Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CHAMPIONSHIPS - Rotterdam, Netherlands - 10-12 March 2017
 
Preliminaries 1000 m Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, plus the 6 fastest thirds)
 Race 46     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Shaoang LIU  HUN1:27.987Q
2.90 Keita WATANABE  JPN1:28.237Q
3.43 Tommaso DOTTI  ITA1:29.224Q
4.39 Edin BRANKOVIC  BIH1:30.001
5.42 Ivan MOJSILOVIC  SRB1:36.379
 Race 47     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Denis NIKISHA  KAZ1:27.445Q
2.27 Viktor KNOCH  HUN1:27.613Q
3.143 Jacob JANSSON  SWE1:29.915 
4.48 Dominic ANDERMANN  AUT1:29.977
 Race 48     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Vladislav BYKANOV  ISR1:28.238Q
2.85 Tristan NAVARRO  FRA1:28.362Q
3.80 Joshua CHEETHAM  GBR1:28.734Q
4.47 Jun-Peng SU  TPE1:31.369
5.138 Sidney K CHU  HKG1:31.446
 Race 49     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 Charle COURNOYER  CAN1:27.093Q
2.1 Tianyu HAN  CHN1:27.194Q
3.87 Maksim SIARHEYU  BLR1:28.537Q
4.150 Sebastian CANO  COL1:29.093
5.198 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU1:31.372
 Race 50     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 J.R. CELSKI  USA1:26.629Q
2.34 Ryosuke SAKAZUME  JPN1:26.785Q
3.36 Roberts ZVEJNIEKS  LAT1:26.838Q
4.142 Gert-Jan GOEMINNE  BEL1:27.654
81 Farrell TREACY  GBRP
 Race 51     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Sandor LIU SHAOLIN  HUN1:26.677Q
2.159 Da Woon SIN  KOR1:26.860Q
3.86 Daan BREEUWSMA  NED1:27.247Q
4.134 Tunay SIMSEK  TUR1:30.779
5.49 Volodymyr HANDEI  UKR-    
 Race 52     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Yi Ra SEO  KOR1:28.986Q
2.21 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:29.476Q
3.35 Pierre BODA  AUS1:30.894 
4.151 Ryan MCANUFF  IRL1:31.594
5.41 De Vin WONG  MAS1:37.652
 Race 53     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.62 Sjinkie KNEGT  NED1:29.468Q
2.144 Victor AN  RUS1:29.621Q
3.45 Rafal ANIKEJ  POL1:30.736 
4.24 Christoph SCHUBERT  GER1:31.682
 Race 54     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.65 Thibaut FAUCONNET  FRA1:28.458Q
2.97 Ziwei REN  CHN1:28.522Q
3.13 John-Henry KRUEGER  USA1:28.542Q
4.84 Andrea CASSINELLI  ITA1:29.080
5.194 Ivan MARTINIC  CRO1:33.317
 Race 55     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 Semen ELISTRATOV  RUS1:28.821Q
2.60 Jung-Su LEE  KOR1:28.979Q
3.22 Jens ALMEY  BEL1:29.335 
4.33 Zachary BIGGS  NZL1:30.943
5.38 Lucas NG  SGP1:33.312
 Race 56     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Dylan HOOGERWERF  NED1:28.625Q
2.7 Samuel GIRARD  CAN1:28.650Q
3.119 Dimitar GEORGIEV  BUL1:32.030 
29 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUSP
 Race 57     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Charles HAMELIN  CAN1:28.408Q
2.6 Dajing WU  CHN1:29.156Q
3.111 Einar AGDESTEIN  NOR1:32.331ADV
4.136 Matej FILIP  SVK1:32.355
204 Mukerrem DENIZ  TURP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
pb-event
Sebra Sports
Evoskates
eraton
Customboots.de
SpeedSkatingShop