Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER CUP (GOLDEN SUN-SILVER M) - Gent, Belgium - 15-16 April 2017
 
Heats 222 m Boys Junior E/F
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 62, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.284 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG26.849Q
2.332 Nick ENDEVELD  IJVZ28.857Q
3.123 Stan DE GRAAF  IHCL29.267 
 Race 63, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 Fré VAN DAMME  BSC27.313Q
2.440 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA28.509Q
3.122 Nicky DELTRAP  IHCL29.985 
4.287 Yenthel VANDEWALLE  STKG32.444
 Race 64, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.451 Joel HEIß  MERC25.624Q
2.385 Isandro CARDENAS  STKG27.871Q
3.161 Kebba NJIE  NSV28.843 
4.224 David LINSE  IHCL36.501
 Race 65, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.452 Tim ALTER  MERC26.813Q
2.348 Jimmy KIESGEN  LUX26.931Q
3.186 Thomas PAUWELS  STKG30.369 
4.233 Jonathan TEN CATE  IJVZ32.333
 
Semi Finals 222 m Boys Junior E/F
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 127, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 Kebba NJIE  NSV29.195Q
2.286 Thomas PAUWELS  STKG30.156Q
3.411 Tijmen VAN LAETHEM  ERL32.872 
4.324 David LINSE  IHCL33.726
 Race 128, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Stan DE GRAAF  IHCL30.186Q
2.222 Nicky DELTRAP  IHCL30.510Q
3.333 Jonathan TEN CATE  IJVZ31.866 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 129, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Joel HEIß  MERC25.255Q
2.284 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG26.253Q
3.432 Nick ENDEVELD  IJVZ26.292 
4.385 Isandro CARDENAS  STKG26.678
 Race 130, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 Fré VAN DAMME  BSC26.952Q
2.440 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA27.536Q
3.152 Tim ALTER  MERC28.566 
248 Jimmy KIESGEN  LUXP
 
Final 222 m Boys Junior E/F
 Race 145, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.324 David LINSE  IHCL33.238 
2.211 Tijmen VAN LAETHEM  ERL33.412
3.133 Jonathan TEN CATE  IJVZ39.322
 Race 146, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.448 Jimmy KIESGEN  LUX27.340 
2.223 Stan DE GRAAF  IHCL29.923
3.186 Thomas PAUWELS  STKG29.968
4.322 Nicky DELTRAP  IHCL31.090
 Race 147, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Nick ENDEVELD  IJVZ26.3895 
2.352 Tim ALTER  MERC26.6593
3.285 Isandro CARDENAS  STKG27.7432
4.461 Kebba NJIE  NSV31.6151
 Race 148, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 Joel HEIß  MERC24.99234 
2.32 Fré VAN DAMME  BSC26.34021
3.284 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG26.51213
4.440 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA27.4788
 
Distance Classification 222 m Boys Junior E/F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.51 Joel HEIß  MERC1341|1|124.992
2.2 Fré VAN DAMME  BSC2211|1|226.340
3.84 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG3131|2|326.253
4.40 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA482|2|427.478
  Final, Group 2
5.32 Nick ENDEVELD  IJVZ152|3|126.292
6.52 Tim ALTER  MERC231|3|226.659
7.85 Isandro CARDENAS  STKG322|4|326.678
8.61 Kebba NJIE  NSV413|1|428.843
  Final, Group 3
9.48 Jimmy KIESGEN  LUX12|P|126.931
10.23 Stan DE GRAAF  IHCL23|1|229.267
11.86 Thomas PAUWELS  STKG33|2|329.968
12.22 Nicky DELTRAP  IHCL43|2|429.985
  Final, Group 4
13.24 David LINSE  IHCL14|4|133.238
14.11 Tijmen VAN LAETHEM  ERL23|232.872
15.33 Jonathan TEN CATE  IJVZ34|3|331.866
  Heats, Group 1
16.87 Yenthel VANDEWALLE  STKG4432.444


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop
Mapleskate
Sebra Sports