Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OBERSTDORF SHORTTRACK SUMMERCAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 29 July-5 August 2017
 
Heats 222 meter Junior E + F
  3 Races (the best 4 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 17, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.631 Nick ENDEVELD  IJVZ26.146Q
2.26 Joseph ARMSTRONG  ALD27.957Q
3.166 Kebba NJIE  NSV28.167Q
4.517 Jack WEEDON  ALD29.689Q
5.763 Samuel SURGUY  NIRC30.690 
6.4123 Emil RØSTE  TKK32.946
7.388 Lobke VAN BENTHUM  STB47.979
 Race 18, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.562 Freddie POLAK  NIRC24.819Q
2.17 Albie BARLOW  ALD27.979Q
3.444 Nadine PAWASSERAT  MERC28.386Q
4.239 Julie KIESGEN  LUX29.549Q
5.6121 Ingemar MIDJO  TKK31.751 
6.3187 Daniel BRUTSCHER  ECO33.125
7.735 Jason VELTMAN  IJVZ36.580
 Race 19, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES26.671Q
2.4159 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT26.694Q
3.62 Chiara PELLEGRINI  AEV30.380Q
4.2120 Henry MIDJO  TKK32.016Q
5.327 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ32.258 
6.711 Dante DALILI  ALD38.690
5188 Jakob JOAS  ECODNS
 
Semi Final 222 meter Junior E + F
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 23, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Freddie POLAK  NIRC24.516Q
2.2159 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT26.176Q
3.366 Kebba NJIE  NSV28.475Q
4.444 Nadine PAWASSERAT  MERC28.816 
5.52 Chiara PELLEGRINI  AEV29.230
6.6120 Henry MIDJO  TKK32.971
 Race 24, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Nick ENDEVELD  IJVZ26.166Q
2.279 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES26.473Q
3.36 Joseph ARMSTRONG  ALD27.300Q
4.47 Albie BARLOW  ALD28.629 
5.617 Jack WEEDON  ALD29.913
6.539 Julie KIESGEN  LUX30.133
 
Final 222 meter Junior E + F
 Race 27, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.711 Dante DALILI  ALD31.340 
2.2121 Ingemar MIDJO  TKK31.612
3.327 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ32.032
4.4123 Emil RØSTE  TKK32.562
5.635 Jason VELTMAN  IJVZ36.034
6.163 Samuel SURGUY  NIRC39.070
7.888 Lobke VAN BENTHUM  STB40.666
8.5187 Daniel BRUTSCHER  ECO42.316
 Race 28, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Albie BARLOW  ALD28.1612 
2.244 Nadine PAWASSERAT  MERC28.4791
3.32 Chiara PELLEGRINI  AEV29.323
4.417 Jack WEEDON  ALD29.873
5.539 Julie KIESGEN  LUX30.836
6.6120 Henry MIDJO  TKK33.095
 Race 29, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Freddie POLAK  NIRC24.48334 
2.231 Nick ENDEVELD  IJVZ24.98721
3.479 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES26.13113
4.3159 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT26.1578
5.56 Joseph ARMSTRONG  ALD26.9615
6.666 Kebba NJIE  NSV28.0953
 
Distance Classification 222 meter Junior E + F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.62 Freddie POLAK  NIRC1341|1|124.483
2.31 Nick ENDEVELD  IJVZ2211|1|224.987
3.79 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES3131|2|326.131
4.159 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT482|2|426.157
5.6 Joseph ARMSTRONG  ALD552|3|526.961
6.66 Kebba NJIE  NSV633|3|628.095
  Final, Group 2
7.7 Albie BARLOW  ALD122|4|127.979
8.44 Nadine PAWASSERAT  MERC213|4|228.386
9.2 Chiara PELLEGRINI  AEV33|5|329.230
10.17 Jack WEEDON  ALD44|5|429.689
11.39 Julie KIESGEN  LUX54|6|529.549
12.120 Henry MIDJO  TKK64|6|632.016
  Final, Group 3
13.11 Dante DALILI  ALD16|131.340
14.121 Ingemar MIDJO  TKK25|231.612
15.27 Nienke KLOMPMAKER  IJVZ35|332.032
16.123 Emil RØSTE  TKK46|432.562
17.35 Jason VELTMAN  IJVZ57|536.034
18.63 Samuel SURGUY  NIRC65|630.690
19.88 Lobke VAN BENTHUM  STB77|740.666
20.187 Daniel BRUTSCHER  ECO86|833.125


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Sebra Sports
pb-event
Maplez
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Evoskates