Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPACUP FINAL - Hasselt, Belgium - 24-26 March 2017
 
Heats 500 meter Men Junior C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 37, Group A     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Diané SELLIER  FRA45.233Q
2.4127 Vladimir BALBEKOV  RUS45.661Q
3.251 Balazs BONTOVICS  HUN45.859 
4.32 Adriaan DEWAGTERE  BEL45.893
 Race 38, Group A     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.199 Jens VAN 'T WOUT  NED46.587Q
2.450 Peter KMETYKO  HUN46.717Q
3.267 Nicolň PERETTI  ITA-     
378 Reinis BERZINS  LATP
 Race 39, Group A     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.188 Augustin GÉRÉ  LUX45.181Q
2.4139 Furkan AKAR  TUR45.799Q
3.266 Thomas NADALINI  ITA1:16.091ADV
3100 Hessel VAN BERKUM  NEDP
 Race 40, Group A     (4 of 4)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.449 Attila TALABOS  HUN45.200Q
2.2120 Mateusz KRZEMINSKI  POL45.309Q
3.128 Solomon PREMPEH  GBR45.885 
4.310 Radek FAJKUS  CZE45.963
 
Semi Final 500 meter Men Junior C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 104, Group A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Diané SELLIER  FRA44.521Q
2.2120 Mateusz KRZEMINSKI  POL44.633Q
3.3139 Furkan AKAR  TUR45.923 
4.450 Peter KMETYKO  HUN46.727
5.566 Thomas NADALINI  ITA46.989
 Race 105, Group A     (2 of 2)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.249 Attila TALABOS  HUN45.089Q
2.3127 Vladimir BALBEKOV  RUS45.199Q
3.499 Jens VAN 'T WOUT  NED45.579 
188 Augustin GÉRÉ  LUXDNF
 
Final 500 meter Men Junior C
 Race 119, Group C     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.228 Solomon PREMPEH  GBR45.740 
2.151 Balazs BONTOVICS  HUN45.824
3.410 Radek FAJKUS  CZE46.087
4.32 Adriaan DEWAGTERE  BEL54.299
5.567 Nicolň PERETTI  ITA1:05.941
678 Reinis BERZINS  LATDNS
 Race 120, Group B     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.199 Jens VAN 'T WOUT  NED45.5905 
2.350 Peter KMETYKO  HUN46.0803
3.466 Thomas NADALINI  ITA46.1192
4.2139 Furkan AKAR  TUR50.8041
 Race 121, Group A     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Diané SELLIER  FRA44.21634 
2.2120 Mateusz KRZEMINSKI  POL44.25221
3.349 Attila TALABOS  HUN44.85613
4.4127 Vladimir BALBEKOV  RUS45.3608
 
Distance Classification 500 meter Men Junior C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group A
1.18 Diané SELLIER  FRA1341|1|144.216
2.120 Mateusz KRZEMINSKI  POL2212|2|244.252
3.49 Attila TALABOS  HUN3131|1|344.856
4.127 Vladimir BALBEKOV  RUS482|2|445.199
  Final, Group B
5.99 Jens VAN 'T WOUT  NED151|3|145.579
6.50 Peter KMETYKO  HUN232|4|246.080
7.66 Thomas NADALINI  ITA323|5|346.119
8.139 Furkan AKAR  TUR412|3|445.799
  Semi Final, Group A
9.88 Augustin GÉRÉ  LUXDNF1|NF45.181
  Final, Group C
10.28 Solomon PREMPEH  GBR13|145.740
11.51 Balazs BONTOVICS  HUN23|245.824
12.10 Radek FAJKUS  CZE34|345.963
13.2 Adriaan DEWAGTERE  BEL44|445.893
14.67 Nicolň PERETTI  ITA53|51:05.941
  Heats, Group A
100 Hessel VAN BERKUM  NEDPP
  Final, Group C
17.78 Reinis BERZINS  LATDNSP|NS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Mapleskate
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Customboots.de