Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS-6 (SAB-3) - Torino, Italy - 17-19 February 2017
Quarter Finals 500 meter Men Junior A
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters)
Race 166, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
38
Luca LÖFFLER
ECO
43.905
Q
2.
1
95
Michele CECON
PON
44.718
3.
5
101
Sam AAGTEN
SCT
46.391
4.
4
79
Dante JANSSENS
IRTA
46.532
5.
3
100
Nils VAN DER VEGT
SCT
-
Race 167, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
42
Adrian LÜDTKE
ETR
43.436
Q
2.
2
106
Augusto DUZIONI
SES
44.210
3.
5
24
Tanguy LIEVRE
CST
45.558
4.
3
125
Bob KISS
STKG
45.612
5.
4
44
Arvid TSCHESCHE
ETR
47.227
Race 168, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
43
Moritz KREUSELER
ETR
45.993
Q
2.
4
22
Robin VERHOOGHE
BSC
46.752
3.
3
80
Jay JANSSENS
IRTA
48.240
1
21
David DANNEEL
BSC
P
Race 169, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
145
Théo KHELLAF
USF
46.580
Q
2.
3
126
Robbe VOLCKAERT
STKG
47.162
3.
2
83
Raphael FRIEDERICH
MERC
1:03.322
ADV
4.
4
69
Kay HUISMAN
HVHW
-
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters)
Race 170, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
144
Clément FLORAC
USF
44.119
Q
2.
2
30
Thomas BERTIN
CVGH
44.286
3.
3
14
Mark CHONG
BOR
44.390
4.
4
105
Surendra VILLA
SES
45.351
Race 171, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
147
Lorenzo MORRONE
VGT
43.000
Q
2.
3
61
Jack BURROWS
NIRC
43.321
3.
2
92
Alessio LORENZI
PCL
43.588
4.
4
3
Damiano GIULIANI
AEV
44.067
Race 172, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
143
Cyprien VACHERON
USF
44.053
Q
2.
2
109
Jacob JANSSON
SKS
44.202
3.
1
116
Friso EMONS
STB
44.296
4.
4
62
Jonathan MOODY
ALD
44.418
Race 173, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
133
Jasper BRUNSMANN
TRL
43.733
Q
2.
1
78
Stijn DESMET
IRTA
43.815
3.
3
75
David TEN CATE
IJVZ
44.601
4.
4
82
Ivan RADEVIC
MERC
45.193
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters