631
2.112 Esther GIJSBERS  SVU2211|1|246.869
3.86 Sanne HOFKER  STB3131|2|347.896
4.74 Anne Floor OTTER  SCTDNF52|2|NF47.870
  Final, Group 2
5.127 Martine DE BOER  TRL153|3|148.396
6.58 Holly HOYLAND  NIRC232|4|248.818
7.96 Klaske BAARS  STHO322|4|350.169
8.94 Yara MEIJERS  STG413|3|450.593
  Final, Group 3
9.101 Imke VANDEUREN  STKG13|151.190
10.154 Rebecca SAVALLI  VGT24|254.094
11.97 Emily ALMEY  STKG34|354.931
  Heats, Group 1
12.5 Olivia WEEDON  ALD4458.669


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Mapleskate
Hunter
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Customboots.de