Events
17-banner-Rostock-Hansecup
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
17-banner-Davos-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-6 (SAB-3) - Torino, Italy - 17-19 February 2017
 
Heats 500 meter Men
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 100, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Mylan ELZINK  GO44.555Q
2.390 Yoann MARTINEZ  OGCA45.110Q
3.434 Florian BECKER  DEC46.533 
4.2123 Willem DEWAGTERE  STKG48.687
 Race 101, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.212 Mattia ANTONIOLI  BOR44.213Q
2.349 Christoph SCHUBERT  EVD44.331Q
3.137 Bas BOELSMA  DKIJV44.471q
4.4122 Selim TANRIKULU  STKG46.377
 Race 102, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 Thibaut MELINE  ASMB45.805Q
2.34 Milan GRUGNI  AGO45.985Q
3.250 Tom RIETZKE  EVD46.531 
4.1124 Alexander DE PAEPE  STKG50.897
 Race 103, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.229 Vincent JEANNE  CVGH44.913Q
2.1108 Fabrice DUFBERG SUH  SKS45.222Q
3.367 Ward PÉTRÉ  YDS45.228q
 Race 104, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 Gert-Jan GOEMINNE  IRTA44.918Q
2.460 Aydin DJEMAL  ALD45.673Q
3.27 Einar AGDESTEIN  ASK45.975q
4.1104 Federico ZAMBELLI  SES46.349
 Race 105, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.313 Marco GIORDANO  BOR44.997Q
2.151 Tobias PIETSCH  EVD46.121Q
3.211 Edin BRANKOVIC  BIH46.203q
420 Rino VANHOOREN  BSCDNS
 
Quarter Finals 500 meter Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 177, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.249 Christoph SCHUBERT  EVD43.751Q
2.112 Mattia ANTONIOLI  BOR43.868Q
3.367 Ward PÉTRÉ  YDS44.059 
4.451 Tobias PIETSCH  EVD45.004
 Race 178, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Mylan ELZINK  GO43.839Q
2.390 Yoann MARTINEZ  OGCA44.050Q
3.460 Aydin DJEMAL  ALD44.297 
4.213 Marco GIORDANO  BOR44.805
 Race 179, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Vincent JEANNE  CVGH44.398Q
2.277 Gert-Jan GOEMINNE  IRTA44.565Q
3.47 Einar AGDESTEIN  ASK45.161 
3108 Fabrice DUFBERG SUH  SKSP
 Race 180, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Thibaut MELINE  ASMB44.042Q
2.137 Bas BOELSMA  DKIJV44.147Q
3.34 Milan GRUGNI  AGO44.216 
4.411 Edin BRANKOVIC  BIH44.742
 
Semi Finals 500 meter Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 193, Group 3     (1 of 2)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Tom RIETZKE  EVD45.250Q
2.4108 Fabrice DUFBERG SUH  SKS47.950Q
3.2123 Willem DEWAGTERE  STKG48.742 
3124 Alexander DE PAEPE  STKGDNS
 Race 194, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.334 Florian BECKER  DEC45.149Q
2.1104 Federico ZAMBELLI  SES45.221Q
3.2122 Selim TANRIKULU  STKG45.404 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 195, Group 2     (1 of 2)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Ward PÉTRÉ  YDS44.411Q
2.260 Aydin DJEMAL  ALD44.435Q
3.451 Tobias PIETSCH  EVD45.349 
4.311 Edin BRANKOVIC  BIH45.386
 Race 196, Group 2     (2 of 2)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Marco GIORDANO  BOR43.882Q
2.14 Milan GRUGNI  AGO43.994Q
3.37 Einar AGDESTEIN  ASK45.236 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 197, Group 1     (1 of 2)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Christoph SCHUBERT  EVD43.741Q
2.477 Gert-Jan GOEMINNE  IRTA43.821Q
3.329 Vincent JEANNE  CVGH43.867 
4.290 Yoann MARTINEZ  OGCA44.286
 Race 198, Group 1     (2 of 2)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Mylan ELZINK  GO43.861Q
2.437 Bas BOELSMA  DKIJV44.043Q
3.212 Mattia ANTONIOLI  BOR-     
3.38 Thibaut MELINE  ASMB-     
 
Final 500 meter Men
 Race 212, Group 6     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1122 Selim TANRIKULU  STKG48.280 
2.2123 Willem DEWAGTERE  STKG49.327
 Race 213, Group 5     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.350 Tom RIETZKE  EVD45.103 
2.4108 Fabrice DUFBERG SUH  SKS45.290
3.134 Florian BECKER  DEC45.386
4.2104 Federico ZAMBELLI  SES45.459
 Race 214, Group 4     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.251 Tobias PIETSCH  EVD45.186 
2.17 Einar AGDESTEIN  ASK45.282
3.311 Edin BRANKOVIC  BIH45.357
 Race 215, Group 3     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Milan GRUGNI  AGO44.959 
2.460 Aydin DJEMAL  ALD45.608
3.113 Marco GIORDANO  BOR-    
3.367 Ward PÉTRÉ  YDS-    
 Race 216, Group 2     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Vincent JEANNE  CVGH44.6705 
2.290 Yoann MARTINEZ  OGCA44.7703
38 Thibaut MELINE  ASMBDNS
412 Mattia ANTONIOLI  BORDNS
 Race 217, Group 1     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Christoph SCHUBERT  EVD44.06034 
2.39 Mylan ELZINK  GO44.26621
3.277 Gert-Jan GOEMINNE  IRTA44.53613
4.437 Bas BOELSMA  DKIJV44.6348
 
Distance Classification 500 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.49 Christoph SCHUBERT  EVD1342|1|1|143.741
2.9 Mylan ELZINK  GO2211|1|1|243.839
3.77 Gert-Jan GOEMINNE  IRTA3131|2|2|343.821
4.37 Bas BOELSMA  DKIJV483|2|2|444.043
  Final, Group 2
5.29 Vincent JEANNE  CVGH151|1|3|143.867
6.90 Yoann MARTINEZ  OGCA232|2|4|244.050
7.8 Thibaut MELINE  ASMBDNS1|1|3|NS44.042
8.12 Mattia ANTONIOLI  BORDNS1|2|3|NS43.868
  Final, Group 3
9.4 Milan GRUGNI  AGO12|3|2|143.994
10.60 Aydin DJEMAL  ALD22|3|2|244.297
11.67 Ward PÉTRÉ  YDS33|3|1|344.059
12.13 Marco GIORDANO  BOR31|4|1|343.882
  Final, Group 4
13.51 Tobias PIETSCH  EVD12|4|3|145.004
14.7 Einar AGDESTEIN  ASK23|3|3|245.161
15.11 Edin BRANKOVIC  BIH33|4|4|344.742
  Final, Group 5
16.50 Tom RIETZKE  EVD13|1|145.103
17.108 Fabrice DUFBERG SUH  SKS22|P|2|245.222
18.34 Florian BECKER  DEC33|1|345.149
19.104 Federico ZAMBELLI  SES44|2|445.221
  Final, Group 6
20.122 Selim TANRIKULU  STKG14|3|145.404
21.123 Willem DEWAGTERE  STKG24|3|248.687
  Semi Finals, Group 3
22.124 Alexander DE PAEPE  STKGDNS4|NS50.897


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Customboots.de
pb-event
Hunter
Sebra Sports
Maplez