Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPACUP FINAL - Hasselt, Belgium - 24-26 March 2017
 
Heats 1000 meter Men Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 4, Group A     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.236 Till SCHÄFER  GER1:42.670Q
2.695 Chris BRIJDER  NED1:42.794Q
3.3117 Michal NIEWINSKI  POL1:43.166 
4.461 Giacomo PEDRINI  ITA1:43.314
5.546 Peter SZARVASI  HUN1:49.602
6.126 Theo COLLINS  GBR2:04.866
 Race 5, Group A     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Maurizio TUNNO  ITA1:43.071Q
2.293 Jenning DE BOO  NED1:43.161Q
3.57 Lubomir KALCHEV  BUL1:44.099 
4.4140 Tymofii KHOKHELKO  UKR1:49.512
5.1126 Vladislav KHRIAPIN  RUS1:55.836
 Race 6, Group A     (3 of 3)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.494 Hylke DE BOER  NED1:40.312Q
2.562 Matteo PIACENTINI  ITA1:40.484Q
3.3125 Egor PETRUSHENKOV  RUS1:41.149 
4.177 Maris Janis STERNMANIS  LAT1:51.751
5.21 Tobias WOLF  AUT1:51.847
 
Final 1000 meter Men Junior D
 Race 16, Group C     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3126 Vladislav KHRIAPIN  RUS1:45.526 
2.146 Peter SZARVASI  HUN1:49.041
3.21 Tobias WOLF  AUT1:50.648
426 Theo COLLINS  GBRP
 Race 17, Group B     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 Lubomir KALCHEV  BUL1:46.8722 
2.2117 Michal NIEWINSKI  POL1:48.2021
3.361 Giacomo PEDRINI  ITA1:48.352
4.1125 Egor PETRUSHENKOV  RUS1:49.608
5.5140 Tymofii KHOKHELKO  UKR1:53.234
6.677 Maris Janis STERNMANIS  LAT1:56.406
 Race 18, Group A     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 Hylke DE BOER  NED1:42.35134 
2.693 Jenning DE BOO  NED1:42.45621
3.560 Maurizio TUNNO  ITA1:42.65513
4.495 Chris BRIJDER  NED1:43.8958
5.262 Matteo PIACENTINI  ITA1:44.1455
6.336 Till SCHÄFER  GER1:44.2213
 
Distance Classification 1000 meter Men Junior D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group A
1.94 Hylke DE BOER  NED1341|11:40.312
2.93 Jenning DE BOO  NED2212|21:42.456
3.60 Maurizio TUNNO  ITA3131|31:42.655
4.95 Chris BRIJDER  NED482|41:42.794
5.62 Matteo PIACENTINI  ITA552|51:40.484
6.36 Till SCHÄFER  GER631|61:42.670
  Final, Group B
7.7 Lubomir KALCHEV  BUL123|11:44.099
8.117 Michal NIEWINSKI  POL213|21:43.166
9.61 Giacomo PEDRINI  ITA34|31:43.314
10.125 Egor PETRUSHENKOV  RUS43|41:41.149
11.140 Tymofii KHOKHELKO  UKR54|51:49.512
12.77 Maris Janis STERNMANIS  LAT64|61:51.751
  Final, Group C
13.126 Vladislav KHRIAPIN  RUS15|11:45.526
14.46 Peter SZARVASI  HUN25|21:49.041
15.1 Tobias WOLF  AUT35|31:50.648
16.26 Theo COLLINS  GBRP6|P2:04.866


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Sebra Sports
Mapleskate
Hunter